CIS Bydgoszcz

Aktualności

Kolejni dawcy krwi.

26 lutego br. uczestnicy najmłodszej 57 edycji udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z licznej grupy ochotników krew oddały dwie Panie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim chętnym, którzy utożsamili się z ideą krwiodawstwa i wzięli udział w naszej akcji "Kropla CISu".

Cieszymy się ogromnie, że udało nam się zainspirować kolejne osoby do tak wyjątkowej akcji.


więcej »

Inauguracja edycji 56 – 5 luty 2019r.

Początek roku 2019 rozpoczął nowy etap w życiu Uczestników edycji 56. Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego ma przecież przynieś istotną zmianę na drodze życia, która nie zawsze była równa i prosta.

O zawiłościach ludzkiej egzystencji najmłodsza edycja wydaje się, że wie najwięcej. Scenki z przedstawienia pt.: „Śniadanie, czyli kilka słów o małżeństwie”, choć pokazane z przymrożeniem oka, to obrazy żywo wyjęte z niejednego domu, a dialogi między małżonkami wydawały się dziwnie znajome ;-).

Tak naprawdę wszystkim przydałoby się nieco ogłady. Może dlatego edycja najstarsza, najbardziej doświadczona zmierzyła się z tematem dobrego wychowania. Brawurowo zagrana tytułowa Kwoka z wiersza Jana Brzechwy to po prostu nieuprzejma i niewychowana pani domu, mająca wielkie mniemanie o sobie, która postanawia nauczyć dobrych manier i grzeczności swoich znajomych. Tymczasem sama powinna się dokształcić w tej materii.

Konwenanse to ważna rzecz! Ale... może nie wystarczyć. Nieraz niezbędny jest „Powrót do źródeł” jak brzmi tytuł widowiska edycji 55. Krynicą wiedzy staje się przedszkole nr 55 a ściślej mówiąc stan dziecięcy, który pokazuje, co w nas jest naturalne i szczere bez fałszu i krytykanctwa. Dziecięcy punkt widzenia zdaje się ukazywać istotę, oczywistość, którą dorośli z biegiem lat zatracają.

Na szczęście są odważni dorośli, którzy potrafią zmierzyć się z tym, co dziecięce i na przykład wystąpić w przedstawieniu ;-) Dlatego składamy wielkie podziękowania i gratulacje dla Pana Roberta (nasz zaprzyjaźniony pracownik socjalny ROPS „Błonie”), który doskonale wczuł się w rolę Tajemniczego Gościa, przedstawiającego przedszkolakom fascynujący świat pracownika socjalnego. Okazuje się, że to niezwykle ważny zawód dający wiele satysfakcji i niejednokrotnie mało przez nas doceniany. Wielkie dzięki dla Pracowników Socjalnych wszystkich bydgoskich ośrodków pomocy społecznej!:)

Dziękujemy też wszystkim Uczestnikom Centrum za wspaniałe przedstawienia, w których można odkryć drogę dla edycji 56 i wielu z nas.

Wiele trzeba się natrudzić, żeby wyjść na prostą, aby osiągnąć oczekiwany, zaplanowany cel i efekt. Wytrwałości zatem i sumiennej pracy dla odważnych podążających tą drogą ku Lepszemu.

A na koniec jeszcze gratulacje dla Pana Mirosława i Dawida, którzy już od 6 lutego przechodzą na umowę o pracę, dobrej pracy dla Was, trzymajcie się!:)


więcej »

Muzeum Mydła. 112.

15 i 18 stycznia br uczestnicy edycji 56 i 55 uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Muzeum Mydła, miejsce w którym poznajemy historię higieny człowieka. Miejsce, w którym nie sposób się nudzić! Za sprawą interesujących i dynamicznych opowieści przewodnika wędrujemy po całej Europie - od Starożytnego Rzymu i Grecji przez Francję, a kończymy w … Bydgoszczy! Pobyt w muzeum jest atrakcyjny jeszcze z jednego powodu, każdy z Uczestników wykonał i zabrał ze sobą własnoręcznie wykonane mydełko. Kolorowe, pachnące, w fantazyjnym, autorskim kształcie.

Następnie wizyta w Centrum Zarządzania Kryzysowego i szereg praktycznych informacji nt. działania numeru 112. W jakich sytuacjach powinniśmy dzwonić pod ten numer, jakie pytania może zadać dyspozytor i jakie informacje podać dyspozytorowi numeru 112? Podczas wizyty zobaczyliśmy również jak wygląda praca operatorów telefonu 112. I jedna z najważniejszych informacji, by pamiętać że - dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez żadnej potrzeby, blokujemy linię telefoniczną osobie, która może potrzebować natychmiastowej pomocy!


więcej »

Nasz darmowy lumpex.

Praktykujemy to co dobre! Jedną z takich inicjatyw jest nasz darmowy lumpex. Zbieramy ubrania, meble, drobne sprzęty AGD, książki, zabawki- praktycznie wszystko co jest w na tyle dobrym stanie, by Ktoś inny mógł to wziąć, jeszcze z tego skorzystać. Akcja przynosi wiele zadowolenia. Niejednokrotnie ubrania leżą idealnie, są wręcz trafione w 10-tkę! Torebka - jest taka o jakiej od dawana myślałam, marzyłam...marynarka, spodnie leżą idealnie, a puzzle będą świetne na długie wieczory z dzieckiem.

Dziękujemy! Dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają o naszej akcji, dziękujemy naszym darczyńcom, którzy pamiętają o naszym darmowym lumpexie (gdzie nie ma wagi i ceny za kilogram, bo wszystko jest...wiadomo!:)) Dziękujemy w imieniu naszych Uczestników, którzy... szperając zawsze coś tam sobie znajdą. Do następnego razu….


więcej »

Hero. Dar Życia.

Lekkie ukłucie. Bezbolesne! Naprawdę... 5 ? może 7 minut, zatem zaledwie chwila. I 450ml bezcennego płynu jest w oczekiwaniu dla kogoś, kto jej będzie bardzo potrzebował.

Wspaniale, że się udało. Kilkoro z nas – uczestników programu oraz pracowników Centrum w piątek, 21 grudnia, przed Świętami, oddało krew, dar życia. Niezwykłe uczucie – radości, może nawet euforii, wewnętrznego zadowolenia (szczególnie w przypadku tych osób, którzy mieli wcześnie ,,nieudane podejścia’’).

Zwykły gest, który nic nie kosztuje, a znaczy tak wiele.

Dar życia. A Pan Mirosław... tak przypadkowo... na swoim podkoszulku miał napis... hero!

Każdy może być hero…:))) Podziel się i Ty...


więcej »