CIS Bydgoszcz

Aktualności

Ach, cóż to był za bal!

Karnawałowe zabawy to już tradycja wpisana w program Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy. Staramy się zawsze raz w roku przygotować dla naszych Uczestników bal karnawałowy, zabawę….podarować im uśmiech, radość...trochę tanecznego zapomnienia i spontanicznej zabawy.

2 lutego 2024r. w piątek miał miejsce karnawał w CIS’ooo ! :))

Rozpoczęliśmy ten dzień od konkurencji związanych tematycznie z karnawałem, tańcem, śpiewem, ale i miłością (a to z powodu zbliżających się Walentynek). Każda z edycji zasiadła wspólnie przy stole by móc ze sobą rywalizować. Uczestnicy mieli przed sobą serię zadań do pokonania. Na rozgrzewkę zaczęliśmy od kalamburów, tak na pobudzenie szarych komórek i zwrócenie uwagi na tematykę karnawałowo-miłosną. Następnie mogliśmy sprawdzić jak nasi Uczestnicy radzą sobie z odgadywaniem par filmowych jak i serialowych, co okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ znalazło się na sali wielu kinomanów, odgadujących w lot ponadczasowe „,miłosne” klasyczne tytuły. Wiele radości przyniosło przygotowane specjalnie na nasz karnawał Walentynkowe Koło Fortuny ! Śmiać się tam można było co niemiara, krzyki, skoki, podskoki…. literki no i całe hasła, wywołały radość i mnóstwo uśmiechu na twarzach. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić się jako detektywi naprowadzając edycję na odgadnięcie przez nich postaci romantycznej, co tez nie należało do najprostszych zadań.

Podczas przerwy zaserwowaliśmy przygotowywane przez edycję 77 pizze, doskonała, mniam mniam ! Rozgrzany piec, ciasto, sos + ulubione składniki i powstają rarytasy, pyszne smaczne placki, które każdy już teraz wie jak przygotować samemu w domu, smaczniej i ekonomiczniej niż zamówione, bądź kupione. :) Nie zabrakło także miejsca na słodkości w postaci naszych własnych chruścików, a do tego trzy Panie, kończące właśnie program przyniosły torty i specjalne, wyjątkowe...ukraińskie ciasto „Klasztorny mnich” !

Brava dla naszych Pań z edycji 77, a w szczególności dla Pani Marzeny, Maryny, Joanny, Ewy.

Następnie Skojarzenia, sprawdzenie znajomości miłosnych tekstów, Cisowa „ Jaka to melodia?” i wszystkim znane przeboje karaoke ! Najgłośniejsze i najbardziej ekscentryczne show należało do połączonej najstarszej edycji, gdzie wokaliści dali z siebie wszystko, co to był za „wykon”! ;) Tyle samo otwartości, zaangażowania jak i podczas występu chcemy widzieć każdego dnia, w codziennych przeciwnościach i trudnościach. Co by to było gdyby praca nakręcała nas tak jak muzyka?:)) Karaoke rozpoczynało część taneczną, następnie podkręciliśmy głośniki, włączyliśmy kulę dyskotekową i nasza bydgoska sala zamieniła się w taneczny, dyskotekowy parkiet.

Tańce szybkie, powolne, solo, czy w parach to wszystko można było dostrzec na naszej, bydgoskiej sali. Było...radośnie, były pary...był free style, był...wspólny, wszystkich pociąg! Panowie prosili Panie, Panie...Panie i...się działo! Fantastyczna taneczna zabawa! :)

Kilometry kroków oddanych na parkiecie jak i energia włożona w taniec poprawiły nastroje wszystkich obecnych podczas balu. Taniec, ruch, radość, śmiech to elementy, których często nam brakuje, a nawet zapominamy jak mogą w prosty sposób poprawić nasz nastrój czy funkcjonowanie, w codziennym pośpiechu, każdy potrzebuje takiego resetu, a co dopiero taaak wspaniałego….resetu.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, za wspólną zabawę, uśmiech, radość...spontaniczność, przełamywanie własnej strefy komfortu i...w konsekwencji za... atmosferę, którą wspólnie razem stworzyliśmy bawiąc się przy niesamowitych przebojach, poruszając się gibko, z niewyuczoną lekkością w rytm tanecznych przebojów….to był prawdziwy, fantastyczny karnawał w CISooo!:)))


więcej »

