CIS Bydgoszcz

Aktualności

Inauguracja edycji „48” - 06.06.2017 r.

Uroczysta inauguracja edycji 48 rozpoczęła się od wręczenia decyzji o kwalifikowaniu się do zasadniczej części Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego. Uczestnicy najmłodszej edycji odbierając zaświadczenia „śpiewająco” deklinowali w jakich miejscach odbywają praktykę zawodową i w jakim charakterze pracują na praktyce zawodowej.

To był dopiero początek. Po chwili ich „śpiew” przypominał ćwierkanie, gdakanie a nawet pianie. Wszystko za sprawą „Ptasiego radia”, które edycja 48 przeniosła na deski CIS-owego teatru. Sztuka trudna i wymagająca wielu godzin ćwiczeń rozgrzewając aparat mowy do czerwoności. Rezultat tytanowej pracy to widownia wprowadzona w stan permanentnego zachwytu wywołując efekt tak zwanego „opadnięcia dolnej szczęki”.

Przysłowiowa „szczęka” jakoś nie chciała wrócić na swoje należne miejsce, kiedy na scenę wyszła edycja 47 ze swoim występem pt. „Kwiaty CIS-u”. Była to CIS-owa interpretacja polskiej piosenki w iście festiwalowym stylu! Tytuły wykonanych utworów mówią same za siebie: „Witajcie w naszej bajce”, „Godzina 5-ta minut 30”, „Jedzie busik z daleka”, „Co mi CIS-ie dasz”, „Nie daj się”, „Jak nie my to kto”.

Na koniec edycja 46 i przedstawienie pt.: „Taka sytuacja...” Można powiedzieć (napisać, pomyśleć) od śmiechu do łez. To co na pierwszy rzut oka wydaje się zabawne po głębszym zastanowieniu staje się tragiczne. Lubimy śmiać się z cudzego nieszczęścia ale doświadczenie go samemu wcale nie wydaje się już takie zabawne. Z drugiej strony irytuje, wkurza, denerwuje nas tyle rzeczy u INNYCH, że większość swojej energii, zapału, siły tracimy na naprawianie świata, kiedy wystarczyłoby naprawić...SIEBIE. „I muszę wam powiedzieć świat nie jest idealny. Gdy ideałem zechcesz być to nie bądź zbyt nachalny” (M. Zarzeczny – Bez nerwów).

Na koniec uściski i serdeczności dla „nowych Ptaszków”:)) z 48 edycji, życzymy Wam owocnej pracy nad sobą i na praktyce zawodowej, wytrwałości i konsekwencji w zdobywaniu stałej pracy, a Uczestnikom edycji 46: Pani Sabinie Farbotnik, Pani Monice Strzyżewskiej, Pani Agnieszce Rutynie i Panu Romanowi Warczakowi składamy wielkie gratulacje!:)) Właśnie ukończyli program Centrum i z dniem: 12 czerwca podejmują zatrudnienie w miejscach swoich praktyk po najkrótszym z możliwych okresów (tj. po 6 miesiącach) i zdobyli najdłuższą, tj. roczną - w ramach tzw. „zatrudnienia wspieranego” – umowę o pracę !

Bardzo się cieszymy, jesteśmy z Was dumni:)) Powodzenia... Najlepszego! Trzymajcie się!

Radość Pana Romana była... też dla nas... wyjątkowa!:))

Kadra CIS


więcej »

Nasza akcja: Trochę ciepła dla zwierzaków – wizyta edycji „45” w schronisku - 23.05.2017 r.

Tak niewiele im potrzeba – trochę uwagi, czułości, podrapania za uchem, spaceru i pobiegania za piłką. Odwiedzając psiaki i kociaki w bydgoskim schronisku, w bardzo skromnym „składzie” 45 edycji dość nieśmiało i niepewnie nawiązywaliśmy bliższą znajomość z buldożką Agatą oraz jej kolegą z sąsiedniego boksu (również buldogiem – tak, tak... do schroniska również trafiają tzw. „rasowce”) spacerując i przekupując smakołykami.

