CIS Bydgoszcz

Aktualności

Cmentarz Starofarny

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pomięć o nim...

Nie mogło nas zabraknąć i tym razem. 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych. Szczególny dzień. Jest to okazja do zatrzymania się i rozmyślań. Rozmyślań nad własnym życiem, nad relacjami, nad radością z bycia razem, nad samotnością, nad codziennością…nad tym co ważne i poważne.

Odwiedzamy groby. Zatrzymujemy się. Wspominamy, tych którzy odeszli. Zapalamy znicze. Składamy kwiaty. Usiłujemy zmierzyć się z zagadnieniem życia i śmierci…z przemijaniem. Być może próbujemy "oswoić" śmierć.

Pielęgnując CISową tradycję również w tym roku 25 października br., odwiedziliśmy z Uczestnikami Cmentarz Starofarny przy ulicy Grunwaldzkiej 15 w Bydgoszczy. Jest to jeden z najbardziej znanych bydgoskich cmentarzy. Pochowani są tu między innymi znani Bydgoszczanie oraz francuscy żołnierze, którzy polegli podczas wojny prusko - francuskiej.

Sprzątaliśmy zapomniane, zaniedbane i opuszczone groby.

Pozostawiliśmy na nich zapalone znicze….

Był czas na zadumę i refleksję...


więcej »

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy

Wchodząc na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy możemy przeczytać na pamiątkowej tablicy:

„Z LICZNYCH MIEJSC UMĘCZONEJ W
CZASIE OKUPACJI ZIEMI BYDGOSKIEJ,
ZWIEZIONO TUTAJ UROCZYŚCIE, NA TEN
PODNIESIONY DO GODNOŚCI CMENTARZ
BOHATERÓW, SZCZĄTKI POMORDOWANYCH PRZEZ
HITLEROWCÓW OBYWATELI – PATRIOTÓW
BY POPRZEZ ZBIOROWE MOGIŁY
ŚWIADCZYĆ MOGLI ŻYWYM – O MIŁOŚCI
DO OJCZYZNY W IMIĘ KTÓREJ GINĘLI.
NIECH TEN WYDZIELONY DLA NICH
SKRAWEK ZIEMI BYDGOSKIEJ BĘDZIE
MIEJSCEM STAŁEJ PAMIĘCI NARODOWEJ,
WYMAGAJĄCYM OD NAS WYKAZANIA
OBYWATELSKIEGO USZANOWANIA
SKUPIONEJ POWAGI I CISZY”.

MIEJSKI OBYWATELSKI KOMITET OCHRONY
POMNIKÓW WALKI I MĘCZEŃSTWA W BYDGOSZCZY

Pamiętamy – Jesteśmy i oddajemy hołd..


więcej »

Trój Targi Pracy - 22 październik 2024 r. - BCTW Bydgoszcz.

W dniu 22 października 2024 r. Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wraz z opiekunami oraz Dyrektorem placówki odwiedzili Trój Targi Pracy, które odbyły się w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym. Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych POPON zapewnili gościom a przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, które aktywnie poszukują pracy, szeroką ofertę:

Dla Uczestników Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego CIS-u (wybrała się z nami najmłodsza – „83” edycja) była to szansa na bezpośredni kontakt z pracodawcami, możliwość zadawania im pytań, przedstawienia swojej kandydatury a nawet

złożenia dokumentów aplikacyjnych i bezpośredniego ubiegania się o pracę, poprzez rozmowę kwalifikacyjną.

Wśród uczestników Indywidualnego Programu około 30-40 % są to osoby – w różnym stopniu – niepełnosprawne. Targi pracy były dla nich często pierwszą okazją do zmierzenia się z otwartym rynkiem pracy, zapoznania się z jego wymogami i szybką oceną własnych możliwości/umiejętności/kompetencji.

Opiekunowie natomiast towarzyszyli Uczestnikom programu w ich poszukiwaniach oraz nawiązywali relacje z potencjalnymi, kolejnymi pracodawcami i instytucjami wystawiającymi się na targach. Sami również promowali Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego jako szansę dla Osób z Niepełnosprawnościami na powrót na rynek pracy, poprzez 6 miesięczny staż zawodowy.

Czekamy na kolejne takie wydarzenia, będące doskonałą okazją do aktywizacji naszych Uczestników.

