CIS Bydgoszcz

Aktualności

Wycieczka. Toruń jakiego nie znacie...

Po kilku latach od naszej ostatniej dużej wycieczki udało się nam wygospodarować odpowiednią ilość środków, aby wszyscy Uczestnicy programu CIS w ramach reintegracji społecznej mogli wspólnie cieszyć się z wyjazdu.

Kierując się walorami edukacyjnymi i kulturalnymi oraz po podliczeniu kosztów podróży miejscem docelowym został wybrany Toruń.

Miasto o burzliwej i bardzo bogatej historii, w którym działy się istotne wydarzenia związane z kształtowaniem dziejów Polski i Europy. Miejsce słynące z zabytków najwyższej klasy, co najważniejsze - oryginalnych, nie zniszczonych w czasie II wojny światowej.

Okazuje się jednak, że można wybrać się do Torunia również w poszukiwaniu osiągnięć nauki, techniki i kultury. Wszystko za sprawą otwartego w 2013 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić empirycznie, jak włodarzom Torunia udało się połączyć przeszłość z przyszłością. Wynik był zaskakujący. Każdy z Uczestników mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, począwszy od Wahadła Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi, przez różne wystawy stałe i czasowe mające za zadanie wzbudzenie ciekawości świata, po ekspozycje nastawione na kreatywność i innowacyjność zwiedzającego.

Patrząc w przyszłość nie można zapomnieć o przeszłości. Dlatego na naszej trasie nie zabrakło starówki i bulwaru nadwiślańskiego. A na deser oczywiście lody u Lenkiewicza, o których krążą już legendy.

Toruń faktycznie zyskał nowoczesny i atrakcyjny wymiar, który wyrasta z pracy wielu pokoleń, dlatego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, doskonale się wpisuje w charakter historycznego miasta.


więcej »

EKO - GRA

Tym razem to pomniki przyrody i bydgoska zieleń stała się tłem do gry miejskiej. 25 lipca ścigały się między sobą edycje 48 i 49, natomiast 28 lipca 46 i 47 edycja. Rywalizacja była bardzo zacięta, liczyła się każda minuta. Uczestnicy z przeciwnych zespołów już w drodze na miejsce gry "odgrażali się" i próbowali ostudzić apetyt i zakusy na wygraną w drużynie przeciwnej. Wzajemne spojrzenia mówiły same za siebie - jesteśmy lepsi, to my zgarniemy nagrodę! Już nawet w tramwaju doszukiwano się pierwszej zmyłki przeciwnika. I jak się okazało w trakcie i w podsumowaniu gry wiele rzeczy miało znaczenie, sama wiedza eko (w szerokim tego słowa znaczeniu) była jednym, niewielkim elementem, który wpłynął na zwycięstwo. Współpraca, podział zadań, dynamika i tempo przemieszczania się, wzajemna odpowiedzialność i motywacja, to zapewne pozostałe elementy składowe sukcesu 2 zwycięskich edycji: edycji: 48 i 46.

Ale przecież nie tylko o wygraną tu chodziło! Bydgoszcz i jej parki są coraz piękniejsze. Nasze miasto pod względem obszarów zielonych w Polsce zajmuje jedno z czołowych miejsc. Park Kochanowskiego, Kazimierza Wielkiego, Witosa, Myślęcinek, Ogród Botaniczny oprócz pomników przyrody (głównie wspaniałych, dostojnych drzew) oferują schronienie przed słońcem, miejsce do wypoczynku, zabawy dla dzieci czy też chwilę relaksu pośród zieleni.


więcej »

TAK dla PRZYTULANIA!:)))

7 lipca lekko spóźnieni świętowaliśmy Dzień Przytulania, przypadający rokrocznie 24 czerwca. Ale przecież na przytulanie nigdy nie jest za późno, a tym bardziej w tak licznym gronie 4 edycji programu Centrum.

