CIS Bydgoszcz

Aktualności

112 i...Mydło.

14 września br. połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Udaliśmy się do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Grudziądzkiej - potocznie nazywanego ,,112’’. Numer w Polsce obowiązuje od kilku lat, mimo to – jak wynika ze statystyk nie zawsze korzystamy z niego w odpowiedni sposób. Uzyskaliśmy bezcenne informacje i przypomnienia – co to jest 112, jak dzwonić, kiedy dzwonić – i kiedy nie dzwonić. Przyjrzeliśmy się również pracy operatorów.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Historii Brudu, które na stałe wpisało się na listę wycieczkową naszego Centrum. Dużo ciekawych eksponatów, historii i anegdot płynących z ust przewodnika i wreszcie podróż w czasie od starożytnych łaźni, przez Wersal aż po proszki i mydła z czasów PRLu.

Na koniec mała, pachnąca niespodzianka w dłoni własnoręcznie wykonane mydełko.

Dobry początek weekendu.


więcej »

Wizyta studyjna.

W dniach 6-7 września br. uczestniczyliśmy w wizycie studyjnej w województwie zachodniopomorskim. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy różnorodne formy podmiotów ekonomii społecznej – Spółdzielnię Socjalną "Borowiacki Wigor" w Gostycynie, Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, Centrum Integracji Społecznej "Od Nowa" w Mielnie oraz EKO "Szkołę Życia" w Wandzinie.

Za nami ciekawe spotkana z ludźmi, rozmowy, wymiana doświadczeń. W trakcie wizyty studyjnej spotkaliśmy zaangażowanych, pełnych pasji i serca ludzi, którzy pomagają innym (wykluczonym bądź zagrożonym wykluczeniem społecznym) w odzyskaniu wpływu na własne życie, ludzi którzy motywują do dalszych pozytywnych zmian, i wreszcie ludzi, którzy aktywizują zawodowo oraz tworzą nowe miejsca pracy – tworząc przedsiębiorstwa społeczne, bądź spółdzielnie socjalne.

Jesteśmy pod wrażeniem osób biorących udział, korzystających i tworzących podmioty ekonomii społecznej, a ich determinacja, siła woli, odwaga i wiara uczą wszystkich nas jaką wartością jest człowiek. Warto pomagać. Naprawdę warto pomagać.

Pedagog i pracownik socjalny
Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia


więcej »

Gdańsk. Sopot. Wycieczka.

28 sierpnia wybraliśmy się do Gdańska i Sopotu na wycieczkę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie niedawno powstałego Muzeum II Wojny Światowej.

Imponujący, modernistyczny budynek muzeum, a w środku historia tragicznego konfliktu – II wojny światowej. Wystawa poruszająca, stopniowo wprowadzająca w etapy wojny - jej rozpoczęcie, przebieg oraz konsekwencje. Eksponaty, filmy dokumentalne, wywiady z osobami które przeżyły wojnę, pamiątki, muzyka, dźwięki intensyfikowały odczucia i myśli o okrucieństwie wojny.

Następnie spacer przez Stare Miasto okraszony barwnymi historiami, faktami i komentarzami naszego przewodnika. Żuraw, ulica Mariacka, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna to kilka z licznych zabytków, które udało nam się zobaczyć i podziwiać w Gdańsku.

Kolejnym i jednocześnie ostatnim punktem wycieczki był Sopot, chwila wytchnienia i przyjemności przy kawie i lodach. Spacer ulicą Monte Casino i wejście na molo - wizytówkę kurortu.

Wspaniale, że tego dnia towarzyszyła nam doskonała pogoda.

A oto fotograficzna dokumentacja naszej wycieczki:


więcej »

Muzeum Mydła i Historii Brudu - 6.08.2018 r.

Jedyne takie miejsce w naszym mieście. Zapewne jedynie takie miejsce w Polsce. Muzeum Mydła i Historii Brudu. Już same witryny budzą ciekawość - przy jednej z głównych ulic Starego Miasta w Bydgoszczy rozwieszone są na sznurkach serwety, makatki, poszewki. Zaś od wejścia zapachy mydeł zapowiadają podróż w czasie od starożytności aż po czasy PRLu. Eksponaty muzealne odkrywają zaskakująca historię higieny osobistej człowieka. Momentami włos się jeży na głowie i oczy są ogromne ze zdumienia! Jak dobrze, że czas peruk i młoteczków ozdobnych noszonych na szyi mamy za sobą!

Radość z wizyty była tym większa, iż zakończyliśmy ją z własnoręcznie wykonanym mydełkiem. Na koniec jeszcze jedna przyjemność. Smakowita. Zimna. Słodka. Orzeźwiająca. Pyszna. Przynosząca choć chwilową ulgę podczas tegorocznych upałów. Lody! To była prawdziwa uczta!


więcej »

Ogóreczki, kiełbaski i... ekspert Mundialu.:))

Mmmm…pyszne! Smakowite! Aromatyczne! Tak określane były ogórki w wykonaniu edycji 53. Tydzień zdecydowanie wystarczył, by osiągnęły znakomity smak. Znikały ze słoików w szybkim tempie, zresztą... wiadomo….w grupie smakuje najlepiej!:))

Do smakowitych ogóreczków były grillowane kiełbaski i pajda chleba plus do wyboru: ketchup albo musztarda.

Przed nami na pewno….jeszcze nie wiemy kiedy?….następne wyzwania kulinarne. I znowu: wspólne działania…szukanie smaków... przyrządzanie, gotowanie, smażenie...pieczenie, zaprawianie, a w efekcie na koniec wspólne biesiadowanie i... pałaszowanie przyrządzonych wcześniej potraw.

Może teraz dżem? Powidła?... placki ziemniaczane?

Naszym, CIS-owym Ekspertem Mundialu (całe 20 punktów:)) został Pan Marek Żurawski, edycja „53”, bravo! Jeszcze raz Panie Marku wielkie gratulacje!:))


więcej »