CIS Bydgoszcz

Aktualności

Pamiętajmy o samotnych grobach…

29 października br. udaliśmy się (edycja 58 i 60) na bydgoski cmentarz przy ulicy Toruńskiej.

Sprzątaliśmy zapomniane, zaniedbane i opuszczone groby.

Pozostawiliśmy na nich zapalone znicze….

Pamiętajmy o samotnych grobach

Zarośnięte zaniedbane
Przez nikogo nie odwiedzane
Na cmentarzach stoją groby
Jak smutny czas żałoby

Bliscy ich nie odwiedzają
Są samotne i niechciane
Smutkiem swoim odpychają
Na zapomnienie skazane

Spójrz człowieku pomyśl chwilę
Zapal lampkę i modlitwę zmów
Bo potrzeba tak niewiele
By im świetność przywrócić znów

O Tych grobach nie zapominajmy
Bo nie wiemy co nas czeka
Cząstkę serca im oddajmy
Bo nasz czas też ucieka

Choć nasz czas jeszcze w oddali
To gdy chwila ta nadejdzie
Może ktoś nam też znicz zapali
A nie obojętnie przejdzie

Wojciech Ziółek


więcej »

"Handlowa, lumpeksowa (bezgotówkowa) środa"

Za nami kolejna odsłona CIS-owego lumpeksu. Z każdym kolejnym razem oferujemy więcej i więcej, to już nie nie tylko ubrania! Uważny poszukiwacz znajdzie płytę z dobrym filmem lub muzyką, komplet pościeli, ciepłe rękawiczki na zimę lub rękawice bokserskie, artystyczne kolczyki, ciekawą książkę, torbę na zakupy, fantastyczne zabawki, zegar lub obraz na ścianę.

W środę (23.10.2019 r.) nasza akcja przerosła nasze oczekiwania oraz wyobrażenia Uczestników, wręcz zabrakło miejsca, by wyłożyć wszystko. Nie sposób wymienić ile ubrań i przedmiotów otrzymało drugie życie i trafiło do nowych właścicieli. Bardzo nas to cieszy, że udało się zrealizować "indywidualne zapotrzebowanie" kilku naszych Uczestników - "chciałbym ... spodnie, T-shirt, dresy"

Ze satysfakcją możemy stwierdzić, że zeszła nam połowa naszych zasobów. Świetnie! Cudownie! Genialnie!

Mamy nadzieję, że niebawem – będziemy mogli ponownie zorganizować nasz CIS-owy lumpeks. Po to by wspierać, obdarowywać oraz praktykować to co Dobre.

Przy tej okazji raz jeszcze serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy bezinteresownie wspierają nasza akcję. Bardzo, bardzo dziękujemy. To w znacznej mierze dzięki Wam możemy z taką częstotliwością (4 - 5 razy w roku) przeprowadzać akcję w naszym Centrum!


więcej »

Nasze pierwsze wspólne grzybobranie….

W Centrum podejmujemy różne działania i inicjatywy. Wiele z nich śmiało możemy określić jako: niemożliwe, innowacyjne - a jednak kończymy je z powodzeniem. Lubimy to co nowe i z chęcią po to sięgamy...wiec tym razem wybraliśmy się na grzybobranie!

Tegoroczny październik zachwyca, a lasy obfitują w grzyby. Zatem wybraliśmy się do pobliskich bydgoskich lasów.

15 i 18 października br zebraliśmy się o 8 rano na pętli tramwajowej w Myślęcinku, pełni nadziei na duże zbiory i ruszyliśmy w las. Nie obyło się także bez obaw – bo jak się okazało nie wszyscy z nas byli na grzybach! Nie wszyscy wiedzą jak je zbierać i co zbierać...Inni zaś chodzili kiedyś - ,,za dzieciaka’’ mieszkając jeszcze na wsi lub jeżdżąc do rodziny dość- systematycznie brali udział w grzybobraniach ...ale to było naście lat temu!

