Aktualności
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Życzliwość… bohaterka naszej codzienności. Najczęściej przyjmuje tak prostą i tak oczywistą formę, że staje się dla nas niezauważalna lub niegodna większej uwagi. Jak powiedziała Pani Kasia, jedna z Uczestniczek warsztatów >życzliwość - to takie tam drobne sprawy. Czasami tak drobne, że aż trudno dostrzec je w pośpiechu, w drodze do pracy, do domu, w tramwaju, na ulicy, w windzie, w sklepie, w kolejce, w szpitalu...Owe gesty - przypadkowe, bezinteresowne, tak drobne, że umykają naszej uwadze i wrażliwości.
Dlatego też Ci, których receptory są lekko zakurzone, pozapychane i uzbierało się na nich trochę zwątpienia w ludzką dobroć i drugiego człowieka mieli zadanie nieco trudniejsze na naszych warsztatach. Poszukiwali życzliwości w pocie czoła. I jak się okazało nie było to proste zadanie. A na wtorkowych warsztatach pojawiło się nawet szkło powiększające, by uskutecznić poszukiwania!
Opłacało się. Tradycyjnie już, po warsztatach dopisujemy do naszej Cisowej Listy Gestów Życzliwości kolejne, oto one:
- drobne gesty, które powodują że nam chce się wstać i wyjść z domu
- wykopane kwiaty przez sąsiadkę na jesień
- pamięć edycji o urodzinach
- kierowca autobusu, który nie zamknął drzwi "przed nosem"
- dbałość o "obszar kwietno – drobiazgowo – gadżetowy" w relacji ze znajomymi
- towarzyszenie podczas wizyty u lekarza
- dzieleni się ze znajomymi życzliwym i pozytywnym spojrzeniem na życie
- podniesienie samooceny przez koleżankę
- kolega z praktyki, który "wykrakał" wcześniejsze zatrudnienie, wspierał i pomagał na praktyce
- życzliwość dla rowerzystów...: "Pani kolarka przodem"
- rozpakowywanie zakupów przez dzieci
- wsparcie od koleżanki po stracie bliskiej osoby
- wspólne przeżywanie radości
- podlewanie kwiatów przez sąsiadkę podczas nieobecności w domu
- przepuszczenie w kolejce do lekarza przez 3 panie
- pomoc na praktyce w tym, w czym sobie nie radzę
- pomoc przy wypełnieniu wniosku w urzędzie
- odbiór żywności przez rodziców
- poczekanie przez motorniczego, nim dobiegnę
- odbiór poczty przez sąsiadów
- pracownik socjalny jest tak miły - "że masakra"!
- rozmowa wychowawcza sąsiada z synem
- telefon od sąsiadki "jadę do sklepu, przywieźć ci coś?"
- jeśli nie ma Pani biletu – to może Pani pojechać ze mną jako opiekun
- uważność w kontaktach i robienie drobnych przyjemności
- wysyłanie tradycyjnych kartek z życzeniami imieninowymi, urodzinowymi czy też świątecznymi
- ofiarowanie brakującego grosza do zakupów dla nieznajomego przy kasie
- pomoc w lekcjach z języka angielskiego
- posprzątanie po psie starszej pani ("choć nie lubię tego i przez 5 godzin dochodziłem do siebie")
- ... i jeszcze zapewne wiele innych!
Warsztaty życzliwości w Centrum to także kartki do dzieci z Marzycielskiej Poczty ze słowami wsparcia, otuchy, z życzeniami świątecznymi. Kontakt z własną empatią, wrażliwością i emocjami.
By o życzliwości nie zapomnieć i w przyszłym roku, zatroszczył się o nas Krasnal Życzliwek z Wrocławia. Jak co roku otrzymaliśmy piękne kartki, kalendarzyki, zakładki i naklejki - urocze dopełnienie tego wspaniałego święta i... jak się okazało wcale nierutynowych warsztatów!
Życzliwość - odruch szczerego serca.
Organizatorki i prowadzące
3 listopada 2016
Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pomięć o nim...
W dniu 3 listopada br. Uczestnicy edycji 40, 42 i 43 udali się na cmentarz katolicki św. Józefa przy ul. Toruńskiej 162 w Bydgoszczy, by posprzątać opuszczone groby. Sprzątaliśmy groby i mogiły, których nikt dawno nie odwiedzał, odgarnialiśmy liście, zapaliliśmy znicze i położyliśmy wiązanki czcząc pamięć tych, którzy odeszli.
