CIS Bydgoszcz

Aktualności

Nasza "Rzepka" z wizytą u...

1 października wybraliśmy się wraz z uczestnikami 53 edycji do Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Udaliśmy się, by swoim przestawieniem pt. „Rzepka” uprzyjemnić czas wychowankom placówki. Publiczność była bardzo wymagająca, bo wreszcie na widowni znalazły się głównie dzieci, ale… ale udało się!:)) Stres, trema, spocone dłonie i niespokojny oddech były warte reakcji odbiorców. Dzieci były nie tylko uśmiechnięte, ale żywo reagowały na każdą pojawiającą się na scenie postać...dziadek, babcia, wnuczek, kotek, kaczka, bocian, żabka.. Nie obyło się bez dobrego słowa, wyczekujących oczu i mnóstwa radości. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami, a dzieciaki wręczyły każdemu z CIS-owych aktorów samodzielnie wykonaną laurkę. Ale i wychowankowie BZPOW nie pozostali bez pamiątki po naszej wyprawie. Duże kartony przepełnione pluszakami, puzzlami i zabawkami wywołały ogrom energii i błysk w oczach nie tylko u najmłodszych pociech.

Ogromnie cieszymy się, że mogliśmy uprzyjemnić dzieciom czas. Dla nas było to nie tylko wyzwanie, ale też możliwość dania czegoś od siebie, podarowania siebie .… podzielenia się sobą. Pozostaje w nas nadzieja, że nie zabraknie nam energii i kreatywności, by jeszcze z niejednym przedstawieniem udać się do dzieci. Trzymajcie za nas kciuki, by stało się to nietypową tradycją działania CIS.

Opiekun artystyczny
Grupy teatralnej ;)) "53"
- Renata Myczka


więcej »

Ogórkowa

Postanowiliśmy obalić popularne powiedzenie ,,Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść!’’ i w składzie Panie: Arletta i Natalia oraz Panowie: Zbyszek, Jakub, Tomek i Arystoteles na warsztat kuchenny wzięli ogórkową. Z ciemnych i zimnych zakątków centrum przynieśliśmy ogórki, które w lipcu były robione przez uczestników tejże edycji i ruszyliśmy do dzieła. Zupa dla 30 osób była prawdziwym wyzwaniem. Nikt z uczestników na co dzień nie gotuje dla tylu osób.

Sprzęty i warzywa poszły w ruch: noże, maszynki, deski, marchew, seler, ziemniaki, ogórki, koper (serdecznie dziękujemy Pani Arletto)… obieranie, skrobanie, ścieranie i krojenie, aż iskrzyło również, za sprawą emocji.

W międzyczasie przystawka – tosty i sałata z sosem vinegret.

Za sprawą ilości zupy na efekt czekaliśmy długo, ale zdecydowanie warto było! Sami kucharze byli zaskoczeni efektem końcowym. Ogórkowa okazała się strzałem w dziesiątkę. Wyszła znakomita, domowa, delikatna. Kucharze z 53 z radością i nie krytym zadowoleniem przyjmowali pochwały i komplementy.


więcej »

Inauguracja "54" edycji IPZS - 20.09.2018r.

Ach, co to był za dzień. 20 września odbyła się Inauguracja 54 edycji. Była muzyka, był taniec, gra aktorska, była orkiestra i niesamowite emocje. Ale… ale wszystko po kolei : )

Inaugurację tradycyjnie zapoczątkowało przemówienie Dyrektora CIS. Potem przyszedł czas na uroczyste gratulacje dla uczestników, którzy zakwalifikowali się do zasadniczej części programu. Decyzje i serdeczny uścisk dłoni każdy z uczestników otrzymał zarówno z rąk Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pana Dyrektora CIS jak i Pań kierowniczek i pracowników socjalnych. Brawa, Brawa, Brawa – ogrom pracy za Wami Drodzy Uczestnicy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną i tu emocji nie było końca. Jako pierwsza ze swoją inscenizacją ruszyła edycja 54. Niesamowite kroki, charakterystyczne układy, mocne dźwięki i zapierające dech rytmy. Taniec, zabawa, ruch. A w tym wszystkim uczestnicy, którzy wiernie oddawali talent Króla Popu – Michaela Jacksona.

