CIS Bydgoszcz

Aktualności

ROWEROWA WYPRAWA nr 1

Jest 16 dzień lipca 2019 roku. Pogoda w tym tygodniu była cudowna ale właśnie tego dnia dziwnie się chmurzyło od rana. Pomimo braku spodziewanego słońca wyciągamy rowery i szykujemy się do drogi. Każdy dobiera sobie rower i reguluje wysokość siodełka. Atmosfera jest iście podniosła. Uczestnicy w napięciu wyczekują godzinę odjazdu.

Cel jest wszystkim znany – Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Długość trasy od nas, z Centrum – około 11 km. Trzeba też liczyć powrót, czyli jakieś 22 km do przejechania. Dla tych, co dawno już nie siedzieli na siodełku to „solidna” wyprawa. Ale jest optymizm i dużo chęci. Damy radę!

Ostatnie uwagi Pana Michała o zasadach ruchu na drodze aby bezpiecznie poruszać się po ulicy i ścieżkach rowerowych i...ruszamy, w drogę!:)) Na przedzie Pan Michał, w środku „cudowna 7” z edycji 58 i na końcu Pani Basia. Uśmiech, błysk oka...błysk szprych i wiatr we włosach – poczucie wolności, które nawet trudno opisać. Jedziemy!!! :)))

Na początku trudny odcinek trasy – z ulicy Smoleńskiej skręcamy w Kielecką. Sporo samochodów w dodatku ciężarowych. W tym natłoku wrażeń nikt nie poczuł pierwszych kropli spadających z nieba. Teraz już wiemy, że to był początek końca naszej wyprawy. :((

Dojeżdżamy ścieżką rowerową do mostu na ul. Spornej, robimy sobie zdjęcie, choć deszcz zaczyna padać coraz mocniej. Nie zważamy na to, jedziemy dalej. Przejeżdżamy ul. Fordońską – pada jeszcze intensywniej więc chowamy się pod estakadą. Ciemne chmury nad nami. Nie wygląda to dobrze. Zerkamy na prognozę pogody w telefonach – nie ma tam pozytywnych wiadomości. Czekamy jeszcze trochę, wydaje się, że przestaje padać więc ruszamy dalej.

Ścieżka prowadzi wzdłuż ulicy Kamiennej ale deszcz ciągle jest intensywny. Z całej ekipy tylko dwie osoby mają kurtki przeciwdeszczowe. Zatrzymujemy się na wysokości ulicy Fabrycznej, deszcz leje niemiłosiernie. Swetry i bluzy coraz bardziej nasiąkają wodą a dodatkowo wiatr wzmaga poczucie zimna. Podejmujemy wspólnie decyzję – wracamy. Niestety.

Z zaplanowanych 22 km zrobiliśmy 8 km. Pierwsza wyprawa rowerowa Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia zakończyła się połowicznym sukcesem. Można zacytować klasyka - „miało być inaczej a było inaczej”. Trochę jak w życiu. Nie wszystko się udaje od razu!

Na pewno się nie zniechęcamy a wręcz przeciwnie! Ten krótki odcinek pokazał, że wycieczka rowerowa to super sprawa. Przeszkodził nam deszcz i chłód ale to się już nie powtórzy. Zapewniamy, że to nieostatnia próba zdobycia przez nas największego parku w Bydgoszczy. My nie poddajemy się tak łatwo. Następna relacja już wprost z Myślęcinka!:))


więcej »

Bydgoszcz coraz piękniejsza! Nowy/ Stary Rynek. Muzeum Mydła. Wyspa Młyńska. Fontanna Potop.

W ubiegłym tygodniu wszystkie edycje (56, 57 i 58) zwiedzały Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wizyta w tym muzeum jest szczególna. Już od wejścia intensywne zapachy wprowadziły nas w stan przyjemności i zaciekawienia.