Był czas na zadumę i refleksję.
Jubileusz
Jubileusz
10-lecia
Centrum Integracji Społecznej
im. Jacka Kuronia
w Bydgoszczy
Podobno największymi jubileuszami są rocznice mające cyfrę 1 z następującymi po niej zerami, czyli 10, 100, 1000. Wielkość tego jubileuszu nie określa żadna cyfra, ale osoby – Uczestnicy i Absolwenci programu Centrum. Olbrzymią radością i powodem do świętowania jest niezłomność, silna wiara i praca nad sobą – walka jaką codziennie podejmują nasi Uczestnicy. Historia życia każdego z nich pokazuje Sens istnienia Centrum Integracji Społecznej, które na stałe zagościło w ich sercach. Dowodem niech będzie liczny udział Absolwentów Programu Centrum w tej uroczystości.
Cieszymy się bardzo, że na jubileuszu nie zabrakło tych, którzy mają spore udziały w owej „Wielkości” tej uroczystości. Była obecna Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Pani Iwona Waszkiewicz. To przecież Rada Miasta Bydgoszczy poprzez stosowną uchwałę wyraziła zgodę na utworzenie Centrum Integracji Społecznej a jej wykonanie powierzyła Prezydentowi Miasta Bydgoszczy. Przybyli przedstawiciele instytucji współpracujących i zaprzyjaźnionych z Centrum, bez których prawidłowe funkcjonowanie naszej placówki byłoby bardzo trudne oraz przedstawiciele firm i zakładów adaptacyjno-szkoleniowych, w których nasi Uczestnicy zdobywają doświadczenie zawodowe i możliwość zatrudnienia.
Nie zabrakło też tradycyjnych momentów obecnych podczas każdej uroczystej inauguracji nowej edycji (w tym wypadku edycji 45). Było wręczenie zaświadczeń o zakwalifikowaniu się do programu Centrum. Pożegnaliśmy czterech Uczestników, którzy zdobywając zatrudnienie rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. Edycje zaprezentowały również dwa przedstawienia artystyczne: edycji 45 - pt.: „Słowik” oraz edycji 44/43 - pt.: „Dzieci Hioba”.
Nastąpił także czas życzeń dla Centrum ze strony obecnych gości, niektóre nawet w formie wierszowanej („Fraszka o Centrum Integracji Społecznej”).
Za wszystkie miłe słowa szczerze dziękujemy.
Całość zakończyła się spotkaniem i rozmowami wokół jubileuszowego tortu.
Fraszka o Centrum Integracji Społecznej
Z daleka od centrum,
W bydgoskim zaciszu...
Gdzieś obok hurtowni
jest budynek CIS-u.Cis jest pospolity...
Krzewina zielona.
Ten zaś słynie z tego,
że Jacka Kuronia.nosi imię dumnie.
A wręcz okazałe
na budynku wiszą
litery niemałe.Cis jest pod ochroną
już od średniowiecza
gdy łuk z cisu zrobisz
to nie trzeba miecza.Władysław Jagiełło
Statut Warcki wydał...
By ochronić cisy
dokument się przydał.Cis w rzemiośle bywa
i artystom znany.
Przy produkcji mebli
wykorzystywany.Ten „nasz” CIS bydgoski
przez wszystkich lubiany.
Zawodowe nieraz
ludziom zmienia plany.Gdy ci ciężko w życiu,
pracy nigdzie nie ma...
Zapukasz do CIS-u
jak do bramy Nieba.W CIS-ie pracy dużo,
zakładów bez liku.
Przejdziesz szybko „Program”
i będzie po krzyku.Dyrektor Pan Andrzej
z głosem swym tubalnym
znajdzie ci zajęcie
wcale niebanalne.Pracownik socjalny
Adam – ten „przy kości”.
Wnet odkryje twoje
aktorskie zdolności.Ania – sekretarką
dzwoni i faksuje...
Dorota – księgową -
„noty” zaksięguje.Basia – pedagogiem
dba o edukację...
Aneta – kadrową
nie dba o wakacje...Asia zaś doradcą -
w zawodzie doradzi...
