CIS Bydgoszcz

Aktualności

Nasza akcja: Trochę ciepła dla zwierzaków – wizyta edycji „45” w schronisku - 23.05.2017 r.

Tak niewiele im potrzeba – trochę uwagi, czułości, podrapania za uchem, spaceru i pobiegania za piłką. Odwiedzając psiaki i kociaki w bydgoskim schronisku, w bardzo skromnym „składzie” 45 edycji dość nieśmiało i niepewnie nawiązywaliśmy bliższą znajomość z buldożką Agatą oraz jej kolegą z sąsiedniego boksu (również buldogiem – tak, tak... do schroniska również trafiają tzw. „rasowce”) spacerując i przekupując smakołykami.

Przy okazji przekazaliśmy kilka koców i poduszek. Mamy nadzieję, że to dobry początek na przecieranie szlaków wrażliwości, otwartości i empatii wobec czworonogów.

Poniżej... spójrzcie, kilka zdjęć z naszej wizyty w schronisku:


więcej »

Wizyta w Exploseum – 9 maja, 18 maja 2017

W ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” skorzystaliśmy i my. 18 maja odwiedziliśmy Exploseum – jedyne takie miejsce w Europie, uznane za „Najlepszy produkt turystyczny 2016 roku według Polskiej Organizacji turystycznej”.

W towarzystwie Alfreda Nobla poznaliśmy niezwykłą historię jednej z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy. Oto relacja:


więcej »

Międzynarodowy Dzień Ziemi – Czysta Bydgoszcz 2017

25 kwietnia 2017r wraz z Uczestnikami edycji "45" wzięliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi w bardzo prosty i praktyczny sposób. Wyruszyliśmy doposażeni w worki Czysta Bydgoszcz, by posprzątać ulice w obrębie naszego Centrum.

Zapewne zabrzmi to dość przewrotnie - niestety nasze worki znowu zostały zapełnione! Sprzątamy ten teren od kilku lat - Smoleńska, Toruńska, Kielecka, Budowlana... od kilku lat z podobnym skutkiem. Zauważamy jedynie niewielka zmianę ku dobremu. Mimo edukacji, mimo budowania świadomości ekologicznej, mimo recyklingu, mimo długu ekologicznego, mimo groźby braku wody, mimo punktów PSZOK, mimo XXI wieku śmieci są niestety ciągle wszechobecne! Na chodnikach, w pobliży koszy, tuż za ogrodzeniem hurtowni, w rowach, tuż przy ścieżkach rowerowych, włożone między gałęzie drzew, przy torowisku, na skwerku przy rozgałęzieniu dróg, tym razem nawet na liniach energetycznych...

Akcję zakończyliśmy tylko na jednym dniu, choć do pełni szczęścia zabrakło tzw. "lepszej pogody", ostatecznie odwołaliśmy – mimo dwóch prób, w dniach: 28.04. i 05.05. 2017r. - drugą część akcji.

Cytując Panią Agnieszkę z edycji "47" "jakiś niefart w z tą pogodą".

Koordynator akcji
CZYSTA BYDGOSZCZ w CIS
Barbara Dębicka


więcej »

GRA MIEJSKA

W ramach przypomnienia i uczczenia 671 urodzin naszej Bydgoszczy dla naszych uczestników poszczególnych edycji Programu CIS zorganizowaliśmy II edycję gry miejskiej.

Uczestnicy mieli do dyspozycji mapki z zaznaczoną trasą oraz zadania do wykonania, do których czasem potrzebny był spryt i wiedza, a przede wszystkim współpraca i zgranie drużyny. Trasy były dobrze znane „CIS-owym bydgoszczanom”, jednak czasem i niezauważane w codziennym pośpiechu – Stare Miasto, ulica Długa, Wyspa Młyńska, Stary Rynek i Śródmieście, Filharmonia, Akademia Muzyczna i ulica Gdańska.

Najważniejsze to było zdobyć wszystkie punkty, wykonać wszystkie zadania i całą drużyna być jak najszybciej na mecie.

Wygrały edycje 48 oraz 46. Dla nich: vouchery w nagrodę! Gratulujemy. :))

Na otarcie łez, schłodzenie emocji i w nagrodę dla wszystkich – pyszne lody w najlepszej bydgoskiej Cukierni oraz wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu na ul. Długiej.

Dziękujemy za super zabawę, zaangażowanie i energię by zdobywać Bydgoszcz – codziennie piękną, kulturalną, rosnącą w siłę, po prostu naszą….niech żyje Bydgoszcz...to na urodziny!:)))

Zdobywcy Bydgoszczy
Uczestnicy edycji: 45, 46, 47, 48.


więcej »

Inauguracja 47 edycji programu CIS – 23 marca 2017r.

Rok 2017, 23 marca – to data, która zapisze się na kartach historii dla Dwunastu nowo przyjętych osób 47 edycji Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego jako dzień nowego, być może i lepszego życia, życia już za parę miesięcy z pracą zawodową.

W gronie przybyłych gości - Pani Ewy Taper – Zastępcy Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, kierowników i pracowników Rejonowych Ośrodków Pomocy Społecznej, kadry CISu oraz pozostałych edycji, Pan Dyrektor serdecznie powitał nowych uczestników oraz wręczył decyzje o przyjęciu do Programu Centrum.

To, co najbardziej skupia i stresuje w tym dniu prawie każdego uczestnika to część artystyczna, do której przygotowania trwają wiele tygodni i godzin – od burzy mózgów przy szukaniu pomysłu, przez budowanie scenariuszy i naukę tekstu, tworzenie scenografii i kostiumów, aż po próby generalne. Jak się okazuje, cała ta praca wcale nie idzie na marne.

I tym razem efekty okazały się zaskakujące i zadziwiające. Na scenie mogliśmy podziwiać prawdziwie psotną Pchłę Szachrajkę (ukłon dla Pani Agnieszki), która w towarzystwie pozostałych równie zawadiackich pchełek, słonia, szerszenia i sędziego z 47 edycji, „wypełniając przyrzeczenie zmieniła się szalenie. Była odtąd tak uczciwa, Jak to tylko w bajkach bywa, Aż ją każdy chwalił wszędzie: "Z takiej Pchły pociecha będzie!"

To, że cuda się zdarzają, to każdy z nas wie. Baa... pewnie niejedni też go w swoim życiu doświadczyli.

Zebrani goście stali się świadkami prawdziwego, bo z krwi i kości, niezdecydowanego, z permanentnym deficytem garderoby, wrażliwego i bardzo niezależnego „ósmego cudu świata” - prawdziwej 100% kobiety. Trochę z przymrużeniem oka i przekąsem cudowne Panie i również cudowni Panowie z 46 edycji sprezentowali laurkę dla wszystkich zebranych Pań.

Pomimo „Trudnej sprawy” w jakiej się znalazły Joasia i Beata – uczestniczki z 45 edycji niestrudzone poszukiwaniami i emocjonalną walką, koniec końców połączyły się ze swoimi drugimi połówkami bananów: Romanem i Łukaszem vel Kambodżą. Efekt tego taki, że Centrum zbliża ludzi bardziej niż myślimy.

Na koniec laurka dla: Pani Beaty, Pani Kasi, Pani Joli, Pana Łukasza z 45 edycji, Pana Ryszarda z 46 edycji oraz Pana Stanisława z 44 edycji – gratulacje z okazji podjęcia pracy, już za chwilę za chwileczkę, pracujcie do emerytury! Wszystkim rozpoczynającym i kończącym przygodę z Centrum gratulujemy, życzymy siły, odwagi i wytrwałości, najlepszego...


więcej »