CIS Bydgoszcz

Aktualności

Second – hand w CIS ( kolejna lumpexowa środa ).

W dniu 29 stycznia 2020r., już po raz kolejny została zorganizowana w naszym Centrum , akcja która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczestników. Tym razem z tej wymiernej pomocy mogła skorzystać najmłodsza edycja „61”.

Już od samego rana na korytarzach CISu było słychać rozmowy i pytania… a ciekawe co będzie do wyboru…? Jakie ciuchy…? Może coś fajnego sobie znajdę…?

Kiedy nadeszła chwila…otwarcia naszego darmowego lumpexu uczestnicy z ciekawością jak i z energią zaczęli szperać wśród dużej ilości wystawionych ciuchów, płaszczy, kurtek, butów, zabawek itp.

Każdy, albo prawie każdy sobie coś znalazł.:))

Cieszymy się, że i tym razem nasz lumpex miał wzięcie!:))


więcej »

100 lecie powrotu Bydgoszczy do Polski.

W dniach 18-22 stycznia 2020 roku Miasto Bydgoszcz we współpracy z instytucjami kultury, uczelniami i stowarzyszeniami organizowało wiele ciekawych wydarzeń nawiązujących do historycznych dni naszego miasta z 1920 roku.

Jako zorganizowana grupa wzięliśmy udział w oficjalnych obchodach z ceremoniałem wojskowym, które odbyły się na płycie Starego Rynku. Uroczysta oprawa jak i wysłuchane przemówienia stały się doskonałą lekcją przypominającą jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego miasta i regionu.

Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę fotograficzną „Witamy Orła Białego...” zorganizowaną w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Zdjęcia dużych rozmiarów dokumentowały trzy związane z sobą wydarzenia:

Wspólne uczestniczenie w tych wydarzeniach stało się dla nas żywą lekcją historii i okazją do radości z odzyskanej przez Bydgoszcz wolności.

To nie sen, nie! To jawa! Już Bydgoszcz polska. Już jesteśmy złączeni z naszą macierzą w jedną, niepodzielną całość. Nasi bohaterzy są już wśród nas. Cześć im i chwała! - Dziennik Bydgoski – styczeń 1920r.


więcej »

Muzeum Radości z teraźniejszości.

Autor tekstu zamieszczonego na stronie internetowej Muzeum Mydła i Historii Brudu podaje: „...to miejsce dla osób w każdym wieku”. Potwierdzamy ten fakt całym sercem, o czym świadczy nasza cykliczność, z jaką odwiedzamy to jedyne w swoim rodzaju Muzeum. Obojętnie czy to dziecko, czy dorosły, nikt nie będzie się nudził, to prawda! :))

Na początku wizyty każdy wykonuje swoje własne mydełko, które mogliśmy zabrać do domu. Przy okazji poznaliśmy proces robienia mydła, do którego można było wybrać kolor, aromat oraz dodatki (ziarna kawy, muszelki, lawendę).

Kiedy nasze mydło stygło w lodówce udaliśmy się na zwiedzanie. Podczas oprowadzenia otrzymaliśmy masę różnych ciekawostek i zaskakujących historii opisujących zmieniające się losy higieny człowieka. Pewnie w głowach nie jednego zwiedzającego pojawiła się myśl: „dobrze, że żyję w dzisiejszych czasach” :))

Pewne aspekty naszej codzienności wydają się nam czymś „oczywistym”, „normalnym” czy wręcz „koniecznym” a to miejsce przypomina, że nie zawsze tak było. Woda w kranie, mydło, proszek do prania, płyn do kąpieli, prysznic albo pralka automatyczna – to dary teraźniejszości. Warto o tym pamiętać i...z nich korzystać!;))


więcej »

Wigilia w Centrum, 13.12.2019r.

13 grudnia br. zebraliśmy się przy świątecznym stole. Uroczystość wigilii rozpoczęliśmy od życzeń i przełamania się opłatkiem. Mieszanina emocji, odświętny wystrój, kolędy, świąteczne aromaty wszystko to tworzyło jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Wyjątkową i wzruszającą.

Dopełnieniem świątecznej atmosfery była wizyta Świętego Mikołaja, który przybył ze wspaniałymi prezentami. Obdarował absolutnie wszystkich uczestników, natomiast uczestnikom bardziej przekonanym o swoim istnieniu przyniósł prezenty ,,extra’’ i odpowiedzi na listy. Odwiedziny Świętego są zawsze emocjonujące, tak też było i tym razem! Dało się zaobserwować - przyglądając i przysłuchując się bliższym spotkaniom naszego wyjątkowego Gościa z uczestnikami – tremę, zawstydzenie, była także radość i zaskoczenie. Nie byłby sobą, gdyby nie zapytał o zdrowie, samopoczucie, czy byli grzeczni, czy dom posprzątany, czy już wcześniej się gdzieś nie widzieliśmy? Na koniec selfie, bezcenna pamiątka ze spotkania ze Świętym Mikołajem.

I choć do świąt zostało jeszcze kilka dni, nam towarzyszy już atmosfera Świąt Bożego Narodzenia...


więcej »

Uroczysta Inauguracja Edycji 60 – 10.12.2019r.

Dzień Uroczystej Inauguracji zawsze jest okazją do miłych spotkań, ale i refleksji. Kiedy wręczane są decyzje o zakwalifikowaniu do zasadniczej części Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego wszyscy czujemy, że coś się zmienia. Chyba przede wszystkim to poczucie, że dzieje się coś dobrego sprawia, iż tak wielu zaproszonych gości przybywa na nasze spotkania. Cieszymy się bardzo, że z tak licznym gronem możemy dzielić się tym, co jest dla nas ważne.

Osobnym rozdziałem tego dnia są przedstawienia artystyczne. Przygotowywane z wielką pieczołowitością wyrażają samych Uczestników i to co dla nich samych jest cenne, godne opowiedzenia. Edycja 60 wystąpiła w sztuce pt.: „Jak pies z kotem” i bynajmniej nie chodzi o odwieczny konflikt między zwierzętami, ale o relację między ludźmi, które oględnie mówiąc, nie wyglądają za dobrze. „To od nas zależny otwartość na drugiego człowieka, wrażliwość, poszukiwanie kontaktu, wspólne realizowanie celów czy rozwiązywanie problemów” - puentuje na zakończenie jeden z bohaterów.

Zapewne z drugim człowiekiem czyli wspólnie jest łatwiej uporać się z zagwozdkami, które pojawiają się w życiu każdego. Jedne bywają błahostkami inne wielkimi problemami, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Bo życie to nie raj ale... jednak jest czymś najwspanialszym co nam się przytrafiło. Żyjemy na huśtawce. Raz jest wspaniale i cudownie a raz strasznie i boleśnie. Nie sposób ocenić, która strona góruje. Najważniejsze to pamiętać, o tych cudownych, wspaniałych chwilach i to właśnie do nich wracają Uczestnicy edycji 59 w przedstawieniu pt.: „Huśtawki”. Jak napisał sam Jacek Kleyff – polski bard, poeta i kompozytor:

Pachnie tak mocno siano,
kwiaty się gną od motyli,
jeździ słońce po niebie,
światło ucieka, ślad myli,
miasteczko czeka na ciebie.

Jeden jest rytm, jeden rytm,
ważny jest wydech i wdech.
Nasyć się równym oddechem,
nasyć się dzisiaj za trzech.
Raz tylko dany ci czas:
ani on twój ani czyj.
Z czasem się wszystko ustoi
Żyj na huśtawce, żyj.


więcej »