CIS Bydgoszcz

Aktualności

Inauguracja 49 Edycji - 12.09.2017 r.

Gdy 11 lat temu przecinano wstęgę otwierającą drzwi Centrum na osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i gdy witano w nich 1 edycję Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego, czy ktokolwiek przypuszczał, że przyjdzie czas, kiedy będziemy witać w tych samych progach edycję 49?

Ale..tak, tak się właśnie stało - 12 września bieżącego roku , w gronie gości z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, uczestników starszych edycji, a także pracowników Centrum, Pan Dyrektor powitał „szczęśliwą 16” (na przestrzeni tych 11 lat, to blisko już 750 uczestników).

Zgodnie z tradycją, po części oficjalnej nastąpiła część nieco mniej oficjalna, część artystyczna. Można by zaryzykować stwierdzeniem, że jest to moment chyba najbardziej wyczekiwany, wymagający wielu zmagań i prób... również prób charakteru. Sztuka, przez duże S na CIS-owej scenie tym razem uraczyła nas bardzo odmiennym spojrzeniem na człowieka.

Trzy wygłodniałe grupy rozbitków i nic do zjedzenia. Co zrobić? Trzeba kogoś zjeść... tylko pytanie: kogo? „49” edycja w adaptacji sztuki Sławomira Mrożka pt. „Na pełnym morzu” stoczyła swoistą kampanię wyborczą, której wynik miał rozstrzygnąć, kto zostanie ofiarą. Zabawne dialogi, błyskotliwe puenty, elegancki dowcip, pod którym ukryły się trafnie uchwycone mechanizmy manipulowania ludźmi, polityczna gra, oraz brak skrupułów w dążeniu do zdobycia władzy.

Człowiekowi, bardzo często wyznającego ideę „ekologia tak, segregacja niekoniecznie” z perspektywy wyrzucanych odpadów, które przemówiły głosami uczestników z „48” edycji „jooo, se... se..., segregacja, nie, nie, to nie jest żadna głupia racja, śmieci wrzucaj do osobnych włości, jeśli nie chcesz zrobić im przykrości” utarto trochę nosa, konfrontując go z własnym lenistwem, niedbalstwem, pozoranctwem i nieświadomością ekologiczną.

W teatrze cieni, zakochani bez zbędnych słów z edycji „47” przypomnieli, że miłość niejedno ma imię. Miłość to...jak się okazuje...namiętne uczucie, pożądanie, ale i...zbrodnia!

Dziękujemy naszym Uczestnikom- Aktorom za niezwykłą moc wrażeń i odkrywanie też w sobie talentów artystycznych.

Uczestnikom z najmłodszej edycji życzymy sukcesów, wytrwałości i siły, by nigdy nie stali się...życiowymi rozbitkami. Powodzenia na pełnym morzu... różnych możliwości!:))

Kadra CIS


więcej »

Dwudniowe ŚWIĘTO EKONOMII SPOŁECZNEJ.

W dniach 10 i 11 września 2017 roku Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy wzięło udział w Regionalnych Targach Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet GINEKA.

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w oparciu o projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pn. „Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim” w ramach części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszego dnia Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej odbywały się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "MYŚLĘCINEK". W niedzielę 10 września br. w godzinach 12.00 – 18.00 podczas Jarmarku Kujawko-Pomorskiego w specjalnie wydzielonej strefie EKONOMII SPOŁECZNEJ na poszczególnych stoiskach mogły zaprezentować się w formie warsztatów lub prezentacji swojej działalności poszczególne podmioty ekonomii społecznej, m.in. nasz CIS im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy. Do udziału w targach zaproszone zostały wszystkie organizacje oferujące innym jakieś dobro w formie odpłatnej lub nieodpłatnej działalności statutowej. Były to między innymi: stowarzyszenia (Bydgoska Pomoc Społeczna, Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej, Kujawsko Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty, Miłośników Ziem Krajeńskiej w Samsiecznie), fundacje (Bez Nazwy, PRO OMIS, Dla Ciebie), KIS, spółdzielnie socjalne (BLACK DWARF PRODUCTION), WTZ (Bydgoszcz ul. Stawowa, przy Fundacji Wiatrak), ZAZ (OSIR BIAŁE BŁOTA), przedsiębiorstwa społeczne (Górnicza Wioska) i inne podmioty działające w sferze ekonomii społecznej (LGD DWIE RZEKI).

Drugiego dnia, tj. 11.09. br., w ramach Targów Ekonomii odbyło się seminarium - konferencja tematyczna pt. ”Ekonomia Społeczna - przestrzeń innowacji” w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W trakcie seminarium mówiono m.in. o:

Miłym akcentem seminarium był również stół zastawiony produktami regionalnymi reprezentowanymi m.in. przez półgęsek, powidła strzeleckie i kupałki z wróżbą.

Dwudniowe wydarzenie służyło, nie tylko prezentacji przedsiębiorstw społecznych, ale również szeroko rozwiniętej dyskusji dotyczącej innowacji w sektorze ekonomii społecznej.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

http://kpowes.org.pl/works/targi-ekonomii-spolecznej-2017/


więcej »

Wycieczka. Toruń jakiego nie znacie...

