CIS Bydgoszcz

Aktualności

Podróże małe i duże – Stary Fordon.

W dniach 27 września oraz 01 października wyruszyliśmy z Edycjami 79,80 oraz 81 aby, tym razem pozwiedzać pięknie rozwijający się w ostatnim czasie Stary Fordon.

Dziś to jedna z dzielnic miasta, ale Stary Fordon jest miasteczkiem o ponad 600-letniej historii. W chwili przyłączenia do Bydgoszczy w 1973 r. liczyło ok. 8,5 tys. mieszkańców i do dziś zachowało swój niepowtarzalny klimat.

Do najważniejszych zabytków Starego Fordonu zaliczamy klasycystyczny budynek dawnej synagogi  z końca XVIII w., neogotycki kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z lat 1878-1879 oraz neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1927-1928 (projekt Stefan Cybichowski). Do dziś nosi ślady miasta trzech kultur, tu znajdują się najważniejsze relikty żydowskie w Bydgoszczy.

W latach 2021-2023 Stary Fordon uległ przemianie: zrewitalizowane zostały kamienice i Rynek, na którym pojawiła się fontanna multimedialna oraz historyczne murale na budynkach więzienia. Na brzegu Wisły powstała przystań rzeczna, nabrzeże zyskało tereny rekreacyjne, place zabaw i sportowe oraz kilkusetmetrowy bulwar i nabrzeżną trasę przyrodniczą.  

Stary Fordon to na bydgoskiej mapie turystycznej miejsce nieoczywiste, ale też niepowtarzalne, wyrastające z roku na rok na coraz większą atrakcję.

To tu w weekendy odpływają łodzie w rejsy turystyczne, a nowe nabrzeże i bulwary są miejscem imprez plenerowych, często nawiązujących do tradycji rzeki i miasta. Na rynku odbywają się pokazy fontanny multimedialnej, letnie koncerty i projekcje filmowe, a synagoga powraca do życia z licznymi wydarzeniami jako dom kultury.

Warto również pospacerować po Rynku i poprzyglądać się historycznym kamienicom, bo nawet na tych pozbawionych historycznej fasady odnaleźć można frapujące detale.

Kompleks więziennych budynków z kilku stron pokrywają przepiękne murale.

Trójwymiarowe murale od strony rynku (autorstwa Artura Steca) powstały w ramach projektu „Nie poddać się, a zwyciężyć”. Kolejne, boczne murale - od strony ulic Zakładowej i przy ulicy Sikorskiego - wplatają w historię Fordonu, losy osadzonych tu więźniarek politycznych z czasów stalinowskich.

Z kolei nadwiślańskich bulwarów i przystani rozpościera się piękny widok na obydwa zielone brzegi rzeki, ale także na inny charakterystyczny element panoramy i jeden z symboli Fordonu: Most im. Rudolfa Modrzejewskiego powstał w miejscu pradawnej przeprawy przez Wisłę, obecna konstrukcja drogowo-kolejowa o konstrukcji kratownicowej została oddana do użytku w 1956 roku. Ma długość 1005 m, a szerokość 16,8 m. Przez most można też przejść pieszo w kierunku Ostromecka i jego pałaców. Ale to już zupełnie inna wycieczka.

W całym Starym Fordonie warto się uważnie rozglądać.

Tuż za synagogą można sobie odsapnąć przy mini-tężni, gdzie zanurzamy się w atmosferze małego miasteczka. Mijani ludzie się uśmiechają, czasem przystają i nawiązują rozmowę. Są dumni z Fordonu, pewnie także i z tego, że coraz częściej odwiedzają go liczni turyści.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odbycia podobnej, niezwykłej podróży po Starym Fordonie.

Warto. Naprawdę warto...


więcej »

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Wyjątkowe miejsce na mapie instytucji kultury w Bydgoszczy. Niepozorny budynek pełny niezwykłych artefaktów, z których kustosz i przewodnik tego miejsca Pani dr Aleksandra Sara Jankowska wydobywa historię polskich emigrantów i fascynujące kulisy polskiej dyplomacji. Tym razem najmłodsza edycja miała możliwość doświadczyć swoistej podróżny do przeszłości odkrywając dla siebie i swoich bliskich intrygujące miejsce w naszym mieście, do którego warto wracać.


więcej »

Profilaktyka zdrowia. Wizyta w bydgoskim oddziale NFZ.

W ramach zajęć z zakresu Zdrowego Stylu Życia wybraliśmy się z poszczególnymi edycjami do bydgoskiego oddziału NFZ.

Każdy uczestnik naszego programu wykonał bezpłatne pomiary zdrowia, każdy miał możliwość sprawdzić swoją wagę, wzrost, ciśnienie tętnicze i siłę w uścisku dłoni.

Dzięki temu mógł się dowiedzieć ile ma wody w organizmie, jaki ma % mięśni i tłuszczu w ciele oraz jaki ma wskaźnik  BMI, czyli indeks masy ciała.

Wyniki tych pomiarów pozwalają ocenić ryzyko najczęstszych chorób cywilizacyjnych.

Znajomość własnych wskaźników zdrowia w połączeniu z wiedzą na temat zdrowego stylu życia zdobytą w Centrum dają indywidualną rekomendację i – mamy taką nadzieję - motywację do zmian nie zawsze dobrych, codziennych nawyków.

Zachęcamy zatem do cyklicznych pomiarów parametrów zdrowia. Dzięki temu zyskamy obiektywne dane na temat efektów wdrożonych zmian w diecie i aktywności fizycznej.

A po wykonaniu 6 podstawowych pomiarów w kiosku profilaktycznym otrzymamy oprócz niespodzianki (przygotowanej przez NFZ w Bydgoszczy) przede wszystkim szansę na zdrowe i dłuższe, w dobrej kondycji, życie.

Pedagog CIS
Julita Wolna - Zawadzka


więcej »

Spacer po Bydgoszczy - 18.08.2024r.

Historia niewidoczna: fragmenty murów miejskich przy ulicy Pod Blankami, pomnik pamięci pomordowanych Żydów w miejscu gdzie w latach 1884-1940 znajdowała się synagoga, kula armatnia w kamienicy przy Wełnianym Rynku, Twardowski pojawiający się w oknie bydgoskiej kamienicy o godz. 13:13 – to tylko niektóre miejsca na naszej trasie Spaceru po Bydgoszczy, o których trzeba wiedzieć, żeby zobaczyć. Odkrywamy nasze miasto na nowo – naprawdę warto.


więcej »

Podróże małe i duże - Inowrocław, najmłodsza edycja.

Tym razem Uczestnicy edycji 82 mieli okazję odkrywać uroki Inowrocławia. Dla wielu była to pierwsza wizyta. Miasto na soli jest jednak na tyle wyjątkowym miejscem, że zawsze potrafi zaskakiwać.

Ogród zapachów, Nowy Park Solankowy czy...pomnik Teściowej.

Jeśli jeszcze mało to można zwiedzić Wystawę solnictwa albo zrobić sobie zdjęcie na Rynku z pomnikiem Królowej Jadwigi, to wszystko to tylko ułamek tego, co kryje w sobie to piękne, urokliwe miasto.

Przypominamy – Inowrocław leży 30 min drogi od Bydgoszczy – samochodem, pociągiem, autobusem czy rowerem warto tam się wybrać.


więcej »