Przy okazji przekazaliśmy kilka koców i poduszek. Mamy nadzieję, że to dobry początek na przecieranie szlaków wrażliwości, otwartości i empatii wobec czworonogów.

Poniżej... spójrzcie, kilka zdjęć z naszej wizyty w schronisku:


więcej »

Wizyta w Exploseum – 9 maja, 18 maja 2017

W ramach „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” skorzystaliśmy i my. 18 maja odwiedziliśmy Exploseum – jedyne takie miejsce w Europie, uznane za „Najlepszy produkt turystyczny 2016 roku według Polskiej Organizacji turystycznej”.

W towarzystwie Alfreda Nobla poznaliśmy niezwykłą historię jednej z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy. Oto relacja:


więcej »

Międzynarodowy Dzień Ziemi – Czysta Bydgoszcz 2017

25 kwietnia 2017r wraz z Uczestnikami edycji "45" wzięliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi w bardzo prosty i praktyczny sposób. Wyruszyliśmy doposażeni w worki Czysta Bydgoszcz, by posprzątać ulice w obrębie naszego Centrum.

Zapewne zabrzmi to dość przewrotnie - niestety nasze worki znowu zostały zapełnione! Sprzątamy ten teren od kilku lat - Smoleńska, Toruńska, Kielecka, Budowlana... od kilku lat z podobnym skutkiem. Zauważamy jedynie niewielka zmianę ku dobremu. Mimo edukacji, mimo budowania świadomości ekologicznej, mimo recyklingu, mimo długu ekologicznego, mimo groźby braku wody, mimo punktów PSZOK, mimo XXI wieku śmieci są niestety ciągle wszechobecne! Na chodnikach, w pobliży koszy, tuż za ogrodzeniem hurtowni, w rowach, tuż przy ścieżkach rowerowych, włożone między gałęzie drzew, przy torowisku, na skwerku przy rozgałęzieniu dróg, tym razem nawet na liniach energetycznych...

Akcję zakończyliśmy tylko na jednym dniu, choć do pełni szczęścia zabrakło tzw. "lepszej pogody", ostatecznie odwołaliśmy – mimo dwóch prób, w dniach: 28.04. i 05.05. 2017r. - drugą część akcji.

Cytując Panią Agnieszkę z edycji "47" "jakiś niefart w z tą pogodą".

Koordynator akcji
CZYSTA BYDGOSZCZ w CIS
Barbara Dębicka


więcej »

GRA MIEJSKA

W ramach przypomnienia i uczczenia 671 urodzin naszej Bydgoszczy dla naszych uczestników poszczególnych edycji Programu CIS zorganizowaliśmy II edycję gry miejskiej.

Uczestnicy mieli do dyspozycji mapki z zaznaczoną trasą oraz zadania do wykonania, do których czasem potrzebny był spryt i wiedza, a przede wszystkim współpraca i zgranie drużyny. Trasy były dobrze znane „CIS-owym bydgoszczanom”, jednak czasem i niezauważane w codziennym pośpiechu – Stare Miasto, ulica Długa, Wyspa Młyńska, Stary Rynek i Śródmieście, Filharmonia, Akademia Muzyczna i ulica Gdańska.

Najważniejsze to było zdobyć wszystkie punkty, wykonać wszystkie zadania i całą drużyna być jak najszybciej na mecie.

Wygrały edycje 48 oraz 46. Dla nich: vouchery w nagrodę! Gratulujemy. :))

Na otarcie łez, schłodzenie emocji i w nagrodę dla wszystkich – pyszne lody w najlepszej bydgoskiej Cukierni oraz wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu na ul. Długiej.

Dziękujemy za super zabawę, zaangażowanie i energię by zdobywać Bydgoszcz – codziennie piękną, kulturalną, rosnącą w siłę, po prostu naszą….niech żyje Bydgoszcz...to na urodziny!:)))

Zdobywcy Bydgoszczy
Uczestnicy edycji: 45, 46, 47, 48.


więcej »