Aktualności
Jubileusz

Jubileusz
10-lecia
Centrum Integracji Społecznej
im. Jacka Kuronia
w Bydgoszczy
Podobno największymi jubileuszami są rocznice mające cyfrę 1 z następującymi po niej zerami, czyli 10, 100, 1000. Wielkość tego jubileuszu nie określa żadna cyfra, ale osoby – Uczestnicy i Absolwenci programu Centrum. Olbrzymią radością i powodem do świętowania jest niezłomność, silna wiara i praca nad sobą – walka jaką codziennie podejmują nasi Uczestnicy. Historia życia każdego z nich pokazuje Sens istnienia Centrum Integracji Społecznej, które na stałe zagościło w ich sercach. Dowodem niech będzie liczny udział Absolwentów Programu Centrum w tej uroczystości.
Cieszymy się bardzo, że na jubileuszu nie zabrakło tych, którzy mają spore udziały w owej „Wielkości” tej uroczystości. Była obecna Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Pani Iwona Waszkiewicz. To przecież Rada Miasta Bydgoszczy poprzez stosowną uchwałę wyraziła zgodę na utworzenie Centrum Integracji Społecznej a jej wykonanie powierzyła Prezydentowi Miasta Bydgoszczy. Przybyli przedstawiciele instytucji współpracujących i zaprzyjaźnionych z Centrum, bez których prawidłowe funkcjonowanie naszej placówki byłoby bardzo trudne oraz przedstawiciele firm i zakładów adaptacyjno-szkoleniowych, w których nasi Uczestnicy zdobywają doświadczenie zawodowe i możliwość zatrudnienia.
Nie zabrakło też tradycyjnych momentów obecnych podczas każdej uroczystej inauguracji nowej edycji (w tym wypadku edycji 45). Było wręczenie zaświadczeń o zakwalifikowaniu się do programu Centrum. Pożegnaliśmy czterech Uczestników, którzy zdobywając zatrudnienie rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. Edycje zaprezentowały również dwa przedstawienia artystyczne: edycji 45 - pt.: „Słowik” oraz edycji 44/43 - pt.: „Dzieci Hioba”.
Nastąpił także czas życzeń dla Centrum ze strony obecnych gości, niektóre nawet w formie wierszowanej („Fraszka o Centrum Integracji Społecznej”).
Za wszystkie miłe słowa szczerze dziękujemy.
Całość zakończyła się spotkaniem i rozmowami wokół jubileuszowego tortu.
Fraszka o Centrum Integracji Społecznej
Z daleka od centrum,
W bydgoskim zaciszu...
Gdzieś obok hurtowni
jest budynek CIS-u.Cis jest pospolity...
Krzewina zielona.
Ten zaś słynie z tego,
że Jacka Kuronia.nosi imię dumnie.
A wręcz okazałe
na budynku wiszą
litery niemałe.Cis jest pod ochroną
już od średniowiecza
gdy łuk z cisu zrobisz
to nie trzeba miecza.Władysław Jagiełło
Statut Warcki wydał...
By ochronić cisy
dokument się przydał.Cis w rzemiośle bywa
i artystom znany.
Przy produkcji mebli
wykorzystywany.Ten „nasz” CIS bydgoski
przez wszystkich lubiany.
Zawodowe nieraz
ludziom zmienia plany.Gdy ci ciężko w życiu,
pracy nigdzie nie ma...
Zapukasz do CIS-u
jak do bramy Nieba.W CIS-ie pracy dużo,
zakładów bez liku.
Przejdziesz szybko „Program”
i będzie po krzyku.Dyrektor Pan Andrzej
z głosem swym tubalnym
znajdzie ci zajęcie
wcale niebanalne.Pracownik socjalny
Adam – ten „przy kości”.
Wnet odkryje twoje
aktorskie zdolności.Ania – sekretarką
dzwoni i faksuje...
Dorota – księgową -
„noty” zaksięguje.Basia – pedagogiem
dba o edukację...
Aneta – kadrową
nie dba o wakacje...Asia zaś doradcą -
w zawodzie doradzi...
Monika i Michał
instruktaż prowadzi.Czterdzieści edycji
w 10 lat zrobili...
Inne CIS-y w Polsce
bardzo zadziwili.Więc na koniec morał...
chyba nie bez racji...
Znajdziesz szybko pracę
w Centrum Integracji.Z okazji Jubileuszu 10 – lecia życzenia wszelkiej pomyślności
składają Kierownik i pracownicy ROPS „Błonie”Bydgoszcz, 28 październik 2016 r.
Dziękujemy, jeszcze raz za wszystkie ciepłe słowa, za życzenia, za zrozumienie idei reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do zobaczenia na... 20 – leciu!:))
CIS Bydgoszcz
Jesienne piękno 13 i 18 października 2016 r.

