CIS Bydgoszcz

Aktualności

Gra miejska.

Jedyna taka okazja - 4 edycje, a właściwie 4 drużyny uczciły 670 urodziny naszego miasta - Bydgoszczy rywalizując ze sobą w CIS-owej grze miejskiej.

Wyposażeni w mapki, koperty z zadaniami, tabele do podliczania punktów i przede wszystkim w zadaniowo - bojowy nastrój, wiedzę, refleks, bystre oko i pozytywny nastrój ruszyliśmy w ulice miasta, które stało się naszą planszą do gry, otwierając nas na stare - nowe, dawno nieodwiedzane, czasem i trochę zapomniane zakątki grodu nad Brdą. Do zdobycia było wiele: autografy i tramwaj na ul. Długiej, fontanna na Starym Rynku, kłódki na moście zakochanych, bydgoska gwara (zaraz… zaraz, co oznaczał ten wichajster??), hejnał na Klaryskach, Łuczniczka Stara i Nova, repertuar w teatrze, aktualne wystawy w Spichrzach, Plac Wolności z Potopem, i sporo innych zagadek i misji do rozwiązania na urodzinowej mapie miasta. A czasu było niewiele. Potrzebne zatem okazały się i umiejętności matematyczne, spostrzegawczość, szybkie tempo, trochę wiedzy, ale i współpraca, umiejętność podziału zadań, by jak najszybciej wspólnie dotrzeć do celu i zdobyć wygraną.

Jako pierwsze na miejsce przybyły edycje 41 i 43, każda ze swoimi 670 punktami na koncie (skąd ta liczba?? ;))) i właściwie wygranym voucherem w kieszeni… z uśmiechem na twarzach, już po jakimś czasie witali pozostałych przybyłych - niestety tym razem… przegranych. Tak naprawdę to na każdego czekała i tak słodka niespodzianka - pyszne lody od pewnej Sowy.

Świeżo spoglądając, stanęliśmy oko w oko z panoramą i historią miasta, nieraz zadzierając głowę do góry, podpytując panią w Centrum informacji turystycznej, przebiegając przez ulicę, by szybko przeczytać informacje z tablicy pamiątkowej czy uśmiechając się na myśl: "ile to lat temu ja tu byłam?".

Edukacyjnie i niekonwencjonalnie, przez zabawę penetrowaliśmy zakamarki przestrzeni miejskiej, odkrywaliśmy jej uroki i niepowtarzalność, czasem w codzienności zapomnianą i niedocenianą.

Kochani bydgoszczanie, zatem z okazji 670 urodzin miasta, dla każdego z Was - wszystkiego, co bydgoskie! A dla naszego miasta prawdziwych i dumnych mieszkańców:))

Gracze miejscy


więcej »

Czysta Bydgoszcz 2016.

To już nasza kolejna akcja Sprzątania Ziemi, w której Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy (wszyscy Uczestnicy IPZS i Pracownicy Centrum, w sumie ok. 60 osób) bierze udział.

Pełni nadziei na to, że pogoda i tym razem dopisze, uzbrojeni w rękawice i doposażeni w worki "Czysta Bydgoszcz" ruszyliśmy, aby wcielić w życie szlachetną myśl Sprzątania Naszej Ziemi.

19 kwietnia edycje 41 i 42 sprzątały - ulice: Smoleńską, Kielecką, Toruńską, Budowlaną oraz tereny do nich przyległe. Natomiast 22 kwietnia edycje 41 i 43 - ulice: Smoleńską, Objazdową i Nowotoruńską wraz z lasami i przyległymi leśnymi drogami (tu było najwięcej niestety… śmieciowych niespodzianek).