Zebraliśmy głównie podgrzybki (dużo), trochę opieniek (te budziły obawy – czy aby na pewno są jadalne??; )) oraz kanie (zwane również przez niektórych sowami).

Utrudzeni kilkugodzinnym chodzeniem wróciliśmy do Centrum, by przygotować z nich smakowite danie. Udało się również ususzyć trochę podgrzybków - będą składnikiem do pierogów, bigosu lub zupy w niedalekiej przyszłości.

Cieszymy się ogromnie, ze zbiorów, a jeszcze bardziej - że ostatecznie wszyscy dotarli do celu: Centrum Integracji Społecznej, ul. Smoleńska 43 nawet jeśli zrobili to na własną rękę, bo ...wcześniej się zgubili? ; ))

Warto było, spójrzcie sami...


więcej »

Uroczysta inauguracja edycji "59" - 3 październik 2019r.

Wakacje stają się powoli mglistym wspomnieniem i czas zabrać się do ciężkiej pracy. Podczas swojej uroczystej inauguracji 3 października Uczestnicy edycji „59” zakasali rękawy, by jak najlepiej sprostać zadaniom zasadniczej części Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Wcześniej udowodnili, że żadne wyzwanie nie jest im straszne, czego owocem stało się przedstawienie pt. „Pac, pac, bęc, bęc”. Mozolna praca na parkiecie, długie godziny przed kamerą dały wymierny efekt w postaci widowiska muzyczno-tanecznego, gdzie głównym przesłaniem był głos „wewnętrznego dziecka” wołającego o dobrą energię, spontaniczność, ciekawość, poczucie humoru, kreatywność, autentyczność i wdzięk!

„Wewnętrzne dziecko” przypomina nam: pytaj, próbuj, proś o pomoc i nie poddawaj się!

Na pewno nie poddali się też Uczestnicy edycji „58”, którzy również nie boją się wyzwań i dali aktorski popis w widowisku pt. „Terapia”.

Okazuje się, że wszyscy mamy problemy, nawet tak święty człowiek jak „Mikołaj”: jeden by tylko ciągle dawał, a nie potrafi brać, drugi wszystko wkłada do jednego wora;)), trzeci nie wierzy w siebie, czwarty do Dziadek Mróz a piąty myśli, że nie ma problemu ale rzeczywistość jest zgoła inna!

Obojętnie jakie problemy nas dotykają, ważne aby się nie poddawać i zacząć działać…

…rychłej, dobrej, stabilnej pracy życzymy edycji „59”, aby „wewnętrzne dziecko” pokierowało ich tam, gdzie spełniają się marzenia!

Do przodu!:))


więcej »

Muzeum Mydła i Historii Brudu – 20.09.2019r.

20 września br. Uczestnicy edycji 59 udali się do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Miejsce to przyciąga oryginalnymi eksponatami, ciekawą tematyką, zaskakującymi opowieściami, które można usłyszeć podczas zwiedzania.

Wizyta w muzeum była również dobrą okazją do spaceru po naszym mieście, by odkryć je na nowo, ale też odkryć, zobaczyć i poznać to co nowe… ul. Długa i Bydgoska Aleja Autografów, zegar z czasem bydgoskim i środkowoeuropejskim, który wieńczy podświetlaną linię 18 południka przebiegającą przez płytę Starego Miasta, Pan Twardowski kłaniający się przechodniom o godzinie 13.13. z okna kamienicy pod numerem 15 (również na Starym Rynku), Przechodzący przez rzekę zwany przez Bydgoszczan Linoskoczkiem. Spacer zakończyliśmy na nadrzecznych bulwarach - przy Flisaku, rzeźbie nawiązującej do handlowej tradycji Brdy i naszego miasta.

Na Uczestników czekała jeszcze jedna niespodzianka! Lody, które smakują zawsze d o s k o n a l e - bez względu na porę roku i temperaturę….a idzie już Jesień.

Oto kilka zdjęć z naszego wyjścia.


więcej »