Korzystając z dobrodziejstwa przytulania i bliskości, łączyliśmy się w maszyny, łączyliśmy się na szarym papierze... z każdym levelem... coraz mniejszym, łączyliśmy się też... plastikową łyżeczką z długim sznurkiem.

Każdy pretekst był dobry!;))

Grupowym "przytulasom" towarzyszyły również konkurencje sportowe na naszej zielonej trawie - bieg krabów, przenoszenie wody, przeciąganie liny, szarfy czy bieg grupowy.

Ładując się energią z arbuzów, kiełbasek i lodów edycje zaciekle walczyły do samego końca!

Zwycięzcy mogli być tylko jedni. Najmniejsza edycja, ale za to... najlepsza!:))) Brawo 48 Edycja!!! Okrzyk bojowy "Czy wygramy, czy przegramy, miło czas spędzamy" nie poszedł na marne... wieeelki arbuzowy puchar jest Wasz!:))

A zatem... dla wszystkich... pamiętajcie: przytulajmy się...dla zdrowia i dobrego samopoczucia!:)))


więcej »

"Zew natury" - nasza wycieczka do ZOO w Myślęcinku

Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy robi wrażenie: 14 ha powierzchni, ok. 1000 zwierząt przedstawicieli 204 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców, w tym 92 gatunki zwierząt egzotycznych i 60 gatunków rodzimej fauny.

Wszystko na wyciągnięcie ręki (w przenośni i dosłownie). Kto miał okazję dotknąć karaczana madagaskarskiego, pogłaskać agamę brodatą, albo wziąć na ręce pytona królewskiego?

Wszystko to jest możliwe, jeśli weźmiecie udział w szerokiej palecie zajęć edukacyjnych Myślęcińskiego ZOO. Należą się tutaj szczególne podziękowania dla Pani Magdaleny Węglarz - asystenta ds. dydaktyczno-wychowawczych, która ucząc szacunku do świata dzikiej przyrody „zbliżyła” nas do świata zwierząt.

Takich miejsc w Polsce jest niewiele, bo tylko 15, tym bardziej korzystajmy z bliskości tak wyjątkowego miejsca i doceniajmy ich wielki wkład na rzecz ratowania zagrożonych gatunków i wzrostu naszej świadomości ekologicznej.

Spójrzcie sami:


więcej »

Piknik rodzinny – CIS, 24 czerwca 2017r.

Czasem słońce, czasem deszcz, czasem... pochmurno (tak jak w tą ostatnią sobotę), ale... zawsze gdzieś tam...słońce wyjrzy zza chmur... uśmiechnie się do nas... nie bez powodu chyba słońce to logo Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy. :))

Jaka by nie była ta pogoda to... pod koniec czerwca każdego roku odbywa się Piknik Rodziny... Rodziny CIS...na Smoleńskiej, na zielonej trawce, przed budynkiem Centrum.

Wtedy... my, my wszyscy spotykamy się... czekamy na te spotkania, my – uczestnicy, absolwenci, dzieci, wnuki, pracownicy, byli pracownicy oraz wszyscy zaprzyjaźnieni z Centrum.

Z uśmiechem, radością, energią i zaciekawieniem wpadaliśmy sobie w ramiona. Zawsze dobrze jest się spotkać, choć na chwilę, wymienić się tym "...co słychać? i... co dobrego? i... jak praca?... gdzie pracuje?... jak dzieci?"

W kameralnym gronie nie zabrakło zabawy w dwa ognie, skakania przez skakankę, konkursów rodzinnych i poszukiwania skarbów przez najmłodszych.

Nigdzie nie pędząc i delektując się chwilą, przy kiełbasce, lodach i arbuzie czerpaliśmy radość z bycia Razem, żartując i wspominając.

Cieszymy się, że byliście z nami.

Dziękujemy, że i tym razem Was nie zabrakło.

Do zobaczenia na pikniku za rok.

Rodzina CIS z roku na rok jest coraz większa!

Kadra CIS


więcej »