Kolejne przedstawienie to bajkowa „Rzepka” Juliana Tuwima, podana jednak w nieco niekonwencjonalny sposób. Przepiękna gra aktorska edycji 53, muzyka dobrana do każdej roli, charakteryzacja postaci, energia na scenie, taniec i dźwięki. To wszystko sprawiało, że publiczność nie tylko śmiała się żywotnie, ale też wciągnięta w fabułę bajki niechętnie wyglądała końca tej opowieści.

Ale to nie koniec emocji tego dnia. By 20.09 uznać za najbardziej radosny dzień kończącego się lata z humorem i orkiestrą pojawiła się edycja 52. Dyrygent poruszający wszystkie serca, muzycy wiernie oddający każdy dźwięk, rytmy wprawiające w zachwyt, a do tego wszystko na żywo i w oparciu o genialną kompozycję Isaaca Hayesa.

Szkoda, że takie dni dzieją się tylko raz na 2-3 miesiące. Do zobaczenia na kolejnej Inauguracji już niebawem : )

Samych pomyślności i powodzenia na praktykach zawodowych uczestnikom edycji 54, a wszystkim „starszym” stażem edycjom satysfakcjonującej...już za kilka, kilkanaście tygodni, pracy .

życzy:
Kadra Centrum


więcej »

112 i...Mydło.

14 września br. połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Udaliśmy się do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Grudziądzkiej - potocznie nazywanego ,,112’’. Numer w Polsce obowiązuje od kilku lat, mimo to – jak wynika ze statystyk nie zawsze korzystamy z niego w odpowiedni sposób. Uzyskaliśmy bezcenne informacje i przypomnienia – co to jest 112, jak dzwonić, kiedy dzwonić – i kiedy nie dzwonić. Przyjrzeliśmy się również pracy operatorów.

Następnie odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Historii Brudu, które na stałe wpisało się na listę wycieczkową naszego Centrum. Dużo ciekawych eksponatów, historii i anegdot płynących z ust przewodnika i wreszcie podróż w czasie od starożytnych łaźni, przez Wersal aż po proszki i mydła z czasów PRLu.

Na koniec mała, pachnąca niespodzianka w dłoni własnoręcznie wykonane mydełko.

Dobry początek weekendu.


więcej »

Wizyta studyjna.

W dniach 6-7 września br. uczestniczyliśmy w wizycie studyjnej w województwie zachodniopomorskim. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy różnorodne formy podmiotów ekonomii społecznej – Spółdzielnię Socjalną "Borowiacki Wigor" w Gostycynie, Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, Centrum Integracji Społecznej "Od Nowa" w Mielnie oraz EKO "Szkołę Życia" w Wandzinie.

Za nami ciekawe spotkana z ludźmi, rozmowy, wymiana doświadczeń. W trakcie wizyty studyjnej spotkaliśmy zaangażowanych, pełnych pasji i serca ludzi, którzy pomagają innym (wykluczonym bądź zagrożonym wykluczeniem społecznym) w odzyskaniu wpływu na własne życie, ludzi którzy motywują do dalszych pozytywnych zmian, i wreszcie ludzi, którzy aktywizują zawodowo oraz tworzą nowe miejsca pracy – tworząc przedsiębiorstwa społeczne, bądź spółdzielnie socjalne.

Jesteśmy pod wrażeniem osób biorących udział, korzystających i tworzących podmioty ekonomii społecznej, a ich determinacja, siła woli, odwaga i wiara uczą wszystkich nas jaką wartością jest człowiek. Warto pomagać. Naprawdę warto pomagać.

Pedagog i pracownik socjalny
Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia


więcej »