Wieża Ciśnień - cała Bydgoszcz w zasięgu wzroku

W pierwszych dniach nowego roku 2024 odwiedziliśmy bydgoską Wieżę Ciśnień. Wycieczka okazała się niezłym wyzwaniem fizycznym, gdyż budynek umiejscowiony jest w parku na wzgórzu przylegającym do starówki a sama wieża ma 45 metrów wysokości. Wytrwali mogli podziwiać piękną panoramę Bydgoszczy.

Widok zapierał dech w piersiach.

W samej wieży można również obejrzeć eksponaty związane z historią wodociągów oraz dowiedzieć się o pierwotnym przeznaczeniu budynku.

Bydgoska Wieża Ciśnień to zdecydowanie punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników naszego miasta.


więcej »

WIGILIA.

Coraz bliżej święta
Coraz bliżej święta
Coraz bliżej święta
Coraz bliżej święta

[...}
Najlepsze prezenty ukryte są w sercach.

Cały świat się nagle zmienia,
Gdy maluje szyby mróz.
Pierwszej gwiazdy nad głowami jasny blask,
Jeden uśmiech znaczy więcej niż sto słów.

Cudowna noc rozpala w nas magiczną moc,
Dźwięki kolędy cicho niesie wiatr (najlepsze prezenty ukryte są w sercach).
Podziel się dziś radością, razem z nami siądź,
Największy dar ukryty w sercu masz
(najlepsze prezenty
ukryte są w sercach).

To trwa, w niebo patrz,
(Coraz bliżej święta) Jak Mikołaj sunie wśród gwiazd.
(Coraz bliżej święta) To idą święta.
(Coraz bliżej święta)
Radość dzielenia.

Biała magia między nami,
Nastrojowo w blasku świec.
Czekasz na tę jedną chwilę cały rok,
Aby ludzi bliskich znów przy sobie mieć.

Cudowna noc rozpala w nas magiczną moc,
Dźwięki kolędy cicho niesie wiatr
(Najlepsze prezenty ukryte są w sercach).
Podziel się dziś radością, razem z nami siądź,
Największy dar ukryty w sercu masz

(Najlepsze prezenty ukryte są w sercach).

Lalalalalalalalala (Coraz bliżej święta)

[…}

Co najlepsze w nas tym dzielmy się
(Coraz bliżej święta) Najlepsze prezenty ukryte są w sercach.

(To znak, w niebo patrz,)
Niech ta chwila wiecznie trwa
(To znak, w niebo patrz,)
Miłość krąży, krąży wokół nas
(To znak, w niebo patrz,)
Miłość krąży, zatrzymuje czas
(To znak, w niebo patrz,)
Poczuj magię tych świąt!

Cudowna noc rozpala w nas magiczną moc,
[...]
Dźwięki kolędy cicho niesie wiatr
(Najlepsze prezenty ukryte są w sercach).
Podziel się dziś radością, razem z nami siądź,
[...]
Największy dar ukryty w sercu masz
(Najlepsze prezenty ukryte są w sercach).

