CIS Bydgoszcz

Aktualności

Druga Kropla CISu

Wybraliśmy dzień 14 czerwca na oddanie krwi wśród Uczestników edycji 42, a tu niespodzianka!!!

Okazało się, że trafiliśmy idealnie – w Światowy Dzień Krwiodawcy.

Akcję oddawania krwi wśród społeczności Centrum rozpoczęliśmy w tym roku i cieszymy się niezmiernie , że są nowi Uczestnicy, którzy mogą i przede wszystkim chcą podzielić się krwią, DAREM… mówiąc krótko… ŻYCIA.

Tym razem w akcji - 14 i 17 czerwca krew oddało sześcioro Uczestników.

Ktoś był pierwszy raz, Ktoś oddawał krew w latach 80 –tych, jeszcze Inni kiedyś, okazjonalnie w krwiobusie.

Tym razem bardzo świadomie, z gotowości serca!

Bo to jest naprawdę coś niezwykłego móc podzielić się sobą w tak wymierny sposób.

Dziękujemy za Wasz altruizm.

Barbara Dębicka - Pedagog CIS
Monika Reszkowska - Instruktor CIS


więcej »

Uroczysta Inauguracja edycji 43

Wyobraź sobie, że całe twoje życie zostaje spisane i wydane w formie książki. Jaki miałaby tytuł? Do jakiego gatunku by się zaliczała? Ile miałaby rozdziałów? Kto jest twoim najważniejszym bohaterem? Co chciałbyś wyróżnić, a o czym wolałbyś nie czytać? I co najważniejsze – jaki jest dalszy ciąg tej opowieści?

Cała ta refleksja pojawiła się w kontekście artystycznej części uroczystej inauguracji edycji 43. A wszystko zaczęło się tak zwyczajnie...

W sali zgromadzili się Uczestnicy wszystkich edycji. Przybyli licznie zaproszeni goście. I nastał moment, kiedy tradycyjnie wręczane są decyzje o zakwalifikowaniu się do zasadniczej części Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Dopiero później, w kontekście dalszych wydarzeń, przyszła myśl, że oto rozpoczynają nowy rozdział swojego życia. Białe karty czekają na treść... oby każdy zapisał się jak najlepiej.

Z pisaniem zapewne nie miała problemu Agatha Christie. Mistrzyni kryminałów, która zasłynęła między innymi z takich dzieł jak „Dziesięciu Murzynków”. To właśnie ten utwór w formie słuchowiska zaprezentowała edycja 42. Misternie utkana mordercza intryga, genialnie nakreślone portrety psychologiczne bohaterów i nieprawdopodobne potęgowanie napięcia. To na szczęście fikcyjna powieść, ale jak niesamowicie potrafi rozbudzić w czytelniku ciekawość, dając możliwość spojrzenia na świat i człowieka z innej perspektywy.

A jak patrzymy na siebie? Czy wgląd w samego siebie jest istotny i ważny? Uczestnicy edycji 43 odpowiedzieli na te pytania rozpoczynając program w CIS i realizując przedstawienie pod tytułem „Być sobą”. Historia o słoniu, który chciał się stać kimś innym, byle już nie być grubym i wielkim. Szybko się okazuje, że najważniejsze jest być świadomym swej wartości, cieszyć się z tego, co się posiada, kim się jest i z możliwości jakie to daje. Czy może być bardziej optymistyczny początek nowego rozdziału swojego życia?

Idąc literackim tropem dochodzimy do kroniki. Minęło już 10 lat istnienia Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy. Na krótki opis ważnych wydarzeń z tego okresu zdecydowała się edycja 41 z opiekunem artystycznym Panią Moniką Reszkowską na czele. Zebrać zdjęcia, przeprowadzić wywiady z absolwentami, wyeksponować główne cele CIS i ułożyć to w jeden film było wielką sztuką.

Czytając kroniki zaczynamy od „początku” - miejsca i czasu, od którego wszystko się zaczęło. A gdyby to „miejsce i czas” przypisać osobie? Kim by była dla każdego z nas? Na myśl przychodzi tylko jedna osoba – Mama. To od Niej wszystko się zaczęło. W świat filmowej retrospekcji do „Źródła” zabrała nas edycja 40/39. Wspomnienie tak bliskie, intymne dla każdego, że nikt nie dziwił się wzruszeniom na sali.

