CIS Bydgoszcz

Aktualności

Tak jak co roku działamy! Sprzątanie świata.

Trzeci weekend września na całym świecie to idealna okazja by oddać zasłużony hołd naszej planecie - Ziemi.

Obchody Dnia Sprzątania Świata to już tradycja w Centrum Integracji Społecznej.

W związku z tym z ogromną chęcią włączyliśmy się do akcji ! Czysta Bydgoszcz wyposażyła nas w rękawice i worki, które poszły w ruch. Uczestnicy dzielnie i z zaangażowaniem posprzątali okolice ulic: Smoleńskiej, Budowlanej, pieszą ścieżkę do ulicy Toruńskiej, odcinek ulicy Toruńskiej do Powiatowego Urzędu Pracy, Kieleckiej, Chęcińskiej, Miechowskiej jak i Pińczowskiej na tym terenie działania zostały przeprowadzone 15 września.

Akcja trwała jednak dwa dni, dlatego też 19 września ruszyliśmy w głąb dzielnicy Zimne Wody dalej w stronę ulicy Smoleńskiej jednak już za torami w stronę ogródków działkowych tam wysprzątaliśmy graniczące z ulicą tereny zielone następnie ulicę Sadową, tereny nieopodal rodzinnych ogródków działkowych „Na Skarpie” i „Nadzieja”, wracając do Centrum sumiennie przeczesywaliśmy najbliższe nam ulice by najbliższa okolica CIS była..po prostu czystsza, by nie walały się wszędzie śmieci. Współpraca zaowocowała nie tylko w Dobry Czyn dla naszej planety, ale również w zaciśnięcie relacji między uczestnikami. Był uśmiech, była życzliwość, była współpraca...”ty trzymaj ja ładuje do worka.!” :)

Podczas zbierania pozostawionych śmieci udało się nam także odnaleźć telefon komórkowy i zrobić dobry uczynek dla jego właściciela. Takim postępowaniem pokazujemy innym, że pomagać zawsze warto – nie dla nagrody lecz dla uśmiechu drugiej osoby.

Pamiętajmy również, że pomagać naturze możemy zawsze, a nie tyko od święta. Wszelkie starania jakie wkładamy by oczyścić tereny z odpadów robimy tak naprawdę dla nas samych. Człowiek każdego dnia przyczynia się do powstawania toksycznych odpadów, zanieczyszczania powietrza. zmian klimatycznych dlatego warto co jakiś czas poświęcić choć chwilę naturze, przyrodzie, najbliższemu otoczeniu. Zbierając śmieci dajemy przykład innym osobom przyglądającym się naszym działaniom jak i sami pogłębiamy naszą świadomość jak wielki problem dla społeczeństwa stanowi poprawna segregacja jak i utylizacja odpadów, śmieci. W końcu wszyscy chcemy cieszyć się pięknem natury, a dzięki zaangażowaniu naszych uczestników i pracowników Centrum od dzisiaj już możemy swobodnie spacerować w okolicach CIS i cieszyć się czystą przyrodą, czystą okolicą.

Do zobaczenia na następnej akcji !

Z pozdrowieniami dla wszystkich Sprzątaczy Świata
CISowy Ekolog – Rafał Ligierski


więcej »

Perły Dyplomacji w mieście nad Brdą

Poszukiwacze miejsc wyjątkowych na skalę Polski, Europy a nawet całego świata mają w Bydgoszczy nie lada gratkę. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to jedyna tego typu placówka zajmująca się gromadzeniem oraz udostępnianiem zbiorów związanych z dziejami polskiej dyplomacji i emigracji. „Miejsce, utkane ze wspomnień, pamiątek przekazane przez osoby, które los rzucił daleko poza granice kraju, z dala od domu, rodziny, Ojczyzny” – czytamy na stronie muzeum. To historia dyplomacji, służby zagranicznej i losów żołnierzy polskich w europie pochłoniętej II światową wojną.

Muzeum dzisiaj posiada w swych zbiorach wiele bezcennych dokumentów i zabytków ale podwaliny kolekcji stanowi dar Rodziny Poznańskich, przekazany przez Wandę z Dmowskich Poznańską - żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie - dra Karola Poznańskiego. Wśród przekazanych artefaktów znalazły się cenne archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, a także dzieła sztuki, pamiątki rodzinne oraz meble. Muzeum ciągle wzbogaca swoje zbiory stając się niezwykle ciekawym miejscem. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW to niezwykła perełka w mieście nad Brdą, które zaprasza nas na „niezapomnianą podróż do świata ukrytego między wersami codzienności”.

