Aktualności
Podróże małe i duże - Inowrocław, najmłodsza edycja.
Tym razem Uczestnicy edycji 82 mieli okazję odkrywać uroki Inowrocławia. Dla wielu była to pierwsza wizyta. Miasto na soli jest jednak na tyle wyjątkowym miejscem, że zawsze potrafi zaskakiwać.
Ogród zapachów, Nowy Park Solankowy czy...pomnik Teściowej.
Jeśli jeszcze mało to można zwiedzić Wystawę solnictwa albo zrobić sobie zdjęcie na Rynku z pomnikiem Królowej Jadwigi, to wszystko to tylko ułamek tego, co kryje w sobie to piękne, urokliwe miasto.
Przypominamy – Inowrocław leży 30 min drogi od Bydgoszczy – samochodem, pociągiem, autobusem czy rowerem warto tam się wybrać.
Muzeum Wojsk Lądowych
Zwiedzanie muzeum nie musi być nudne! Przekonaliśmy się o tym odwiedzając Muzeum Wojsk Lądowych. To kolejne miejsce, które warto odwiedzić, zobaczyć…zwiedzić. Muzeum gromadzi zabytki związane z historią wojsk od średniowiecza, aż po udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych. Oczywiście eksponaty zdecydowanie bardziej przyciągały zainteresowanie męskiej części naszych uczestników, ale ciekawostki, historie, anegdoty o żołnierzach, wydarzeniach, strojach, które płynęły z ust przewodnika skupiały uwagę i ciekawiły niemalże całą naszą grupę. Wielkie podziękowanie dla Pana Jakuba naszego przewodnika, który przez 2,5 godziny nieustannie skupiał naszą uwagę podając niesłychaną ilość faktów w niezwykle dostępny i fascynujący sposób. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na pewno warto!
Podróże małe i duże – Inowrocław
Zaledwie 45 km od Bydgoszczy znajduje się Inowrocław - miasto położone na soli. To piąte pod względem liczby ludności miasto w naszym województwie, dzisiaj jest znane przede wszystkim jako uzdrowisko. Mogliśmy na własnej skórze doświadczyć dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie Tężni Solankowych, które są sercem Parku Solankowego. Mierząca 9 metrów wysokości i 300 metrów długości konstrukcja poprzez spływającą solanką po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny nasyca powietrze jodem, tworząc naturalne inhalatorium o szerokich właściwościach terapeutycznych. Przebywanie w pobliżu tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania.
Inowrocław istnieje dzięki pokładom soli, na których został zbudowany dlatego nie mogliśmy ominąć stałej wystawy solnictwa w Kujawskim Centrum Kultury, by jeszcze lepiej zrozumieć fenomen tego miasta.
Bogata historia tej aglomeracji podsyca nasze wrażenia, kiedy podziwiamy ukwiecone aleje Parku Solankowego i Nowego Parku Solankowego, gdy przebywamy w Ogrodzie zapachów otoczeni rożnymi gatunkami róż, smakując naturalną wodę mineralną w Pijalni wód, czy kiedy po prostu spacerujemy podziwiając architekturę miasta.
Kto jeszcze nie odwiedził „miasta na soli” ten niech szybko naprawi swój błąd.
Nie będzie żałował. Nam się bardzo podobało.
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.
Kontynuacja zwiedzania ciekawych miejsc naszego miasta z cyklu „Opowiedz mi o Bydgoszczy”. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z pewnością należy do najbardziej niezwykłych punktów odkrywania miasta nad Brdą.
Jedyna w kraju tego typu placówka prezentująca historię uchodźstwa Polskiego. Budynek wydaje się niepozorny, ale to co najcenniejsze kryje się w środku. Kto jeszcze nie był niech żałuje...
Wycieczka rowerowa nr 2.
Nie poddajemy się.
Walka - o zmianę przyzwyczajeń i zdrowy styl życia – trwa.
Tym razem na wycieczkę rowerową wyruszyła edycja 80.
Oby to był początek dłuższej przygody...