Rzeczywistość nas nie zaskoczyła. Po raz kolejny. :((

Ilość śmieci i odpadów jest nadal duża. I choć trasy naszych prac są wręcz te same od kilku lat, to niestety nieustannie znajdujemy nie tylko pojedyncze butelki i foliówki. Większość z tego, co znaleźliśmy została świadomie wyrzucona w krzaki, bądź wywieziona do lasu. Nie jest chyba to możliwe, że ktoś zupełnie przypadkowo zgubił w lesie lodówkę lub sofę. I… raczej mało prawdopodobne jest, by komuś wiatr porwał worek z gruzem poremontowym… a wszystko to jest o tyle zaskakujące, że 100 metrów od kolejnego, dużego dzikiego wysypiska jest PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych; na naszym osiedlu - na Łęgnowie jest na ul. Smoleńskiej 154; takich punktów w Bydgoszczy są aż trzy), gdzie wszystkie wielkogabarytowe śmieci można oddać bez najmniejszych problemów.

Pamiętajcie o tym, wystarczy ten gruz, te opony… ten stary sprzęt AGD wywieść właśnie tam, ta sama droga naprawdę, nie zaśmiecajcie lasu!

Zapełniliśmy 150 worków. Co do jednego. Absolutnie wszystkie, które otrzymaliśmy z Urzędu Miasta plus śmieci, które z racji swoich gabarytów nie zmieściły się do naszych worków- sofa, koła (w tym jedno od tira), błotniki plastikowe, dywany, a nawet akcesoria łazienkowe.

Wszystkim dziękujemy za udział w naszej corocznej akacji. Wiemy, że było trudno - zimno i wietrznie, czasami pod górę i w krzakach i w… chaszczach. Ale wykonaliśmy KAWAŁ DOBREJ ROBOTY, Łęgnowo dzięki nam jest CZYSTSZE!

Szczególnie podziękowania dla tych wszystkich, którzy "poczuli ideę naszej pro-EKOLOGICZNEJ akcji" i do samego końca byli w pełni zaangażowani, byli sumienni, dokładni, uczciwie metr po metrze zbierali śmieci.

Bardzo, bardzo dziękujemy! CZYSTA BYDGOSZCZ znowu górą! :)))

EKO - DRUŻYNA CIS


więcej »

Inauguracja 42 Edycji - 22 marca 2016r.

Wraz z wiosną do CISowych progów zawitała Edycja 42. Wiosenna "19" przystrojona w barwne kwiaty, chusty, szale i suknie (od niektórych pań i... nawet panów - tutaj puszczamy oczko w kierunku Pana Mirka i Roberta nie można było oderwać wzroku) odebrała z rąk dyrektora CISu, kierowników ROPS i pracowników socjalnych zaświadczenia o przyjęciu do zasadniczej części Programu Centrum.

W związku z powyższym w kierunku najmłodszych Uczestników płynęły serdeczne gratulacje i życzenia!

Z nieśmiałością na twarzach, o "miękkich nogach" i łamiących się głosach (z pewnością to wszystko podyktowane aktorską tremą) stare baby, zacofane Antki i Anusie oraz nowocześni z Edycji 42 przypomnieli kilka ważnych prawd: czym jest odpowiedzialność, pracowitość, troska o innych, kultura osobista; a nade wszystko... Praca, dzięki której "Anusia i Antek" wyzbędą się drewnianych nóg i głów, bo jak sam tytuł przedstawienia mówi "bez pracy nie ma kołaczy".

Jeśli wiosna, to Wielkanoc. Jeśli Wielkanoc, to zajączek. Jeśli zajączek to dla Edycji 41 antyroast o Zającu Wielkanocnym. Każdy występujący radosnym "sie ma" do publiczności otwierał swój występ, pełen niepowtarzalnych pochwał, wyrazów sympatii i uznania do swoich szanownych kolegów i koleżanek z edycji (nierzadko z przymrużeniem oka pomiędzy całą serią pochlebstw wkradały się małe uszczypliwości). Do grona zacnych komplementowanych dołączyli, wcale nie spodziewający się tego: przesympatyczna Pani Natalia - pracownik socjalny z ROPS Szwederowo, nasza "CISowa front women" - Pani Ania oraz Pan Józef z najmłodszej edycji. Na koniec głos zabrał nie kto inny jak główny bohater całego tego zamieszania - Zając Wielkanocny, symbol płodności i odrodzenia. "Waląc prosto z baniaka" podkreślił, że "Dobro zawsze zwycięża".

