CIS Bydgoszcz

Aktualności

Dzień Flagi i Majowy Spacer po Bydgoszczy.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Niejednokrotnie w naszej historii jej wywieszenie oznaczało koniec terroru i początek nowej nadziei. Dzisiaj Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, w momentach wzruszeń i radości. Jest symbolem wolności i niepodległości.

Uroczystości majowe są dla nas okazją do poznawania historycznych wydarzeń i miejsc, również tych zawiązanych z naszym miastem, stąd pomysł na Majowy spacer po Bydgoszczy. Zaczynając od Parku Centralnego przez ul. Krakowską, Park Ludowy im. Wincentego Witosa, skwer ppor. Leszka Białego aż do symbolu naszego miasta Łuczniczki w parku Jana Kochanowskiego. Wszystkie te miejsca mają swoją wyjątkową historię, która pobudza naszą wyobraźnię dając nowe spojrzenie na otaczającą nasz rzeczywistość. Trzeba tylko wyjść z domu i czasem na chwilę zatrzymać się… w zadumie i pamięci.

Niech nam żyje biało – czerwona!


więcej »

Sprzątanie świata.

W ubiegłym tygodniu w Centrum Integracji Społecznej świętowaliśmy Dzień Ziemi, który w tym roku przypadł na 22 kwietnia W związku z tym wszyscy podopieczni oraz pracownicy wspólnie wybrali się na sprzątanie okolicznych terenów. Sprzątanie świata trwało dwa dni, wspólnymi siłami, dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się nam pozbierać wiele odpadów na ulicach: Smoleńskiej, Budowlanej, Kieleckiej, Objazdowej, Szczerby oraz w części ulic: Toruńskiej i Nowotoruńskiej. W tej akcji wspomógł nas Urząd Miasta Bydgoszczy, dostarczając nam worki oraz rękawice. Dzięki wspólnym staraniom okolica Centrum Integracji Społecznej stała się czystsza, śmieci jest zdecydowanie mniej.

Dziękujemy wszystkim serdecznie za zaangażowanie, chęci i ciężką pracę włożoną we wspólne dbanie o Naszą Ziemię !Czysta Bydgoszcz znowu...czystsza! :)

Koordynator z ramienia CIS „Sprzątania Świata”
- Rafał Ligierski, pedagog Centrum


więcej »

Dzień Kobiet.

Jak Dzień Kobiet to… od razu na myśl przychodzi mi ten wiersz.

„Portret kobiecy” Wisława Szymborska

Musi być do wyboru,
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
Czarne, wesołe, bez powodu pełne łez
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.

I takie są właśnie kobiety…

Jak każdego roku i w tym roku świętowaliśmy w Centrum Dzień Kobiet.

Była kawka, herbatka, ciasteczka, słodkości. Były życzenia, były kwiatki, czekoladki… uściski.

Były… małe występy artystyczne, ze strony mężczyzn, kolegów z edycji.

Były tańce. Piosenki, aforyzmy.

Było miło.

Jeszcze raz dla wszystkich Pań Wszystkiego Dobrego, Spełnienia Marzeń życzą:

mężczyźni z Centrum
Integracji Społecznej


więcej »

KARNAWAŁ 2023.

Karnawał to czas świętowania, tańców i zabaw. Dnia 17 litego w naszym Centrum odbył się Bal karnawałowo-walentynkowy, uczestnicy edycji mieli możliwość spędzenia wspólnego czasu i zabawy. Zorganizowane zostały konkursy związane z Walentynkami podczas, których edycję rywalizowały ze sobą. Uczestnicy wykazali się wiedzą na temat filmów „miłosnych” jak i największych przebojów odgadując nazwy kultowych hitów, wygenerowało to mnóstwo pozytywnych emocji jak i wspaniałej atmosfery. Podczas Balu nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku przy kawie (dzień wcześniej przecież był Tłusty Czwartek), który dodał energii do dalszej zabawy. Następnie podkręcone zostały głośniki i muzyka zagościła już z nami do końca. Zabawa z krzesełkami rozpaliła każdego uczestnika i wprowadziła wszystkich do fantastycznej zabawy tanecznej. Na parkiecie to się dopiero działo, tańce wszelakie: wolne, szybkie, indywidualne jak i w parach, mieliśmy także przyjemność na własne oczy zobaczyć układ rodem z „Dirty Dancing” (sławne, końcowe „podniesienie” :)).

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, wspólnie spędzony czas oraz wspaniały, prawdziwy, taneczny karnawał, który razem stworzyliśmy pełny uśmiechu, radości, zabawy i integracji.

A ja byłem pierwszy raz i... bardzo bardzo mi się podobało :))

Rafał Ligierski
Pedagog CIS


więcej »

Spotkanie Wigilijne.

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas przepełniony radością. Czas pełen zadumy, refleksji, rodzinnych spotkań. Świąteczny nastrój zapanował również w naszym Centrum 16 grudnia 2022 r. Tego dnia odbyło się Wigilijne spotkanie Uczestników razem z pracownikami CIS.

Bożonarodzeniowy klimat dopełniały okolicznościowe dekoracje, choinka oraz odświętnie nakryty stół z poczęstunkiem przygotowanym przez Uczestników z wielką pomocą Pani Basi.

Nie mogło zabraknąć opłatka, świątecznych życzeń oraz wspólnego śpiewania kolęd. Uroczystość wzbogacił również Pan Jakub z edycji 74 solowym występem instrumentalnym, w którym zaprezentował kolędy w swojej oryginalnej interpretacji.

Dużo pozytywnych emocji wywołała wiadomość, iż św. Mikołaj nie zapomniał o CIS-ie i niepostrzeżenie zostawił pod choinką upominki.

Spotkanie Wigilijne upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, na długo pozostanie w naszej pamięci.


więcej »