CIS Bydgoszcz

Aktualności

Karnawał 2020

Podobno karnawał wywodzi się z kultów agrarnych. Dlatego w dawnych czasach utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą podskoki, tym wyżej będzie rosło zboże. Jeśli jest w tym choć „ziarenko” prawdy to dzięki tańcom, skokom i hulankom Uczestników programu Centrum, chleba w tym roku w naszym kraju nie zabraknie! :))

Cieszy nas bardzo, że energia rozpiera edycje, co można było zauważyć nie tylko w części tanecznej, ale również podczas konkursów. Kalambury pokazywane, kalambury rysowane, skojarzenia, zgadywanki muzyczne i filmowe, głuchy telefon, anagramy, karaoke a nawet konkurs wiedzy muzycznej nie stanowił żadnego problemu i ostatecznie, przy wyrównanej walce pierwsze miejsce zajęła edycja 61.

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim Uczestnikom życzymy, aby z równie wielką energią realizowali nasz program i zakończyli go sukcesem.


więcej »

W naszej CISowej kuchni znów zrobiło się GŁOŚNO :))…

Dzień przed wielką zabawą Karnawałową w Centrum, w dniu 30 stycznia br., Uczestnicy Edycji 58/59, w składzie: Pani Violetta, Pan Tomasz, Pan Michał i Pan Andrzej, podjęli się wyzwania upieczenia znakomitych pyszności. Tym razem plan był ambitny: babeczki, i to w różnych smakach (cytrynowe, czekoladowe i piernikowe), ciasto pleśniak oraz...choć śmiesznie to brzmi tak..tak… placek cielaczek…:), a punktem kulminacyjnym miało być leczo na podsmażonej kiełbasce z cebulką.

Uczestnicy pełnej energii…gotowi...zmotywowani... zabrali się szybko do pracy. W ruch poszły miksery...narzędzia...(nawet o dziwo był i potrzebny dziadek do orzechów)…, odpowiednie składniki, i w niespełna 3 godzinki wszystko było gotowe...

Zapach ciasta unosił się w każdym pomieszczeniu Centrum…Chętnych do degustacji od razu oj było wielu…:) Ale niestety wszyscy musieli się obejść tylko smakiem…

Przygotowane przez nas ciasto jak i leczo z kiełbaską było niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich uczestników Centrum, podczas zabawy karnawałowej. Zachwytom nie było końca – pyszne, smakowite, naprawdę dobre, nigdy takiego nie jadłam i wreszcie: jak to robiliście? Jakiś przepis...bym dostała?

Cieszymy się bardzo, że i tym razem udało się nam wspólnie zrobić coś dobrego i smacznego…. :))


więcej »

Second – hand w CIS ( kolejna lumpexowa środa ).

W dniu 29 stycznia 2020r., już po raz kolejny została zorganizowana w naszym Centrum , akcja która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczestników. Tym razem z tej wymiernej pomocy mogła skorzystać najmłodsza edycja „61”.

Już od samego rana na korytarzach CISu było słychać rozmowy i pytania… a ciekawe co będzie do wyboru…? Jakie ciuchy…? Może coś fajnego sobie znajdę…?

Kiedy nadeszła chwila…otwarcia naszego darmowego lumpexu uczestnicy z ciekawością jak i z energią zaczęli szperać wśród dużej ilości wystawionych ciuchów, płaszczy, kurtek, butów, zabawek itp.

Każdy, albo prawie każdy sobie coś znalazł.:))

Cieszymy się, że i tym razem nasz lumpex miał wzięcie!:))


więcej »

100 lecie powrotu Bydgoszczy do Polski.

W dniach 18-22 stycznia 2020 roku Miasto Bydgoszcz we współpracy z instytucjami kultury, uczelniami i stowarzyszeniami organizowało wiele ciekawych wydarzeń nawiązujących do historycznych dni naszego miasta z 1920 roku.

Jako zorganizowana grupa wzięliśmy udział w oficjalnych obchodach z ceremoniałem wojskowym, które odbyły się na płycie Starego Rynku. Uroczysta oprawa jak i wysłuchane przemówienia stały się doskonałą lekcją przypominającą jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego miasta i regionu.

Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę fotograficzną „Witamy Orła Białego...” zorganizowaną w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Zdjęcia dużych rozmiarów dokumentowały trzy związane z sobą wydarzenia:

Wspólne uczestniczenie w tych wydarzeniach stało się dla nas żywą lekcją historii i okazją do radości z odzyskanej przez Bydgoszcz wolności.

To nie sen, nie! To jawa! Już Bydgoszcz polska. Już jesteśmy złączeni z naszą macierzą w jedną, niepodzielną całość. Nasi bohaterzy są już wśród nas. Cześć im i chwała! - Dziennik Bydgoski – styczeń 1920r.


więcej »

Muzeum Radości z teraźniejszości.

Autor tekstu zamieszczonego na stronie internetowej Muzeum Mydła i Historii Brudu podaje: „...to miejsce dla osób w każdym wieku”. Potwierdzamy ten fakt całym sercem, o czym świadczy nasza cykliczność, z jaką odwiedzamy to jedyne w swoim rodzaju Muzeum. Obojętnie czy to dziecko, czy dorosły, nikt nie będzie się nudził, to prawda! :))

Na początku wizyty każdy wykonuje swoje własne mydełko, które mogliśmy zabrać do domu. Przy okazji poznaliśmy proces robienia mydła, do którego można było wybrać kolor, aromat oraz dodatki (ziarna kawy, muszelki, lawendę).

Kiedy nasze mydło stygło w lodówce udaliśmy się na zwiedzanie. Podczas oprowadzenia otrzymaliśmy masę różnych ciekawostek i zaskakujących historii opisujących zmieniające się losy higieny człowieka. Pewnie w głowach nie jednego zwiedzającego pojawiła się myśl: „dobrze, że żyję w dzisiejszych czasach” :))

Pewne aspekty naszej codzienności wydają się nam czymś „oczywistym”, „normalnym” czy wręcz „koniecznym” a to miejsce przypomina, że nie zawsze tak było. Woda w kranie, mydło, proszek do prania, płyn do kąpieli, prysznic albo pralka automatyczna – to dary teraźniejszości. Warto o tym pamiętać i...z nich korzystać!;))


więcej »