Mimo, że za oknem pada deszcz, hula wiatr i panuje ogólna szaruga, my trzymając się aury jesiennych porządków, czy to w szafie, czy w ogrodzie, postanowiliśmy odwiedzić zaprzyjaźnionych „prawie fryzjerów” w szkole fryzjerskiej i zaprowadzić ład również na naszych głowach – przycinając, otulając w brązy i modelując by dodać odrobinę piękna i świeżości polskiej złotej…
Oto efekty jesiennych porządków fryzjerskich na naszych głowach:
EKO – GRA

Korzystając z uroków i dobrodziejstw jesieni przemierzyliśmy nasze miasto ścieżką dydaktyczną "Pomniki przyrody w centrum Bydgoszczy". Podzieleni na 2 zespoły: 27 września – edycje 44 i 45, 30 września – edycje 42/43 i 43 rozpoczęliśmy między edycyjną rywalizację - kto pierwszy ten lepszy!
Doposażone w mapki drużyny znajdowały poszczególne okazy drzew objętych ochroną. Nie zawsze było to proste zadanie... determinacja i chęć wygranej była tak duża, że jedna z edycji pomyliła dęba z cypryśnikiem błotnym, innym razem pominęła okaz na trasie i musiała wracać, a jeszcze inna drużyna stojąc pod wielkim dębem szypułkowym miała trudność z odnalezieniem go... niemożliwe!
Przy każdym z pomników postój – odczytanie (w iście ekspresowym tempie) informacji i ciekawostek na temat oglądanego przedstawiciela gatunku i oczywiście zadanie! Zadania nawiązywały do środowiska i ekologii – niejednokrotnie stanowiły "zagwostkę"... gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie lub zbity gliniany dzban, czym są pneumatofory, czy to grzywacz czy gołąb, gdzie w mieście znajdował się Ogród Jagiełły?
Sukcesywnie rywalizujące ze sobą drużyny zmierzały do celu, nawet spotkały się na trasie i wtedy następowało turbodoładowanie i... co sił w nogach, do przodu!!! Tempa nadawali liderzy drużyn. Ostanie zadanie to znalezienie pór roku w ogrodzie botanicznym, posiłek regeneracyjny i wręczenie nagrody dla zwycięskiej drużyny.
Na koniec garść informacji... Bydgoszcz jest miastem o stosunkowo dużej liczbie pomnikowych drzew rodzimego i obcego pochodzenia. W mieście znajduje się 96 okazów, w tym 4 przedstawicieli przyrody nieożywionej. Niejednokrotnie zlokalizowane są w pobliżu szkół, w parkach, a także w centrum miasta stanowiąc ważny element edukacji ekologicznej wśród mieszkańców.
Obok drzew rodzimych objętych ochroną prawną w Bydgoszczy znajdują się piękne i egzotyczne drzewa, które bardzo rzadko spotykane są w Polsce. Ojczyzną niektórych z nich jest Europa, inne pochodzą z Azji czy Ameryki.
Z wieloma pomnikami łączą się rozmaite mity i legendy, innym nadano niezwykłe nazwy, takie jak dąb „Bartek”, lipa „Napoleona”, topole „Wilhelma”, dąb szypułkowy „Mocny Mikuś”, „Dąb Pomorskiego Okręgu Wojskowego”. Niewielu mieszkańców i turystów posiada świadomość, że spotykane w mieście wielkie i unikalne drzewo to nie tylko przyroda, ale także fragment naszej historii i kultury, często inspiracja dla wielkich twórców i poetów.
Eko Zdobywcy
Nasz Koci domek.