Za kotarą czekały na nas zaskakujące fakty, ciekawe opowieści i anegdoty o historii mydła i higieny człowieka od czasów babilońskich, aż po mydło zrobione według własnej koncepcji. Zwiedzając ekspozycje poznawaliśmy skład pierwszego mydła, historię pierwszych toalet i łaźni, zajrzeliśmy do zamków we Francji, sklepu kolonialnego oraz bydgoskiej pralni, próbowaliśmy też dociec co było barwnikiem mydeł i co się kryje pod siedziskiem fotela?;))

Naszą wędrówkę po ekspozycjach skończyliśmy w czasach PRL, które pamięta jeszcze wielu z nas. Będąc w muzeum brudu nie sposób nie wspomnieć o pralce Frani i jej wszechstronnym zastosowaniu. Było też o koralach PRL-u i Zielonym Jabłuszku.

Następnie wyszliśmy naprzeciw Panu Twardowskiemu, korzystając z przychylności pogody udaliśmy się na spacer podziwiając nasz Nowy/Stary Rynek, Wenecję Bydgoską, dalej swoje kroki skierowaliśmy w stronę Wyspy Młyńskiej i Mostu Jana Kiepury, mijając Biały Spichlerz, następnie Operę Nova, by wreszcie dotrzeć do słodkiego zakończenia wycieczki naszej ulubionej, ostatnio lodziarni. Ogromna przyjemność zamknięta w zimnej kulce – do wyboru czekoladowej, truskawkowej, pistacjowej lub cytrynowo- miętowej ….jak kto lubi! Pychota! :))


więcej »

Muzeum Wojsk Lądowych cd. + lody :))

Dwa razy w tym samym muzeum??? A jednak ;) Ostatnio zabrakło nam czasu, żeby zwiedzić całą wystawę stałą wraz z eksponatami na zewnątrz budynku. Wszyscy chórem zgodzili się, aby wrócić do muzeum. Dwa tygodnie później – jesteśmy! Pogoda nam nie pomagała, bo z nieba lał się żar, ale i na to znaleźliśmy sposób – lody w Cukierni Staropolska, na Osiedlu Leśnym.

Taaakie muzeum i z taaakimi lodami można zwiedzać codziennie :)))


więcej »

Z CIS-owej kuchni...

Dużo warzyw – sałata, cebula, pomidor, ogórek oraz to co nieodzowne – chrupiąca, duża buła, sos, ser, mięso. Burgery! :)) Zdrowe, domowe burgery!:))

W miniony piątek 31 maja edycja 57 przygotowała smakowite dania – zupę cebulową oraz wspomniane burgery. Zachwytom nie było końca – pyszne, smakowite, naprawdę dobre, nigdy takiego nie jadłam i wreszcie: jak to robiliście?

Cieszymy się bardzo, że i tym razem udało się nam wspólnie rozbić coś dobrego i smacznego.


więcej »

Współpraca UKW IP – CIS.

17 kwietnia odwiedziła nasze Centrum Pani dr Dorota Suwalska-Barancewicz wraz ze studentami V roku psychologii UKW. Celem spotkania było przedstawienie przyszłym psychologom specyfiki pracy w takim miejscu jak Centrum Integracji Społecznej.

Nie spodziewaliśmy się chyba, że nieśmiało wysunięta wtedy propozycja współpracy spotka się z takim odzewem!

Studenci zorganizowali w Instytucie Psychologii „Wiosenne wietrzenie szafy”. Pod pretekstem porządków i wiosennego odświeżania garderoby przeprowadzili zbiórkę na rzecz Centrum. Ubrania, ręczniki, buty, obrusy, a nawet rękawice bokserskie! Wszystkie te rzeczy zalegały w studenckich szafach, a my teraz damy im drugie życie w ramach naszego CIS-owego second handu.

Studenci sami zrobili plakat, rozreklamowali akcję i przez cały maj zgromadzili tyle dobra, że trzeba było naprawdę pojemnego samochodu, żeby to wszystko zapakować! :)

Przydał się – po raz kolejny - nasz stary Lublin. ;))

Serdecznie dziękujemy całej społeczności Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za zaangażowanie się w akcję na rzecz naszego Centrum, naszych uczestników. Mamy nadzieję, że to początek naszej już stałej współpracy!

Zatem do zobaczenia w nowym roku akademickim! :))

Karolina Składanowska
Psycholog CIS


więcej »