CIS Bydgoszcz

Aktualności

Współpraca UKW IP – CIS.

17 kwietnia odwiedziła nasze Centrum Pani dr Dorota Suwalska-Barancewicz wraz ze studentami V roku psychologii UKW. Celem spotkania było przedstawienie przyszłym psychologom specyfiki pracy w takim miejscu jak Centrum Integracji Społecznej.

Nie spodziewaliśmy się chyba, że nieśmiało wysunięta wtedy propozycja współpracy spotka się z takim odzewem!

Studenci zorganizowali w Instytucie Psychologii „Wiosenne wietrzenie szafy”. Pod pretekstem porządków i wiosennego odświeżania garderoby przeprowadzili zbiórkę na rzecz Centrum. Ubrania, ręczniki, buty, obrusy, a nawet rękawice bokserskie! Wszystkie te rzeczy zalegały w studenckich szafach, a my teraz damy im drugie życie w ramach naszego CIS-owego second handu.

Studenci sami zrobili plakat, rozreklamowali akcję i przez cały maj zgromadzili tyle dobra, że trzeba było naprawdę pojemnego samochodu, żeby to wszystko zapakować! :)

Przydał się – po raz kolejny - nasz stary Lublin. ;))

Serdecznie dziękujemy całej społeczności Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za zaangażowanie się w akcję na rzecz naszego Centrum, naszych uczestników. Mamy nadzieję, że to początek naszej już stałej współpracy!

Zatem do zobaczenia w nowym roku akademickim! :))

Karolina Składanowska
Psycholog CIS


więcej »

Majowy lumpeks, 22.05.2019r.

Za nami kolejna akcja CIS-owego lumpeksu. Tym razem skierowana głównie do Uczestników najmłodszej - 58 edycji.

Akcja, która społecznie, ekologicznie i ekonomicznie stanowi wspaniałe rozwiązanie! Akcja, dzięki której można ubrać się od stóp do głów. Oprócz standardowego asortymentu – szerokiej oferty ubrań, które były do wzięcia, znalazły się także prawdziwe… perełki i znaleziska! Drewniana szkatułka, otwieracz do puszek prestiżowej marki, oryginalny wieszak zrobiony z kawałka drzewa, łyżwy, skórzany portfel, ,,kompletny komplet’’ filiżanek (jeszcze w opakowaniu).

Okazuje się również, że CIS-owy lumpeks może być doskonałą formą zabawy i prawdziwą frajdą!

Się szperało. Się wybierało. Się przymierzało. Się brało!:)) Jedną, dwie, trzy...kilka reklamówek ciuchów, butów...zabawek, sprzętów gospodarstwa domowego! Super.

Bardzo się cieszymy, że i tym razem nasz lumpeks miał wzięcie i się tak udał ! :))


więcej »

Najciekawsze muzeum wojskowe w Bydgoszczy.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy to miejsce, do którego warto wracać. Duży magnes przyciągania ma w sobie już sama wystawa stała, która gromadzi zabytki militarne w postaci broni strzeleckiej, broni białej, sprzętu pancernego oraz pojazdów wojskowych, a także umundurowania i odznaczeń związanych z polskim wojskiem. To przekrój przez historię od bitwy pod Cedynią w 972 roku do bitwy w Karbali w 2004 roku i udziału żołnierzy polskich w misjach pokojowych. Jednak „wyjątkowość” tego muzeum jest spowodowana również ogromną wiedzą i pasją przewodnika muzeum – Pana Jakuba, dzięki któremu zwiedzanie zamienia się w bardzo interesującą, fascynującą lekcją historii uzupełnianą, co chwilę mało znanymi wydarzeniami i anegdotami, które trzeba wysłuchać, naprawdę warto!

Muzeum Wojsk Lądowych, ul. Czerkaska 2, Bydgoszcz.


więcej »

Czysta Bydgoszcz 2019. Ratujmy nasz dom przed odpadami.

W głowie się nie mieści….

To są takie emocje i takie myśli, że aż trudno je ująć w dyplomatycznych słowach!

W akcji sprzątania ziemi "Czysta Bydgoszcz" bierzemy udział już od kilku lat. I niestety z ogromną przykrością mogę stwierdzić, że mamy za sobą niechlubny rekord -160 worków! Plus to co czego nie udało się włożyć do nich – czyli na przykład elementy łóżek czy też samochodów w tym opony czy zderzaki. Wszystko to podczas niespełna 5-6 godzin sprzątania w dwóch terminach 26 i 30 kwietnia br.