Monika i Michał
instruktaż prowadzi.Czterdzieści edycji
w 10 lat zrobili...
Inne CIS-y w Polsce
bardzo zadziwili.Więc na koniec morał...
chyba nie bez racji...
Znajdziesz szybko pracę
w Centrum Integracji.Z okazji Jubileuszu 10 – lecia życzenia wszelkiej pomyślności
składają Kierownik i pracownicy ROPS „Błonie”Bydgoszcz, 28 październik 2016 r.
Dziękujemy, jeszcze raz za wszystkie ciepłe słowa, za życzenia, za zrozumienie idei reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do zobaczenia na... 20 – leciu!:))
CIS Bydgoszcz
Jesienne piękno 13 i 18 października 2016 r.
Mimo, że za oknem pada deszcz, hula wiatr i panuje ogólna szaruga, my trzymając się aury jesiennych porządków, czy to w szafie, czy w ogrodzie, postanowiliśmy odwiedzić zaprzyjaźnionych „prawie fryzjerów” w szkole fryzjerskiej i zaprowadzić ład również na naszych głowach – przycinając, otulając w brązy i modelując by dodać odrobinę piękna i świeżości polskiej złotej…
Oto efekty jesiennych porządków fryzjerskich na naszych głowach:
EKO – GRA
Korzystając z uroków i dobrodziejstw jesieni przemierzyliśmy nasze miasto ścieżką dydaktyczną "Pomniki przyrody w centrum Bydgoszczy". Podzieleni na 2 zespoły: 27 września – edycje 44 i 45, 30 września – edycje 42/43 i 43 rozpoczęliśmy między edycyjną rywalizację - kto pierwszy ten lepszy!
Doposażone w mapki drużyny znajdowały poszczególne okazy drzew objętych ochroną. Nie zawsze było to proste zadanie... determinacja i chęć wygranej była tak duża, że jedna z edycji pomyliła dęba z cypryśnikiem błotnym, innym razem pominęła okaz na trasie i musiała wracać, a jeszcze inna drużyna stojąc pod wielkim dębem szypułkowym miała trudność z odnalezieniem go... niemożliwe!
Przy każdym z pomników postój – odczytanie (w iście ekspresowym tempie) informacji i ciekawostek na temat oglądanego przedstawiciela gatunku i oczywiście zadanie! Zadania nawiązywały do środowiska i ekologii – niejednokrotnie stanowiły "zagwostkę"... gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie lub zbity gliniany dzban, czym są pneumatofory, czy to grzywacz czy gołąb, gdzie w mieście znajdował się Ogród Jagiełły?
Sukcesywnie rywalizujące ze sobą drużyny zmierzały do celu, nawet spotkały się na trasie i wtedy następowało turbodoładowanie i... co sił w nogach, do przodu!!! Tempa nadawali liderzy drużyn. Ostanie zadanie to znalezienie pór roku w ogrodzie botanicznym, posiłek regeneracyjny i wręczenie nagrody dla zwycięskiej drużyny.
Na koniec garść informacji... Bydgoszcz jest miastem o stosunkowo dużej liczbie pomnikowych drzew rodzimego i obcego pochodzenia. W mieście znajduje się 96 okazów, w tym 4 przedstawicieli przyrody nieożywionej. Niejednokrotnie zlokalizowane są w pobliżu szkół, w parkach, a także w centrum miasta stanowiąc ważny element edukacji ekologicznej wśród mieszkańców.
Obok drzew rodzimych objętych ochroną prawną w Bydgoszczy znajdują się piękne i egzotyczne drzewa, które bardzo rzadko spotykane są w Polsce. Ojczyzną niektórych z nich jest Europa, inne pochodzą z Azji czy Ameryki.
Z wieloma pomnikami łączą się rozmaite mity i legendy, innym nadano niezwykłe nazwy, takie jak dąb „Bartek”, lipa „Napoleona”, topole „Wilhelma”, dąb szypułkowy „Mocny Mikuś”, „Dąb Pomorskiego Okręgu Wojskowego”. Niewielu mieszkańców i turystów posiada świadomość, że spotykane w mieście wielkie i unikalne drzewo to nie tylko przyroda, ale także fragment naszej historii i kultury, często inspiracja dla wielkich twórców i poetów.
Eko Zdobywcy