Margaret, Coraz bliżej święta

 

21 grudnia, jak co roku, w Centrum Integracji Społecznej odbyło się Spotkanie Wigilijne. Byliśmy wszyscy. Wszystkie, cztery edycje programu i wszyscy pracownicy Centrum.
Był Uśmiech. Radość. Życzenia. Był Opłatek i prezenty.
Był czerwony barszcz.
Paszteciki.
Pierniki.
Ciasteczka maślane.
Przygotowane wcześniej przez Uczestników.
Było wspólne kolędowanie.
A przede wszystkim było... Poczucie, że jesteśmy Razem.
Że... Wspólnie. Z życzliwością/uśmiechem/empatią do drugiego człowieka.
Że mamy wspólny cel.
Że... Razem możemy więcej?
Ze... warto? Warto się starać?
Że... możemy przez program zmienić swoje życie?
Zdobyć pracę?
Żyć godnie?
Lubię te momenty, że.. nasza placówka, samorządowy zakład
... staje się na czas świąt Czymś więcej.

Coraz bliżej święta…. Coraz bliżej święta…. Najpiękniejsze prezenty ukryte są w sercach :)

Andrzej Jankowski
Dyrektor CIS


więcej »

Rejewski.

Kolejny raz wyruszyliśmy po dawkę wiedzy, tym razem o jednym z najbardziej rozpoznawalnych, najbardziej znanych bydgoszczan.

Marian Rejewski – bo właśnie Jego osobę mogliśmy poznać bliżej. Gościliśmy na zajęciach edukacyjnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Zaciekawieni postacią wybitnego matematyka wysłuchaliśmy prelekcji przygotowanej przez Panią prowadzącą. Dowiedzieliśmy się, gdzie się urodził nasz bohater, jak i w jakiej kamienicy naszego miasta mieszkał, do jakiej uczęszczał szkoły oraz gdzie udał się na studia w celu pogłębiania wiedzy z zakresu matematyki.

Celem zajęć jest sama popularyzacja Mariana Rejewskiego, zwrócenie uwagi na Jego znaczenie w złamaniu kodu Enigmy, budowanie poczucia dumy z przynależności do regionu, z którego pochodził wybitny nasz matematyk jak i kształtowanie postaw obywatelskich wśród uczestników prelekcji. Cieszymy się że zaprezentowana nam wiedza wraz z wykorzystaniem środków multimedialnych była skoncentrowana na kluczowych wydarzeniach z życia Mariana Rejewskiego jak i również przekazana została w bardzo interesujący sposób. Największą naszą ciekawość wzbudziła jednak sama Enigma. Biorący udział w projekcie biblioteki mogą sami zobaczyć, w skrótowy sposób jak szyfrowano i jak rozszyfrowywano wiadomości w czasach II wojny światowej. Aplikacja z Enigmą wzbudziła największe emocje, największe zaciekawienie wśród naszych uczestników i każdy z nich z wielką chęcią zabierał się do samodzielnego rozwiązywania zagadki !

To była ciekawa i ważna wycieczka edukacyjna, dużo się dowiedzieliśmy,zgłębiliśmy naszą wiedzę o jednym z największych (znanym na całym świecie) bydgoszczan.

Pewnie jeszcze nieraz odwiedzimy bydgoską Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną.


więcej »

Andrzejki 2023

Zabawa Andrzejkowa w Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy to już tradycja.

W tym roku 1 grudnia wszyscy uczestnicy IPZS mogli odczytać przyszłość z wolsku lanego przez klucz albo dowiedzieć się czyj but pierwszy stanie na progu drzwi (interpretacja dowolna).

Integracja tego wyjątkowego dnia to również liczne konkursy, w których poszczególne edycje rywalizowały ze sobą. Najwięcej punktów zebrała najstarsza edycja, która wykazała się największa wiedzą muzyczną, sprawnością i detektywistycznym sprytem.

Gratulujemy edycji 76, choć zwycięzcami byli wszyscy, którzy dali się porwać dobrej zabawie!

A tej nie było końca, ponieważ po części współzawodnictwa, po karaoke, po – na rozgrzewkę – konkursach tanecznych, rozpoczęła się prawdziwa szalona dyskoteka. Płynność w ruchach i brawurowa ekspresja wyrażana na cisowym parkiecie mogłyby nie mieć końca i trwały tak długo jak można było, do samej prawie 15stej.

Zapamiętamy ten dzień na dłuuugo. Super było! :))


więcej »