CIS Bydgoszcz

Aktualności

Murale/ Muzeum Mydła – 6 listopada 2017 r.

Trochę utartym już szlakiem (ale tylko na początku) ruszyliśmy eksplorować naszą bydgoską przestrzeń. Na dobry start wybraliśmy znane nam już dobrze Muzeum Mydła i Historii Brudu z niezwykle barwną historią, jakże różnego dbania o higienę osobistą na przestrzeni wieków. Z mydełkiem w ręku ruszyliśmy w dalszą podróż po Bydgoszczy. Tym razem mogliśmy podziwiać streetart na murach bydgoskiego Śródmieścia. Naprawdę jest czym się zachwycać! Śródmieście to zagłębie wspaniałych murali, nie tylko na skalę bydgoską (tak, tak, słynny Piotruś Pan z ulicy 3 Maja znajduje się na liście 30 najpiękniejszych malowideł ściennych świata, wg portalu Boredpanda.com, zajmującego się sztuką streetartową). Aż 9 artystów z rożnych stron Polski tworzyło to sporych rozmiarów dzieło.

Nie omieszkaliśmy również zetknąć się z nowo powstałymi dziełami sztuki na bydgoskich murach – Z Panem Marianem Rejewskim przy ul. Gdańskiej i Królem Kazimierzem Wielkim, zerkającym na ulice Jagiellońską. Po drodze, w sąsiedztwie Piotrusia Pana zachwyciliśmy się muralami: „Zamilcz” „Ptaśkiem” i „Sportowcami”. I pomyśleć, że to namiastka pokaźnej kolekcji bydgoskich murali. Nieustannie przybywają nowe dzieła sztuki ulicy, tworzone przez naprawdę utalentowanych młodych ludzi.

Zatem – zapraszamy, zachęcamy: ruszajmy alternatywnym szlakiem bydgoskich murali, a jest co podziwiać, spójrzcie sami!

Edukatorka kulturalna
Monika Reszkowska


więcej »

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy. Zaduma, pamięć, hołd tym, co odeszli…

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas wyjątkowej refleksji i zadumy, w którym wspominamy ludzi, którzy odeszli. W tych dniach udajemy się na cmentarze i nawiedzamy groby naszych rodziców, bliskich, przyjaciół, krewnych i znajomych.

Niezapominany również o tych, którzy swoje życie oddali w walce za wolność naszej Ojczyzny. Takim miejscem pamięci dla mieszkańców naszego miasta jest Cmentarz Bohaterów II wojny światowej na Wzgórzu Wolności, który kryje prochy prawie 1200 ofiar niemieckich zbrodni w Bydgoszczy i okolicach.

Składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze na Ich grobach chcemy powiedzieć: PAMIĘTAMY. Cześć i hołd bohaterom.


więcej »

… ciąg dalszy naszych podróży po Bydgoszczy.

Lubimy zaglądać w „nasze bydgoskie zakamarki”, gdyż one wcale nie tracą na swojej atrakcyjności.

Exploseum Centrum Techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg, jako industrialna perełka na skalę europejską nieustannie przyprawia uczestników naszego Centrum o stan zaskoczenia, a wręcz zdumienia. I tym razem edycja 49 nie żałowała swoich odwiedzin w tym miejscu.

Z kolei edycja 50 nie zostając dłużna edycji 49 odwiedziła inne wyjątkowe miejsce - Muzeum Mydła na ulicy Długiej w Bydgoszczy, poznając mroczną historię brudu i higieny. Korzystając z pięknej aury pogodowo – kulturalnej sprawdziła także, co aktualnie w kulturze piszczy w naszym Miejskim Centrum Kultury.


więcej »

Wizyta w szkole fryzjerskiej i Muzeum Kanału Bydgoskiego - 3 października 2017r.

Małe zmiany na głowach – lekkie przycięcia, dziewczęcy dobierany, nowy kolor i podcięta broda zagościły u Uczestników najmłodszej naszej, 50 Edycji, dzięki przyszłym fryzjerom ze Szkoły Fryzjerskiej. W nowej odsłonie wizerunkowej skorzystaliśmy jeszcze z kulturalnej oferty (po sąsiedzku) – zwiedziliśmy Muzeum Kanału Bydgoskiego, odbywając podróż w czasie, wspominając, jak to rzeka płynęła na dzisiejszym Rondzie Grunwaldzkim i próbując odgadnąć, gdzie jest Wyspa Młyńska, a gdzie ulica Focha na makiecie starej Bydgoszczy.

Spójrzcie sami:


więcej »

Podróże po naszym mieście...

W towarzystwie chimerycznej pogody, porannej, leniwie opadającej mgły i jesiennego deszczu odwiedzaliśmy ciekawe miejsca w Bydgoszczy. Z Uczestnikami edycji 46 i 47 udaliśmy się do Muzeum Okręgowego na wystawę ,,Od Starego Rynku do Placu Wolności’’. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy. Wystawa zabrała nas w podróż przez serce Bydgoszczy – Stary Rynek, ulicę Mostową, plac Teatralny, ulicę Gdańską, aż do placu Wolności. Podróż w czasie rozpoczyna się w latach 20 i kończy dziś. Eksponaty, prezentowane na wystawie - źródła ikonograficzne, dokumenty, plakaty i reklamy pokazują nam ciekawą historię naszego miasta.

Edycje 48 i 49 zwiedzały Wieżę Ciśnień będąca częścią Muzeum Wodociągów. Obok zabytkowych urządzeń wodociągowych – pomp, hydrantów, żetonów na wodę, elementów wyposażenia dawnych łazienek i toalet, jedną z najciekawszych atrakcji muzeum jest taras widokowy. Wystarczy pokonać ,,zaledwie’’ 170 stopni, by znaleźć się na szczycie 45 metrowej wieży (najwyższego powszechnie dostępnego punku w mieście). Z trasu wieży podziwialiśmy panoramę naszego miasta. W zasięgu wzroku (pomimo niekorzystnej aury i ciągle utrzymującej się mgły) znalazły się Opera Nova, Pesa, Hala Łuczniczka, Plac Wolności, Wyspa Młyńska, bydgoskie lotnisko i kościoły. Znane nam budowle i obiekty zobaczyliśmy z innej, niecodziennej perspektywy. Wieża Ciśnień – to miejsce piękne samo w sobie. Fantastycznie zachowane, po renowacji wzbudza zachwyt. Cylindryczny kształt, odnowione ściany, na II piętrze wspaniały obszar przeznaczony na organizację wystaw lub imprez kulturalnych.

Wspólnym dla obu grup miejscem, które odwiedziły było ,,112’’ czyli Wydział Zarządzania Kryzysowego. Uzyskaliśmy szczegółowe informacje jak działa telefon 112, w jakich sytuacjach należy dzwonić pod ten numer, w jakich sytuacjach nie powinniśmy z niego korzystać, czego możemy się spodziewać dzwoniąc na 112.

Na koniec jedna myśl: przewidujunikajreaguj – Bydgoski Trójkąt Bezpieczeństwa.


więcej »