Nasza podróż tego dnia prowadziła jeszcze dalej. Przez Park Witosa wybudowanego na miejscu największego cmentarza miejskiego w okresie międzywojennym, oraz przez Park Kazimierza Wielkiego niegdyś ogród zakonu Klarysek, wprost do jednej z najstarszych i najlepszych lodziarni w mieście. :) Na koniec nowo wyremontowana Miejska Hala Targowa, dawniej miejsce fosy zamkowej, następnie fary ewangelickiej a od 1906 roku hali targowej. Przez długie lata administrowana przez Dyrekcję Rzeźni Miejskiej jako centralny punkt sprzedaży detalicznej mięsa i ryb. Dzisiaj pełni funkcję gastronomiczną promowaną jako jedyny „Food Hall” w Bydgoszczy. Godne miejsce na zakończenie naszej historycznej podróży.


więcej »

Muzeum Kanału Bydgoskiego .

Kanał Bydgoski odegrał i nadal odgrywa znaczącą rolę dla naszego miasta. W celu pogłębienia wiedzy na temat naszej lokalnej ojczyzny warto wybrać się do Muzeum Kanału Bydgoskiego. Obiekt znajduję się przy ulicy Staroszkolnej w budynku z czerwonej cegły. To niewielkie miejsce z bogatą historią dzisiaj skrywa dla nas skarby wiedzy dotyczące Kanału i jego wpływu na życie bydgoszczan.

Choć okoliczności powstania tego nowego szlaku wodnego są dramatyczne to sam pomysł przysporzył Bydgoszczy wiele dobrego. Powstają nowe zakłady, firmy, budowane są kolejne spichlerze. W II Rzeczypospolitej oprócz niepodważalnych korzyści ekonomicznych wokół Bydgoskiego Węzła Wodnego toczyło się życie kulturalne i rekreacyjne. Świadczą o tym liczne zdjęcia, na których widać bydgoszczan odpoczywających w kawiarniach i restauracjach ulokowanych przy kanale, pływających łódkami i spacerujących po parku. Mieszkańcy chętnie korzystają również z rozwijającej się żeglugi, cześć z nich powstaje także w naszej, bydgoskiej stoczni.

Niestety w okresie Polski Ludowej odchodzi się od transportu rzecznego na rzecz rozwoju dróg i kolei. Kanał Bydgoski przestaje być modernizowany i traci na znaczeniu. Powrót do lat świetności jest mało prawdopodobny i chyba już nikt...niestety w to nie wierzy. Pozostała nam bogata i piękna historia, którą warto poznać.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Muzeum Kanału Bydgoskiego.


więcej »

Muzeum Wojsk Lądowych - 11.08.2023 r.

W przededniu Święta Wojska Polskiego mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Pan Jakub - nasz przewodnik - z nieukrywaną pasją oprowadził nas po zabytkach związanych z historią wojsk lądowych od średniowiecza, przez wielkie wojny, aż po udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie.

Zdobyta wiedza pozwala z jeszcze większym szacunkiem oddać cześć żołnierzom poległym w walce za ojczyznę i tym, którzy pełniąc aktywną służbę wojskową są zawsze gotowi do jej obrony.

Zachęcamy wszystkich do odkrywania takich miejsc w naszym mieście, szczególnie w towarzystwie takich entuzjastów historii jak pan Jakub.


więcej »

Rowery.

Koniec lipca okazał się deszczowy, to dla nas nie stanowiło większego wyzwania by wybrać się w rowerową przejażdżkę. Wyruszyliśmy z naszego Centrum 28 lipca około godziny 11:00, w momencie przekroczenia terenu i minięcia bramy nastała intensywna ulewa!

Ale my się deszczu nie boimy, nie jesteśmy przecież z cukru!:) Zdecydowaliśmy się wyruszyć, wskoczyliśmy na rowery i...w drogę!:) Kolejno ulicami Smoleńską, Kielecką do ulicy Toruńskiej by dostać się do Spornej gdzie wstępując na ścieżkę rowerową udaliśmy się na ulicę Kamienną. Poświęciliśmy chwile by odsapnąć i skryć się przed deszczem pod kładką gdzie znajduję się przystanek tramwajowy „Dworzec Wschód”. Następnie prościutko do świateł przy skrzyżowaniu ulic Kamiennej i Wyszyńskiego udaliśmy się do Parku Harcerstwa Bydgoskiego. Podroż w taką pogodę może nie należała do najprostszych ale podsumowaliśmy ją – z uśmiechem na twarzy - gałką pysznych lodów.

Chwila niepokoju pojawiła się w momencie, kiedy spadł łańcuch z jednego z rowerów pomimo to nie poddaliśmy się i skierowaliśmy się w stronę Centrum. Jazda rowerem jest przyjemnością,wielką radością, pozwala „wyrobić” kondycję fizyczną jak i spala tkankę tłuszczową jednocześnie dotleniając nasz mózg. Ruch, aktywność, sport tworzą endorfiny, poczucie przyjemności, sprawstwa...wolności, ach ten wiatr w naszych...mokrych włosach jak mknęliśmy w deszczu na naszych stalowych rumakach! :))

To była piękna wycieczka, nie zrezygnowaliśmy, nie „poddaliśmy się”, wbrew warunkom atmosferycznym ruszyliśmy w drogę, ruszyliśmy przed siebie, ruszyliśmy by fajnie, dobrze spędzić czas !

Vivat 77 edycja!:))


więcej »