CIS Bydgoszcz

Aktualności

Wiosna w ogrodzie.

Za nami kilka tygodni intensywnych prac w ogrodzie. W myśl idei ogrodu społecznego każdy z uczestników Centrum ma możliwość wkładu swojej pracy w powstający ogród. Dzięki wspólnym działaniom teren, który jeszcze w ubiegłym roku nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem tej wiosny przyciąga uwagę i zainteresowanie nie tylko naszych uczestników, ale również innych osób, którzy znajdują się w okolicy ogrodu.

Zaczęliśmy od najbardziej podstawowych działań. Przekopaliśmy cały teren, metr po metrze dzięki czemu udało nam się usunąć znaczną część chwastów (tak nam się przynajmniej wydaje) oraz inne zanieczyszczenia – resztki gruzu, szkła na które natrafiliśmy przekopując teren. Rozłożyliśmy ziemię ogrodową, posadziliśmy kwiaty m. in. lawendę, kocimietkę, hortensje, szałwię ozdobną, cisy. Ustawiliśmy inspekty, w których zasialiśmy i zasadziliśmy warzywa (pomidory rosną wspaniale!). Posialiśmy także trawę, zamontowaliśmy ławki. Krok po kroku zbliżamy się do finału naszych działań.

Z każdym tygodniem ogród nabiera kształtu i kolorów. Efekty cieszą bardzo, podobnie jak widok Uczestników (Tych z ,,duszą ogrodników’’), którzy każdego poranka zaglądają do ogrodu i przyglądają się kolejnym efektom prac w ogrodzie oraz doszukują się kolejnych kiełkujących warzyw na grządkach.

To wyjątkowe miejsce - Społeczny Ogród „Pod topolą” powstaje dzięki wsparciu firmy CANPACK – bardzo dziękujemy i... już teraz zapraszamy do naszego ogrodu!

Barbara Dębicka
koordynator projektu

Logo CANPACK


więcej »

Majowy spacer.

Wiosna, woda, słońce i ciekawość towarzyszyły nam, spacerując. Ktoś powie:„spacer - niby nic”, a jednak można się zachwycić i choć przez chwilę spojrzeć na świat wokół z innej perspektywy. Na początek przywitał nas Stary Port i historia „Miasta na wodzie”. Wokół nas zaroiło się od symboli miasta i wspomnień. Zdjęcie z herbem Bydgoszczy - bardzo proszę. Pałacyk Lloyda, Budynek Poczty, Trzy Gracje i Przechodzący przez rzekę, spichrze, makieta starego miasta. Dalej ciekawostki o Mistrzu Twardowskim - dlaczego pojawia się na starym rynku o takich godzinach 13:13 i 21:13. Zagadka, którego z diabłów pozostawił w mieście i dlaczego? Idziemy dalej i mijamy - ratusz, katedrę, Wyspę Młyńską, Czerwone i Białe Spichrze, wreszcie Most Zakochanych. A kogo upamiętnia Pomnik Flisaka? Dlaczego nie ma Łuczniczki i teatru na Placu Teatralnym? Następnie „Klaryski”, Hotel Pod Orłem i wreszcie wymarzone lody Primo - mniammm, ach ten przedsmak wakacji i lata! Trochę zachwytu nad Fontanną Potop i relaks. Od naszego patrzenia tak wiele zależy, a choćby to - czy potrafimy dostrzegać piękno? Dużo można powiedzieć i zobaczyć w mieście, które nazywamy domem.


więcej »

Ogród pod topolą. Profesjonalny projekt.

Projekt "Naszego społecznego ogrodu pod topolą" jest gotowy! Został wykonany przez studentów Politechniki Bydgoskiej, w ramach działalności Koła Naukowego Architektury Krajobrazu, powstał pod czujnym okiem opiekuna Koła - Pani dr inż. Zofii Stypczyńskiej.

Opracowanie zawiera: projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu, wizualizacje, wykaz roślin, rozwiązania techniczne – dotyczące np. warstw w warzywniaku czy też siewu trawnika. Każda z proponowanych roślin zawiera szczegółowy opis w tym informacje o ich pielęgnacji.

Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli kontynuować prace nad naszym ogrodem.

Serdecznie dziękuję Pani dr inż. Zofii Stypczynskiej za otwartość i życzliwość oraz zainspirowanie studentów do pracy nad projektem ogrodu. Wyzwanie to podjęli:

Wielkie brawa dla WAS!!!

Wiem, że był to Wasz pierwszy projekt! Dziękuję za Waszą cierpliwość, uważność na moje sugestie i poświęcony czas w pracę nad projektem.

Realizacja ,,Nasz społeczny ogród pod topolą’’ odbywa się dzięki wsparciu firmy CANPACK – bardzo dziękujemy.

Logo CANPACK

Oto projekt naszego ogrodu i kilka poglądowych zdjęć:


więcej »

Zainwestuj w naszą Planetę – Międzynarodowy Dzień Ziemi 2022r.

Za nami Dzień Ziemi. Był on wyjątkowy z kilku powodów! Sprzątaliśmy przez dwa dni - 22 kwietnia i 25 kwietnia dzięki czemu w akcji udział wzięły wszystkie edycje Centrum. Nasze wysiłki skierowaliśmy na posprzątanie ulic: Smoleńskiej oraz Sadowej.

Z krzaków, trawy, chaszczy, ziemi wydobyliśmy ogrom śmieci którymi zapełniliśmy ponad 150 worków. Wśród naszych zdobyczy były również takie, które ze względu ma swoje rozmiary nie zmieściły się w workach – elementy samochodów, elektrośmieci, odpady poremontowe czy też meble. Wśród odpadów, które znaleźliśmy szczególną uwagę zwracają opony, niestety łącznie było ich ponad 40! Aby wydobyć kilka z nich musieliśmy intensywnie popracować, ponieważ były częściowo zakopane w ziemi, porośnięte trawą. W tym miejscu należą się serdeczne podziękowania człowiekowi od zadań specjalnych - Marcinowi Sikorze z Fundacji „Zielone Jutro” z którym po raz kolejny zrobiliśmy wspólną akcję. Marcin wsparł nas nie tylko swoim czasem, energią, ale także sprzętem - od grabi i szpadla począwszy a na transporcie skończywszy. Bez wspomnianych sprzętów nie udałoby się nam odkopać i przetransportować odpadów znalezionych na naszej trasie. Serdecznie dziękuję za wspólne działania, efekt naszej piątkowej akcji jest niesamowity!

Nasza tegoroczna akcja sprzątania została zgłoszona do ogólnopolskiej kampanii #Kręci Nas Recykling przygotowanej przez firmę Oponeo (szczegóły projektu znajdują się na stronie https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling). Radość mamy ogromną, że dzięki naszym działaniom przyczyniliśmy się do posadzenia drzew, bo 4 opony to 1 posadzone drzewo.

Do naszej akcji z wielkim entuzjazmem dołączyły również dzieci ze świetlicy opiekuńczo - wychowawczej ,,Marzenia’’działającej przy ul. Smoleńskiej 43, które razem z wychowawcą - Panią Anią posprzątały tereny w pobliżu świetlicy.

Wśród naszych wielu nieoczywistych znalezisk jeszcze jedno zasługuje na to, by o nim wspomnieć – wysypisko z warzywami i owocami - arbuz, granaty, cytryny, pory, cukinie, rzodkiewki.... Widok był wręcz szokujący i dający do myślenia! Zresztą zobaczcie sami – zapraszam do fotorelacji.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Uczestnikom Centrum oraz Kadrze, za udział w akcji – za Waszą energię i zaangażowanie. Wiem, że dla wielu z Was udział w akcji był prawdziwym wyzwaniem. Zrobiliśmy dobrą robotę! :)

Dziękuję również partnerom akcji - Czystej Bydgoszczy, Fundacji Zielone Jutro oraz firmie Oponeo.

Do zobaczenia przy następnym WYZWANIU!

Basia Dębicka koordynator akcji

więcej »

Dzielimy się.....

Cykliczny lumpex w Centrum.

Tym razem 70 edycja.....


więcej »