Pamiętacie?:))
szyj buty dla tych,
który butów nie chcą,
buty ich piją, buty im ciążą,
buty im śmierdzą.
[…] szyj buty kotom.
Szyjemy buty naszym CIS-owym KOT-om.
Akcja trwa.
Właśnie zbudowaliśmy naszym CIS-owym KOT-om domek. Uczestnicy najstarszej (połączonej 38/ 40/ 41) edycji zbudowali naszym kotom… mały, drewniany… cudownie wyposażony domek.
Jest piękny!:))… bezpieczne, okrągłe wejście… wiatrołap… saloon, całe wnętrze ocieplone grubym styropianem i wyłożone… dodatkowo boazerią, a podłoga… dębowa:)))
Dach jest otwierany od góry, a całość pokryta lakierem koloru venge.:)
Śmialiśmy się, że brakuje tylko… wieszaków na futerka i… żyrandola.:)))
Ale… na to szukamy jeszcze sponsora.
Jeśli jesteśmy już przy darczyńcach, to należy się wielkie podziękowanie Bydgoskim Zakładom Sklejek "Sklejka-Multi" S.A. za podarowanie wodoodpornej sklejki, która stanowi dach naszego kociego domku. Bez tej firmy o wielkim sercu nasz domek nie wyglądałby tak pięknie.
Spójrzcie sami, to jest prawdziwy apartament ;)):
I na koniec jedna myśl: fajnie jest zrobić Coś Dobrego.
Koci Przyjaciele
CIS Bydgoszcz
Uroczysta inauguracja edycji "44" – 30.08.2016r

Każda inauguracja nowej edycji Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego jest dla Centrum "małym" świętem. Wyjątkowa oprawa tej uroczystości i niezwykłe napięcie wśród uczestników wyraźnie wskazują, że dzieje się tutaj Coś Bardzo Ważnego.
Wiele "ważnych" rzeczy dokonuje się na przestrzeni ludzkiego życia. Znalezienie przyjaciela z pewnością możemy do nich zaliczyć. Kogo możemy nazwać przyjacielem? Czy warto mieć przyjaciela? Czy przyjacielowi też należy pomagać, czy tylko liczyć na jego pomoc? Na takie pytania odpowiadała edycja 44 realizując swoje przedstawienie. Losy Plujki pospolitej nazywanej też Muchą niebieską w bajkowy sposób udowodniły, że przyjaźń to wspaniała sprawa.
Szukanie przyjaźni wymaga sporo wysiłku, dlatego żywiołowa jak większość owadów edycja 43 postawiła na ruch. A ruch taneczny, w wykonaniu uczestników tej grupy zyskał aplauz całej sali. To doskonały przykład na to, że aktywność fizyczną można śmiało połączyć z rozrywką.
Zabawa też jest przecież niezwykle ważnym elementem naszej egzystencji. Każdy potrzebuje odskoczni od szarości dnia, dlatego tak cenny jest występ edycji najstarszej, która w kabaretowym stylu ukazała rytm życia rodzinnej przychodni zdrowia.
Jak widać wiele jest "ważnych" rzeczy. Ale co ważnego wydarzyło się dla uczestników nowej edycji? Chyba najbliżej odpowiedzi była edycja 42 ze swoim przedstawienie pt.: "Zmiana". Przezwyciężenie myślenia, "że każda zmiana może być tylko zmianą na gorsze" jest czymś bardzo ważnym. Zmiana obudowana lękami, strachem, stereotypami nie jest łatwą decyzją ale przynosi szansę na lepsze życie, rozwija i kształtuje. Zmiana jest nieunikniona lecz to my trzymamy jej ster.
Konsekwentnie trzymany kurs zmiany powiódł edycję 42 do radosnej przystani jaką jest PRACA. I to jest już "wielkie" święto Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy. Po 7 miesiącach programu podejmują zatrudnienie Panie: Agnieszka Szymańska, Beata Antczak, Katarzyna Klatecka, Jolanta Stopa, Aleksandra Jańczak, Anna Szymańska i Panowie: Mirosław Wamka i Zbigniew Skowroński, a także z edycji 40 Pani Barbara Dorosz i Pan Roman Obarek.
Z całego serca gratulujemy. Dobrej Pracy, życzymy!:))
Michał Pingot
Instruktor CIS