Podróże po naszym mieście...
W towarzystwie chimerycznej pogody, porannej, leniwie opadającej mgły i jesiennego deszczu odwiedzaliśmy ciekawe miejsca w Bydgoszczy. Z Uczestnikami edycji 46 i 47 udaliśmy się do Muzeum Okręgowego na wystawę ,,Od Starego Rynku do Placu Wolności’’. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy. Wystawa zabrała nas w podróż przez serce Bydgoszczy – Stary Rynek, ulicę Mostową, plac Teatralny, ulicę Gdańską, aż do placu Wolności. Podróż w czasie rozpoczyna się w latach 20 i kończy dziś. Eksponaty, prezentowane na wystawie - źródła ikonograficzne, dokumenty, plakaty i reklamy pokazują nam ciekawą historię naszego miasta.
Edycje 48 i 49 zwiedzały Wieżę Ciśnień będąca częścią Muzeum Wodociągów. Obok zabytkowych urządzeń wodociągowych – pomp, hydrantów, żetonów na wodę, elementów wyposażenia dawnych łazienek i toalet, jedną z najciekawszych atrakcji muzeum jest taras widokowy. Wystarczy pokonać ,,zaledwie’’ 170 stopni, by znaleźć się na szczycie 45 metrowej wieży (najwyższego powszechnie dostępnego punku w mieście). Z trasu wieży podziwialiśmy panoramę naszego miasta. W zasięgu wzroku (pomimo niekorzystnej aury i ciągle utrzymującej się mgły) znalazły się Opera Nova, Pesa, Hala Łuczniczka, Plac Wolności, Wyspa Młyńska, bydgoskie lotnisko i kościoły. Znane nam budowle i obiekty zobaczyliśmy z innej, niecodziennej perspektywy. Wieża Ciśnień – to miejsce piękne samo w sobie. Fantastycznie zachowane, po renowacji wzbudza zachwyt. Cylindryczny kształt, odnowione ściany, na II piętrze wspaniały obszar przeznaczony na organizację wystaw lub imprez kulturalnych.
Wspólnym dla obu grup miejscem, które odwiedziły było ,,112’’ czyli Wydział Zarządzania Kryzysowego. Uzyskaliśmy szczegółowe informacje jak działa telefon 112, w jakich sytuacjach należy dzwonić pod ten numer, w jakich sytuacjach nie powinniśmy z niego korzystać, czego możemy się spodziewać dzwoniąc na 112.
Na koniec jedna myśl: przewiduj – unikaj – reaguj – Bydgoski Trójkąt Bezpieczeństwa.