W Centrum również, każdego dnia, kierujemy się maksymą: „Każdy chce być kimś”.


więcej »

Podróże małe i duże – Stary Fordon.

W dniach 27 września oraz 01 października wyruszyliśmy z Edycjami 79,80 oraz 81 aby, tym razem pozwiedzać pięknie rozwijający się w ostatnim czasie Stary Fordon.

Dziś to jedna z dzielnic miasta, ale Stary Fordon jest miasteczkiem o ponad 600-letniej historii. W chwili przyłączenia do Bydgoszczy w 1973 r. liczyło ok. 8,5 tys. mieszkańców i do dziś zachowało swój niepowtarzalny klimat.

Do najważniejszych zabytków Starego Fordonu zaliczamy klasycystyczny budynek dawnej synagogi  z końca XVIII w., neogotycki kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z lat 1878-1879 oraz neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1927-1928 (projekt Stefan Cybichowski). Do dziś nosi ślady miasta trzech kultur, tu znajdują się najważniejsze relikty żydowskie w Bydgoszczy.

W latach 2021-2023 Stary Fordon uległ przemianie: zrewitalizowane zostały kamienice i Rynek, na którym pojawiła się fontanna multimedialna oraz historyczne murale na budynkach więzienia. Na brzegu Wisły powstała przystań rzeczna, nabrzeże zyskało tereny rekreacyjne, place zabaw i sportowe oraz kilkusetmetrowy bulwar i nabrzeżną trasę przyrodniczą.  

Stary Fordon to na bydgoskiej mapie turystycznej miejsce nieoczywiste, ale też niepowtarzalne, wyrastające z roku na rok na coraz większą atrakcję.

To tu w weekendy odpływają łodzie w rejsy turystyczne, a nowe nabrzeże i bulwary są miejscem imprez plenerowych, często nawiązujących do tradycji rzeki i miasta. Na rynku odbywają się pokazy fontanny multimedialnej, letnie koncerty i projekcje filmowe, a synagoga powraca do życia z licznymi wydarzeniami jako dom kultury.

Warto również pospacerować po Rynku i poprzyglądać się historycznym kamienicom, bo nawet na tych pozbawionych historycznej fasady odnaleźć można frapujące detale.

Kompleks więziennych budynków z kilku stron pokrywają przepiękne murale.

Trójwymiarowe murale od strony rynku (autorstwa Artura Steca) powstały w ramach projektu „Nie poddać się, a zwyciężyć”. Kolejne, boczne murale - od strony ulic Zakładowej i przy ulicy Sikorskiego - wplatają w historię Fordonu, losy osadzonych tu więźniarek politycznych z czasów stalinowskich.

Z kolei nadwiślańskich bulwarów i przystani rozpościera się piękny widok na obydwa zielone brzegi rzeki, ale także na inny charakterystyczny element panoramy i jeden z symboli Fordonu: Most im. Rudolfa Modrzejewskiego powstał w miejscu pradawnej przeprawy przez Wisłę, obecna konstrukcja drogowo-kolejowa o konstrukcji kratownicowej została oddana do użytku w 1956 roku. Ma długość 1005 m, a szerokość 16,8 m. Przez most można też przejść pieszo w kierunku Ostromecka i jego pałaców. Ale to już zupełnie inna wycieczka.

W całym Starym Fordonie warto się uważnie rozglądać.

Tuż za synagogą można sobie odsapnąć przy mini-tężni, gdzie zanurzamy się w atmosferze małego miasteczka. Mijani ludzie się uśmiechają, czasem przystają i nawiązują rozmowę. Są dumni z Fordonu, pewnie także i z tego, że coraz częściej odwiedzają go liczni turyści.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odbycia podobnej, niezwykłej podróży po Starym Fordonie.

Warto. Naprawdę warto...


więcej »

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Wyjątkowe miejsce na mapie instytucji kultury w Bydgoszczy. Niepozorny budynek pełny niezwykłych artefaktów, z których kustosz i przewodnik tego miejsca Pani dr Aleksandra Sara Jankowska wydobywa historię polskich emigrantów i fascynujące kulisy polskiej dyplomacji. Tym razem najmłodsza edycja miała możliwość doświadczyć swoistej podróżny do przeszłości odkrywając dla siebie i swoich bliskich intrygujące miejsce w naszym mieście, do którego warto wracać.


więcej »