I o ile jestem w stanie zrozumieć, że gdzieś pojawia się porzucona butelka lub puszka, bądź też tzw. "foliówka" - może wiatr porwał z kosza lub śmietnika ? Może komuś wypadło "coś" z kieszeni lub torebki w trakcie przemieszczania się ? O tyle trudno mi zrozumieć jak to się dzieje, że w samym centrum Europy, ludzie wywożą śmieci na peryferie miasta. Całe worki odpadów komunalnych! Nie jest to wytłumaczalne w żaden sposób. Zastane przez nas widoki w okolicach naszego Centrum w wielu z nas spowodowały lawinę różnych emocji – zaskoczenia i złości, smutku i bezsilności, niechęci i gniewu. I zapewne większość z nas postawiła sobie pytanie retoryczne zapewne – jak to jest możliwe i dlaczego tak się dzieje?

Zrobiliśmy co było w zasięgu naszych możliwości, maszerując ulicami: Smoleńską, Toruńską, Objazdową, Nowotoruńską, Kielecką, Budowlaną, wchodząc w krzaki, zarośla, rowy chwytaliśmy każdy napotkany odpad i wrzucaliśmy do worków "Czysta Bydgoszcz". Teraz trafią tam gdzie ich miejsce!

Serdecznie dziękuje wszystkim Uczestnikom i całej Kadrze biorącej udział w naszej akcji. Akcja ta, wymaga wiele wysiłku. Marsz, wchodzenie w chaszcze i trawy z workiem w dłoni, który z każdą minutą staje się coraz bardziej ciężki pochłania dużo energii, dodatkowo zapachy też nie zawsze są "miłe" i potęgują wkładany trud.

Dziękuję. ŚWIETNA ROBOTA, bravo CIS!!!

Koordynator akcji w CIS
Barbara Dębicka, Pedagog Centrum.


więcej »

Uroczysta inauguracja 57 edycji i pożegnanie 7 Uczestników Programu.

Inauguracja w naszym Centrum jest zawsze szczególnym dniem. Tak też było i tym razem. 25 kwietnia br. Uczestnicy 57 świętowali pomyślne zakończenie okresu próbnego. Z rąk Pań kierownik i Pana kierownika, pracowników socjalnych ROPS otrzymali decyzje, gratulacje, słowa wsparcia i najlepsze życzenia – wytrwałości, zaangażowania w dalszej realizacji Programu.

Momentem, na który najbardziej czekają zgromadzeni goście, uczestnicy, kadra i który ma w sobie z reguły element "niespodzianki" to oczywiście części artystyczne. Tym razem – na filmowo! Dwie CIS-owe produkcje. CIS Pikczers ciągle działa! ;))

Wypiek rogali przez edycję 57 posłużył jako tło do stworzenia filmu pt.: "Przepisu na ..." i tu nie zostało przez twórców filmu precyzyjnie dookreślone na co jest to przepis? Więc każdy z nas – oglądający go sam może sobie dopowiedzieć. Czy jest to przepis na życie, sukces, a może szczęście czy też życiowe spełnienie? W filmie znajdujemy między innymi następujące składniki: 5 łyżek motywacji, garść miłych słów, szklankę miłości, 7 łyżek pozytywnych myśli, jak największą porcję humoru, bez liku uśmiechu, 3 łyżeczki optymizmu, filiżankę wiary w siebie, a także zieloną nadzieję. Niby drobnostki? Ale w połączeniu mogą dać niesamowity efekt i...smak życia! :)

"Szansa"to drugi z filmów, z udziałem edycji 55, naszej „najstarszej” stażem oczywiście edycji. Bohaterowie filmu w bliskich spotkaniach dzielą się swoim doświadczeniem udziału w Programie. Tym co zyskali, jaki był to dla Nich czas, z jakimi emocjami mierzyli się będąc w Centrum, miejscu w którym "dusza staje się lżejsza" (to cytat jednej z Uczestniczek biorących udział w filmie).

Bohaterowie filmu "Szansa" wspaniale ją wykorzystali, aż 8 z Nich podjęło pracę po 7 miesiącach udziału w Programie. Serdeczne gratulacje i ogromne brawa dla Was!:)) Wierzymy, że Wasze doświadczenie będzie motywacją dla innych Uczestników Programu, także dla całej nowej edycji - 57, która jest na początku swojej drogi w Centrum.

Wszystkiego dobrego Pani Haniu, Katarzyno, Barbaro, druga Katarzyno, Panie Marku i Andrzeju, trzymajcie się i pracujcie jak najdłużej!

Dwa tygodnie wcześniej (od 10 kwietnia br.) rozpoczęły pracę (ze wspomnianej 55 edycji) jeszcze dwie Panie: Pani Ewa i Katarzyna, obie Panie pracują w placówkach pomocy społecznej, w DPS, jedna jako pomoc kuchenna, druga pokojowa. Bardzo się cieszymy! Obie zostały zatrudnione na tzw. „zatrudnienie wspierane” i przed sobą mają stabilną perspektywę zatrudnienia, nic tylko ją wykorzystać, powodzenia, najlepszego!:))


więcej »