Po kilku latach od naszej ostatniej dużej wycieczki udało się nam wygospodarować odpowiednią ilość środków, aby wszyscy Uczestnicy programu CIS w ramach reintegracji społecznej mogli wspólnie cieszyć się z wyjazdu.

Kierując się walorami edukacyjnymi i kulturalnymi oraz po podliczeniu kosztów podróży miejscem docelowym został wybrany Toruń.

Miasto o burzliwej i bardzo bogatej historii, w którym działy się istotne wydarzenia związane z kształtowaniem dziejów Polski i Europy. Miejsce słynące z zabytków najwyższej klasy, co najważniejsze - oryginalnych, nie zniszczonych w czasie II wojny światowej.

Okazuje się jednak, że można wybrać się do Torunia również w poszukiwaniu osiągnięć nauki, techniki i kultury. Wszystko za sprawą otwartego w 2013 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić empirycznie, jak włodarzom Torunia udało się połączyć przeszłość z przyszłością. Wynik był zaskakujący. Każdy z Uczestników mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, począwszy od Wahadła Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi, przez różne wystawy stałe i czasowe mające za zadanie wzbudzenie ciekawości świata, po ekspozycje nastawione na kreatywność i innowacyjność zwiedzającego.

Patrząc w przyszłość nie można zapomnieć o przeszłości. Dlatego na naszej trasie nie zabrakło starówki i bulwaru nadwiślańskiego. A na deser oczywiście lody u Lenkiewicza, o których krążą już legendy.

Toruń faktycznie zyskał nowoczesny i atrakcyjny wymiar, który wyrasta z pracy wielu pokoleń, dlatego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, doskonale się wpisuje w charakter historycznego miasta.


więcej »

EKO - GRA

Tym razem to pomniki przyrody i bydgoska zieleń stała się tłem do gry miejskiej. 25 lipca ścigały się między sobą edycje 48 i 49, natomiast 28 lipca 46 i 47 edycja. Rywalizacja była bardzo zacięta, liczyła się każda minuta. Uczestnicy z przeciwnych zespołów już w drodze na miejsce gry "odgrażali się" i próbowali ostudzić apetyt i zakusy na wygraną w drużynie przeciwnej. Wzajemne spojrzenia mówiły same za siebie - jesteśmy lepsi, to my zgarniemy nagrodę! Już nawet w tramwaju doszukiwano się pierwszej zmyłki przeciwnika. I jak się okazało w trakcie i w podsumowaniu gry wiele rzeczy miało znaczenie, sama wiedza eko (w szerokim tego słowa znaczeniu) była jednym, niewielkim elementem, który wpłynął na zwycięstwo. Współpraca, podział zadań, dynamika i tempo przemieszczania się, wzajemna odpowiedzialność i motywacja, to zapewne pozostałe elementy składowe sukcesu 2 zwycięskich edycji: edycji: 48 i 46.

Ale przecież nie tylko o wygraną tu chodziło! Bydgoszcz i jej parki są coraz piękniejsze. Nasze miasto pod względem obszarów zielonych w Polsce zajmuje jedno z czołowych miejsc. Park Kochanowskiego, Kazimierza Wielkiego, Witosa, Myślęcinek, Ogród Botaniczny oprócz pomników przyrody (głównie wspaniałych, dostojnych drzew) oferują schronienie przed słońcem, miejsce do wypoczynku, zabawy dla dzieci czy też chwilę relaksu pośród zieleni.


więcej »

TAK dla PRZYTULANIA!:)))

7 lipca lekko spóźnieni świętowaliśmy Dzień Przytulania, przypadający rokrocznie 24 czerwca. Ale przecież na przytulanie nigdy nie jest za późno, a tym bardziej w tak licznym gronie 4 edycji programu Centrum.

Korzystając z dobrodziejstwa przytulania i bliskości, łączyliśmy się w maszyny, łączyliśmy się na szarym papierze... z każdym levelem... coraz mniejszym, łączyliśmy się też... plastikową łyżeczką z długim sznurkiem.

Każdy pretekst był dobry!;))

Grupowym "przytulasom" towarzyszyły również konkurencje sportowe na naszej zielonej trawie - bieg krabów, przenoszenie wody, przeciąganie liny, szarfy czy bieg grupowy.

Ładując się energią z arbuzów, kiełbasek i lodów edycje zaciekle walczyły do samego końca!

Zwycięzcy mogli być tylko jedni. Najmniejsza edycja, ale za to... najlepsza!:))) Brawo 48 Edycja!!! Okrzyk bojowy "Czy wygramy, czy przegramy, miło czas spędzamy" nie poszedł na marne... wieeelki arbuzowy puchar jest Wasz!:))

A zatem... dla wszystkich... pamiętajcie: przytulajmy się...dla zdrowia i dobrego samopoczucia!:)))


więcej »