CIS Bydgoszcz

Aktualności

"Leśne porządki" - wspólna akcja Centrum Integracji Społecznej i Fundacji Zielone Jutro.

18 września to dzień, który Uczestnicy naszego Centrum zapamiętają na pewno, na długo. Tego dnia przy współpracy z Panem Marcinem Sikorą z Fundacji Zielone Jurto przeprowadziliśmy sprzątanie okolicznych lasów.

Spotkaliśmy się na rogu ulic: Wojska Polskiego i Chemicznej by posprzątać tereny Lasów Państwowych Nadleśnictwo Bydgoszcz.

Większość uczestników naszego Centrum po raz pierwszy uczestniczyła w tego typu akcji i ilość śmieci z jaką się zetknęli wywołała niemałe zaskoczenie, zdziwienie.

Tego dnia mieliśmy pełne ręce roboty co w efekcie przełożyło się na kilkadziesiąt worków pełnych śmieci, plus to czego nie udało się włożyć w worki – opon, kaloryferów, foteli itp.

Serdecznie dziękuję wszystkim Uczestnikom Centrum za udział w akcji, dzięki Waszemu zaangażowaniu kolejny fragment lasu jest posprzątany. Dobra ROBOTA, bravo Wy!:)

Podziękowania kieruję również do Pana Marcina za zaproszenie do współpracy oraz za ekoupominki dla Uczestników naszego Centrum.

Do następnej proekologicznej akcji!

Pedagog Centrum
Barbara Dębicka


więcej »

Topolowy ogród

"Nasz społeczny ogród pod topolą" to drugi projekt realizowany dzięki zaufaniu i wsparciu, jakim nas obdarzyła firma CANPACK.

Pomysł założenia ogrodu zrodził się z potrzeby stworzenia przestrzeni na aktywne spędzenie czasu wolnego, integracji uczestników Centrum, podniesienia świadomości ekologicznej i wiedzy przyrodniczej. A w związku z tym, że w pobliżu Centrum znajduje się teren, który posiada potencjał, by stać się ogrodem społecznym, z radością przystępujemy do działania.

Ogród nad którym zaczynamy prace to miejsce, w którym każdy będzie mógł założyć własną uprawę, odpocząć, złapać oddech... zrelaksować się wśród zieleni.

Przed nami ciężka, wspólna praca. Wierzymy, że będzie to okazja do rozmów, wymiany doświadczeń, integracji oraz budowania odpowiedzialności za to co będziemy tworzyć. Mamy zamiar stworzenia przestrzeni z podwyższonymi grządkami pod uprawę warzyw. Na naszej liście zadań jest także posadzenie krzewów ozdobnych i kwiatów oraz umieszczenie hoteli dla owadów, by stworzyć przyjazne miejsce również dla nich. Kolejnym elementem, jaki się znajdzie w ogrodzie to przestrzeń wypoczynkowa. Zostaną tu umieszczone ławki i stoły tak, aby w ogrodzie mogłyby odbywać się zajęcia w plenerze oraz żeby powstała tam "letnia stołówka".

Raz jeszcze serdecznie dziękujmy firmie CANPACK za wsparcie finansowe naszej inicjatywy - dzięki Waszej hojności możemy realizować dobre praktyki, wspierać potencjał naszych uczestników, rozwijać postawy ekologiczne i wrażliwość na przyrodę oraz promować aktywny tryb życia.

Logo CANPACK

Do zobaczenia pod topolą !

Barbara Dębicka
koordynator projektu
"Nasz społeczny ogród pod topolą"


więcej »

Kije w ruch

"Kije w ruch" to projekt, który realizujemy w Centrum dzięki wsparciu firmy CANPACK.

Pod tą przewrotną nazwą kryją się same przyjemności – nordic walking, czyli spacer z kijkami. Aktywność fizyczna to gwarancja endorfin - energii, dobrego samopoczucia a nawet euforii. A nordic walking to aktywność przeznaczona dla osób w różnym wieku – zatem idealna dla naszych uczestników oraz kadry Centrum Integracji Społecznej.

Za nami garść teorii, informacje o budowie kija oraz ćwiczenia, które mają na celu przygotować nas do właściwego chodzenia, z uwzględnieniem prawidłowej pracy rąk, stawiania odpowiednio długich kroków oraz pracy dłoni. Za nami także pierwsze spacery i wprawki. ,,Zaprzyjaźniamy się’’ z kijami.

Jak się okazało - wbrew pozorom chodzenie z kijkami nie jest takie proste. Mam jednak nadzieję, że każde następne wyjście będzie umacniało uczestników w przeświadczeniu, że to świetna forma aktywności!

Logo CANPACK

A oto jak nam idzie:


więcej »

.

W Centrum Integracji Społecznej dzieje się wiele! Każdego tygodnia, każdego miesiąca. Inspirujemy Uczestników Centrum do różnych form aktywności – chodzimy do kina, zwiedzamy muzea, poznajemy nasze miasto, pokazujemy ciekawe filmy. Ważnym filarem naszych działań jest aktywność fizyczna i promowanie zdrowego stylu życia. W okresie letnim organizujemy rozgrywki dwóch ogni oraz wycieczki rowerowe.

Niezmiernie się cieszymy, że nasza oferta zajęć sportowych poszerzyła się! Dzięki wsparciu firmy CANPACK otrzymaliśmy środki finansowe na zakup sprzętu sportowego. Kije do nordic walking są już w naszym posiadaniu. Z otrzymanych środków zakupiliśmy również odzież sportową: kurtki przeciwdeszczowe, polary, rękawiczki, czapki oraz plecaki i bidony.

Dzięki profesjonalnej odzieży będziemy mogli systematycznie spędzać czas aktywnie – niezależnie od pogody i pory roku. Już w tym tygodniu planujemy w ramach zajęć z każdą edycją pierwsze spacery, na początek po najbliższej okolicy. Kiedy już zahartujemy się w dystansie we wrześniu spacery na dłuższym dystansie, być może wyprawa do Myślęcinka.

W imieniu Uczestników Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy oraz własnym składam serdeczne podziękowania za życzliwość i zrozumienie idei reintegracji społecznej i zawodowej. Dzięki Państwa wsparciu możemy realizować nasze cele i plany.

Mamy nadzieję, że proponowana aktywność fizyczna – nordic walking sprawi uczestnikom Centrum dużo radości oraz przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

Logo CANPACK

Koordynator projektu „Kije w ruch”
Barbara Dębicka


więcej »

Reminiscencje. Inowrocław. Najmłodsza edycja.

Reminiscencje. Inowrocław. Najmłodsza edycja.

11 sierpnia br do Inowrocławia wybrała się nasza najmłodsza, 67 edycja. Był Dworzec PKP, Interregio...Park Solankowy. Tężnie. Spacer. Piękna pogoda. Słońce. Pijalnia wód. Lody. Wiewiórki...dobre humory, uśmiechy, rozmowy….fotki.

Był pomnik Władysława Sikorskiego i pomnik...Teściowej.

Dąb Krystyny Jandy, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Organka…..

Były kolorowe parasolki…..

Było fajnie. :))


więcej »