CIS Bydgoszcz

Aktualności

Jesteśmy piękni... bo zbliża się praca.

Najmłodsza edycja - „46” od 12 grudnia 2016r. rozpoczyna 6 miesięczną praktykę zawodową w swoich warsztatach adaptacyjno – szkoleniowych, ażeby i wizualnie, zewnętrznie być przygotowanych do nowego wyzwania odbyli spotkanie w Zespole Szkół nr 1 w Bydgoszczy (w klasach fryzjerskich).

A oto wspaniałe efekty, spójrzcie sami:


więcej »

Andrzejki w CIS– 2 grudnia 2016 r.

Z lekkim przymrużeniem oka oddaliśmy się tradycji i magii wróżb andrzejkowych. Już na starcie przekonaliśmy się, że odrobina prawdy chyba jednak jest w tych wróżbach – but Pani Małgosi z 44 edycji jako pierwszy przekroczył próg drzwi. I to się okazało zapowiedzią podjęcia pracy przez Panią Małgosię od 5 grudnia. Wielkie gratulacje dla Pani!!!

Z lanego wosku wychodziły takie cuda, że nie raz, nie dwa zachodziliśmy w głowę, czy to kobieta z małym dzieckiem, czy daleka podróż, czy może numery do totolotka? By poznać niedaleką przyszłość wygranej - vouchera, edycje stanęły do konkurencji pełnej łamigłówek, plotek i skojarzeń. Ileż emocji niosło się po sali, gdy do akcji kojarzenia słów i znaczeń wkroczył pełen charyzmy Pan Roman z 46 edycji. Rozwiązanie miało przyjść wraz z ostatnimi konkurencjami. Tańce w parach, tańce w grupie, okazały się ucztą dla prawdziwych tancerzy.

Zwycięzcą okazała się edycja 46, ta najmłodsza. Gratulujemy szczególnie!

Andrzejkowe pląsy zakończyliśmy przemiłym akcentem. Pożegnaliśmy idących do pracy Panią Małgosię (edycja 44) i Panią Wiesię (edycja 40) oraz Pana Waldka (edycja 42).

Życzymy dobrej pracy i spełnienia marzeń w nowym roku!:))

Dziękujemy za wspólną zabawę, śmiech i pozytywne emocje przy konkursowej rywalizacji.

Kadra CIS

Na rece Pana Dyrektora i współpracowników składamy serdeczne podziękowania za piękna imprezee Andrzejkową którą Panstwo dla nas zorganizowaliście. Bardzo dziękujemy. C.J.S. Edycja 46. Bydgoszcz 5.12.2016


więcej »

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Życzliwość… bohaterka naszej codzienności. Najczęściej przyjmuje tak prostą i tak oczywistą formę, że staje się dla nas niezauważalna lub niegodna większej uwagi. Jak powiedziała Pani Kasia, jedna z Uczestniczek warsztatów >życzliwość - to takie tam drobne sprawy. Czasami tak drobne, że aż trudno dostrzec je w pośpiechu, w drodze do pracy, do domu, w tramwaju, na ulicy, w windzie, w sklepie, w kolejce, w szpitalu...Owe gesty - przypadkowe, bezinteresowne, tak drobne, że umykają naszej uwadze i wrażliwości.

Dlatego też Ci, których receptory są lekko zakurzone, pozapychane i uzbierało się na nich trochę zwątpienia w ludzką dobroć i drugiego człowieka mieli zadanie nieco trudniejsze na naszych warsztatach. Poszukiwali życzliwości w pocie czoła. I jak się okazało nie było to proste zadanie. A na wtorkowych warsztatach pojawiło się nawet szkło powiększające, by uskutecznić poszukiwania!

Opłacało się. Tradycyjnie już, po warsztatach dopisujemy do naszej Cisowej Listy Gestów Życzliwości kolejne, oto one:

Warsztaty życzliwości w Centrum to także kartki do dzieci z Marzycielskiej Poczty ze słowami wsparcia, otuchy, z życzeniami świątecznymi. Kontakt z własną empatią, wrażliwością i emocjami.

By o życzliwości nie zapomnieć i w przyszłym roku, zatroszczył się o nas Krasnal Życzliwek z Wrocławia. Jak co roku otrzymaliśmy piękne kartki, kalendarzyki, zakładki i naklejki - urocze dopełnienie tego wspaniałego święta i... jak się okazało wcale nierutynowych warsztatów!

Życzliwość - odruch szczerego serca.

Organizatorki i prowadzące


więcej »

3 listopada 2016

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pomięć o nim...

W dniu 3 listopada br. Uczestnicy edycji 40, 42 i 43 udali się na cmentarz katolicki św. Józefa przy ul. Toruńskiej 162 w Bydgoszczy, by posprzątać opuszczone groby. Sprzątaliśmy groby i mogiły, których nikt dawno nie odwiedzał, odgarnialiśmy liście, zapaliliśmy znicze i położyliśmy wiązanki czcząc pamięć tych, którzy odeszli.