Książka potrafi mieć momenty, w których radujemy się ze szczęścia bohaterów podobnie stało się i podczas tej inauguracji. Wspólnie pożegnaliśmy Panią Renatę Rucińską z edycji 40, Panią Iwonę Zachwieję z edycji 42 i Pana Krzysztofa Nitkę z edycji 43, którzy zakończyli program podejmując pracę zawodową. Również Pan Adam Liberda z edycji 39 zaczyna nową cześć swojego życia po 12 miesiącach uczestniczenia na zajęciach w CIS.

Jeśli ktoś pomyślał, że to koniec, to się pomylił. Nieoczekiwane zwroty akcji są specjalnością Uczestników Centrum. Nie można było powiedzieć po prostu „Dziękujemy”. Zakończenie musiało wybrzmiało iście śpiewająco i radośnie. Wszystko przez awangardowy występ Pani Eweliny Kralskiej i Pana Cezarego Siwińskiego z edycji 43, którzy obdarzeni talentem instrumentalno-wokalnym zaprezentowali między innymi „Kawiarenki” i „Jak się masz”.

Sala oszalała! I większość ruszyła na parkiet!

To była pierwsza „taka” inauguracja, choć prawdą jest, że przecież każda jest inna, podobnie jak książka: Wyjątkowa. Specyficzna. Ciekawa. Niekiedy z morderczym początkiem. A czasem ze śpiewającym, tanecznym zakończeniem...

Za wszystkie Uroczyste Inauguracje, za wszystkich Uczestników w ciągu ostatnich 10 lat – WIELKIE DZIĘKI.

Michał Pingot
Instruktor CIS

więcej »

Na cisowe koty, ciąg dalszy.

Kolejnym krokiem Akcji „nacisowekoty” była budowa zadaszenia na kocie miski, chroniącego przed warunkami atmosferycznymi. Silny dwuosobowy zespół – Pani Monika i Pan Andrzej z edycji 41 mierzyli, docinali i przybijali gwoździe sprawnie konstruując domek, który stanął tuż przy budynku Centrum.

Nasze kocie Ciski z pewnością będą szczęśliwe i wdzięczne za okazane serce i troskę. Jedzenie i woda będą lepiej smakować. Oto efekty naszej akcji: domek dla kotów:


więcej »

Wycieczka „kulturalna” edycji 41 i 42 – 24.05.16r.

W ramach łapania oddechu od CISowych zajęć postanowiliśmy go odnaleźć spacerując ulicami Bydgoszczy i odwiedzając kolejne ciekawe punkty na kulturalnej mapie naszego miasta.

"Od kuchni", z zupełnie innej perspektywy, zajrzeliśmy do zakamarków Teatru Polskiego – garderoby, pracowni fryzjerskiej, magazynów, zapadni, sceny dużej i małej, zaplecza technicznego, stanowiska inspicjenta i balkonu. Zaintrygowani wielkością sceny, wyposażeniem magazynów i pracowni fryzjerskiej na nowo dotknęliśmy sztuki.

Krocząc schodami w górę, ze słońcem na ramieniu zwiedziliśmy Wieżę Ciśnień – podziwiając ekspozycje zabytkowego wyposażenia łazienek i toalet, dawny, drewniany system zaopatrywania miasta w wodę, galerię sztuki oraz skąpaną w słońcu panoramę Bydgoszczy.

Oddychając pełną piersią i ciesząc oko korzystaliśmy z kulturalnych dobrodziejstw Bydgoszczy.


więcej »

Ciągle jesteśmy... Piękni – kolejna wizyta w szkole fryzjerskiej – 13 i 17.05.2016 r.

Efekty widoczne gołym okiem – przystrzyżone boki, błyszczący i głęboki kolor, podcięte końcówki, nowe ułożenie, a przede wszystkim powiew świeżości, młodsze spojrzenie, lepsze samopoczucie i zadowolenie na twarzach naszych uczestników po kolejnej wizycie w szkole fryzjerskiej.

Dziękujemy Nauczycielom oraz Uczniom szkoły fryzjerskiej za piękne metamorfozy naszych Pań i Panów z Cisu.

Spójrzcie sami:


więcej »