W nieco poważniejszym tonie "Czarni i biali" z Edycji 40 w swoich kronikach ludzkości: "Drobnych ogłoszeniach", "Przyczynku do statystyk", "Gdyby nie ludzie" oraz "Człowiek człowiekowi" przekazali to co ważne i fundamentalne:

"Człowiek człowiekowi bliźnim
z bliźnim się możesz zabliźnić."

A na koniec "Po drugiej stronie (nie)mocy"... spora dawka śmiechu przy filmowo - kinowej wersji długo oczekiwanego urlopu, o jakim marzy wielu z nas. Gdy chce się odpocząć, mieć czas tylko dla siebie i spędzić go w błogim, niczym nienaruszonym spokoju... to nagle okazuje się, że cały świat sobie o nas przypomina. Pani z jajkami, listonosz, doręczyciel paczki, sąsiad zbierający suchy chleb dla konia, żona, albo... co najgorsze: jesteśmy niezbędni w pracy! Dlatego też kiedy rzeczywistość atakuje nas na różne sposoby i wypoczynek zostaje zagrożony, warto poszukać zmiany w sobie, a nieprzychylność losu potraktować z humorem - a może i z dystansem, bo przecież nie da się kontrolować wszystkiego. Tak przynajmniej zapewnia Edycja 37, 38 oraz 39 - autorzy kolejnego w Centrum, tym razem niemego, filmu.

Dla podtrzymania aury uśmiechu i zadowolenia, pożegnaliśmy idących do pracy "5 Wytrwałych i Pracowitych" - Panią Marię, Panów Mariuszów - dwóch, Pana Piotra z edycji 40 oraz Pana Marka z edycji 42 - tak, tak, już po 2 miesiącach IPZS!

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w nowej pracy zawodowej, wszystkiego Dobrego!

Kadra CIS


więcej »

Piękno i nauka.

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej Szkoły Fryzjerskiej przy ul. Nakielskiej 11 w Bydgoszczy, by zrobić porządki na naszych głowach. W piątek 4 marca edycje: 39 i 40, we wtorek 8 marca edycje: 41 i 42 oddały swoje włosy w ręce uczennic, bo jak powiedział kiedyś Pan Roman czego się nie robi w imię nauki i piękna!?

Nożyczki, maszynki, lokówki poszły w ruch! Tym razem panowie przodem. Przodem również Ci, którzy byli w szkole po raz kolejny, następnie Ci którzy potrzebowali czasu do namysłu nad nową fryzurą.

Po kilku godzinach byliśmy piękni! Fale, loki, koki, warkocze, nowe stylizacje i kilka metamorfoz a wraz z tym dobrodziejstwem więcej pewności siebie, uśmiech a nawet 5, 10 lat mniej!

Spójrzcie sami:


więcej »

Jesteśmy piękni, kolejna edycja.

Czym myjemy twarz?
Czym różni się krem na dzień od kremu na noc?
Po co stosować tonik?
Jak pozbyć się szorstkości skóry?
Jak chronić skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?
Stosować podkład czy też nie?

Te i wiele innych pytań oraz zaskakujących odpowiedzi pojawiło się na spotkaniach poświęconych pielęgnacji urody w Centrum z Przedstawicielkami firmy Oriflame.

W trakcie spotkań mogłyśmy pogłębić wiedzę, jak powinna wyglądać prawidłowa, codzienna pielęgnacja naszej cery. Jak się okazuje sukces naszej zdrowo wyglądającej skóry tkwi w systematyczności i niektórych nawykach – niezależnie od rodzaju skóry. Po 1 oczyszczaj, po 2 nawilżaj, po 3 złuszczaj, po 4 odżywiaj...

Serdecznie dziękujemy Paniom za wizytę w Centrum, za dawkę najistotniejszych informacji oraz zaproszenia na zabiegi pielęgnacyjne w drodze do naszego Piękna!:))


więcej »