CIS Bydgoszcz

Aktualności

Ogród pod topolą. Profesjonalny projekt.

Projekt "Naszego społecznego ogrodu pod topolą" jest gotowy! Został wykonany przez studentów Politechniki Bydgoskiej, w ramach działalności Koła Naukowego Architektury Krajobrazu, powstał pod czujnym okiem opiekuna Koła - Pani dr inż. Zofii Stypczyńskiej.

Opracowanie zawiera: projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu, wizualizacje, wykaz roślin, rozwiązania techniczne – dotyczące np. warstw w warzywniaku czy też siewu trawnika. Każda z proponowanych roślin zawiera szczegółowy opis w tym informacje o ich pielęgnacji.

Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli kontynuować prace nad naszym ogrodem.

Serdecznie dziękuję Pani dr inż. Zofii Stypczynskiej za otwartość i życzliwość oraz zainspirowanie studentów do pracy nad projektem ogrodu. Wyzwanie to podjęli:

Wielkie brawa dla WAS!!!

Wiem, że był to Wasz pierwszy projekt! Dziękuję za Waszą cierpliwość, uważność na moje sugestie i poświęcony czas w pracę nad projektem.

Realizacja ,,Nasz społeczny ogród pod topolą’’ odbywa się dzięki wsparciu firmy CANPACK – bardzo dziękujemy.

Logo CANPACK

Oto projekt naszego ogrodu i kilka poglądowych zdjęć:


więcej »

Zainwestuj w naszą Planetę – Międzynarodowy Dzień Ziemi 2022r.

Za nami Dzień Ziemi. Był on wyjątkowy z kilku powodów! Sprzątaliśmy przez dwa dni - 22 kwietnia i 25 kwietnia dzięki czemu w akcji udział wzięły wszystkie edycje Centrum. Nasze wysiłki skierowaliśmy na posprzątanie ulic: Smoleńskiej oraz Sadowej.

Z krzaków, trawy, chaszczy, ziemi wydobyliśmy ogrom śmieci którymi zapełniliśmy ponad 150 worków. Wśród naszych zdobyczy były również takie, które ze względu ma swoje rozmiary nie zmieściły się w workach – elementy samochodów, elektrośmieci, odpady poremontowe czy też meble. Wśród odpadów, które znaleźliśmy szczególną uwagę zwracają opony, niestety łącznie było ich ponad 40! Aby wydobyć kilka z nich musieliśmy intensywnie popracować, ponieważ były częściowo zakopane w ziemi, porośnięte trawą. W tym miejscu należą się serdeczne podziękowania człowiekowi od zadań specjalnych - Marcinowi Sikorze z Fundacji „Zielone Jutro” z którym po raz kolejny zrobiliśmy wspólną akcję. Marcin wsparł nas nie tylko swoim czasem, energią, ale także sprzętem - od grabi i szpadla począwszy a na transporcie skończywszy. Bez wspomnianych sprzętów nie udałoby się nam odkopać i przetransportować odpadów znalezionych na naszej trasie. Serdecznie dziękuję za wspólne działania, efekt naszej piątkowej akcji jest niesamowity!

Nasza tegoroczna akcja sprzątania została zgłoszona do ogólnopolskiej kampanii #Kręci Nas Recykling przygotowanej przez firmę Oponeo (szczegóły projektu znajdują się na stronie https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling). Radość mamy ogromną, że dzięki naszym działaniom przyczyniliśmy się do posadzenia drzew, bo 4 opony to 1 posadzone drzewo.

Do naszej akcji z wielkim entuzjazmem dołączyły również dzieci ze świetlicy opiekuńczo - wychowawczej ,,Marzenia’’działającej przy ul. Smoleńskiej 43, które razem z wychowawcą - Panią Anią posprzątały tereny w pobliżu świetlicy.

Wśród naszych wielu nieoczywistych znalezisk jeszcze jedno zasługuje na to, by o nim wspomnieć – wysypisko z warzywami i owocami - arbuz, granaty, cytryny, pory, cukinie, rzodkiewki.... Widok był wręcz szokujący i dający do myślenia! Zresztą zobaczcie sami – zapraszam do fotorelacji.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Uczestnikom Centrum oraz Kadrze, za udział w akcji – za Waszą energię i zaangażowanie. Wiem, że dla wielu z Was udział w akcji był prawdziwym wyzwaniem. Zrobiliśmy dobrą robotę! :)

Dziękuję również partnerom akcji - Czystej Bydgoszczy, Fundacji Zielone Jutro oraz firmie Oponeo.

Do zobaczenia przy następnym WYZWANIU!

Basia Dębicka koordynator akcji

więcej »

Dzielimy się.....

Cykliczny lumpex w Centrum.

Tym razem 70 edycja.....


więcej »

Czysta Bydgoszcz. Działamy!

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, uczestnicy najmłodszej edycji wzięli udział w sprzątaniu terenu nad Kanałem Bydgoskim. Akcja ta została zorganizowana przez radio ZET przy udziale Urzędu Miasta Bydgoszczy w ramach "Dni dla planety z Radiem Zet".

Doposażeni w worki, rękawice oraz chwytaki (dla chętnych) ruszyliśmy do pracy. Dwóch Uczestników zdecydowało się na sprzątanie wody, Panowie korzystając z kajaka zbierali śmieci w trudno dostępnych miejscach.

Po zakończonej akcji udaliśmy się na Plac Teatralny, gdzie każdy kto oddał elektroodpad otrzymał sadzonki forsycji lub barwinka. Każdy kto miał potrzebę uzupełnienia kalorii mógł skosztować smakołyków z Zetkowego food trucka. Naleśniki niezależnie od wersji – na słodko czy też w wersji vege smakowały wyśmienicie.

Dopełnieniem akcji była ekologiczna torba, którą każdy z nas mógł ze sobą zabrać. Praktyczna pamiątka z akcji sprzątania z niezwykłą ściągawką z zasadami zero waste.

Tak więc:

Serdecznie dziękuję uczestnikom za udział w akcji! Do następnego razu!

Sprzątamy...nie poddajemy się!

Barbara Dębicka
pedagog Centrum


więcej »

8 marca 2022 - Dzień Kobiet

„Być kobietą, być kobietą...
Mieć z pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże
I od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże.
Na bankietach, wernisażach pokazywać się codziennie.”

Ach jakie to piękne Święto! Wyjątkowy dzień dla Kobiet i szczególny czas życzeń, uśmiechów i uścisków ze strony panów dla Pań i Koleżanek. Życzyliśmy z tej okazji: spełnienia najskrytszych marzeń, radości, a przede wszystkim miłości oraz żeby każdy dzień w roku był tak niezwykły jak ten.

W naszym Centrum to już tradycja i tak zapachniało: hiacyntami, czekoladką, aromatyczną kawą i ciasteczkami. Dzień Kobiet obchodziliśmy podwójnie 8 marca dla edycji 68 i 70, a 10 marca dla edycji 67 i 69. Mamy nadzieję, że Panie długo będą wspominały ten dzień. Ach te Kobiety. I co my byśmy bez Was zrobili…?

panowie


więcej »