Był czas na zadumę i refleksję.


więcej »

Jubileusz

Jubileusz
10-lecia

Centrum Integracji Społecznej
im. Jacka Kuronia
w Bydgoszczy

 

Podobno największymi jubileuszami są rocznice mające cyfrę 1 z następującymi po niej zerami, czyli 10, 100, 1000. Wielkość tego jubileuszu nie określa żadna cyfra, ale osoby – Uczestnicy i Absolwenci programu Centrum. Olbrzymią radością i powodem do świętowania jest niezłomność, silna wiara i praca nad sobą – walka jaką codziennie podejmują nasi Uczestnicy. Historia życia każdego z nich pokazuje Sens istnienia Centrum Integracji Społecznej, które na stałe zagościło w ich sercach. Dowodem niech będzie liczny udział Absolwentów Programu Centrum w tej uroczystości.

Cieszymy się bardzo, że na jubileuszu nie zabrakło tych, którzy mają spore udziały w owej „Wielkości” tej uroczystości. Była obecna Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Pani Iwona Waszkiewicz. To przecież Rada Miasta Bydgoszczy poprzez stosowną uchwałę wyraziła zgodę na utworzenie Centrum Integracji Społecznej a jej wykonanie powierzyła Prezydentowi Miasta Bydgoszczy. Przybyli przedstawiciele instytucji współpracujących i zaprzyjaźnionych z Centrum, bez których prawidłowe funkcjonowanie naszej placówki byłoby bardzo trudne oraz przedstawiciele firm i zakładów adaptacyjno-szkoleniowych, w których nasi Uczestnicy zdobywają doświadczenie zawodowe i możliwość zatrudnienia.

Nie zabrakło też tradycyjnych momentów obecnych podczas każdej uroczystej inauguracji nowej edycji (w tym wypadku edycji 45). Było wręczenie zaświadczeń o zakwalifikowaniu się do programu Centrum. Pożegnaliśmy czterech Uczestników, którzy zdobywając zatrudnienie rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. Edycje zaprezentowały również dwa przedstawienia artystyczne: edycji 45 - pt.: „Słowik” oraz edycji 44/43 - pt.: „Dzieci Hioba”.

Nastąpił także czas życzeń dla Centrum ze strony obecnych gości, niektóre nawet w formie wierszowanej („Fraszka o Centrum Integracji Społecznej”).

Za wszystkie miłe słowa szczerze dziękujemy.

Całość zakończyła się spotkaniem i rozmowami wokół jubileuszowego tortu.

Fraszka o Centrum Integracji Społecznej

 

Z daleka od centrum,
W bydgoskim zaciszu...
Gdzieś obok hurtowni
jest budynek CIS-u.

Cis jest pospolity...
Krzewina zielona.
Ten zaś słynie z tego,
że Jacka Kuronia.

nosi imię dumnie.
A wręcz okazałe
na budynku wiszą
litery niemałe.

Cis jest pod ochroną
już od średniowiecza
gdy łuk z cisu zrobisz
to nie trzeba miecza.

Władysław Jagiełło
Statut Warcki wydał...
By ochronić cisy
dokument się przydał.

Cis w rzemiośle bywa
i artystom znany.
Przy produkcji mebli
wykorzystywany.

Ten „nasz” CIS bydgoski
przez wszystkich lubiany.
Zawodowe nieraz
ludziom zmienia plany.

Gdy ci ciężko w życiu,
pracy nigdzie nie ma...
Zapukasz do CIS-u
jak do bramy Nieba.

W CIS-ie pracy dużo,
zakładów bez liku.
Przejdziesz szybko „Program”
i będzie po krzyku.

Dyrektor Pan Andrzej
z głosem swym tubalnym
znajdzie ci zajęcie
wcale niebanalne.

Pracownik socjalny
Adam – ten „przy kości”.
Wnet odkryje twoje
aktorskie zdolności.

Ania – sekretarką
dzwoni i faksuje...
Dorota – księgową -
„noty” zaksięguje.

Basia – pedagogiem
dba o edukację...
Aneta – kadrową
nie dba o wakacje...

Asia zaś doradcą -
w zawodzie doradzi...
Monika i Michał
instruktaż prowadzi.

Czterdzieści edycji
w 10 lat zrobili...
Inne CIS-y w Polsce
bardzo zadziwili.

Więc na koniec morał...
chyba nie bez racji...
Znajdziesz szybko pracę
w Centrum Integracji.

Z okazji Jubileuszu 10 – lecia życzenia wszelkiej pomyślności
składają Kierownik i pracownicy ROPS „Błonie”

Bydgoszcz, 28 październik 2016 r.

Dziękujemy, jeszcze raz za wszystkie ciepłe słowa, za życzenia, za zrozumienie idei reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Do zobaczenia na... 20 – leciu!:))

CIS Bydgoszcz


więcej »