CIS Bydgoszcz

Aktualności

Rejewski.

Kolejny raz wyruszyliśmy po dawkę wiedzy, tym razem o jednym z najbardziej rozpoznawalnych, najbardziej znanych bydgoszczan.

Marian Rejewski – bo właśnie Jego osobę mogliśmy poznać bliżej. Gościliśmy na zajęciach edukacyjnych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy. Zaciekawieni postacią wybitnego matematyka wysłuchaliśmy prelekcji przygotowanej przez Panią prowadzącą. Dowiedzieliśmy się, gdzie się urodził nasz bohater, jak i w jakiej kamienicy naszego miasta mieszkał, do jakiej uczęszczał szkoły oraz gdzie udał się na studia w celu pogłębiania wiedzy z zakresu matematyki.

Celem zajęć jest sama popularyzacja Mariana Rejewskiego, zwrócenie uwagi na Jego znaczenie w złamaniu kodu Enigmy, budowanie poczucia dumy z przynależności do regionu, z którego pochodził wybitny nasz matematyk jak i kształtowanie postaw obywatelskich wśród uczestników prelekcji. Cieszymy się że zaprezentowana nam wiedza wraz z wykorzystaniem środków multimedialnych była skoncentrowana na kluczowych wydarzeniach z życia Mariana Rejewskiego jak i również przekazana została w bardzo interesujący sposób. Największą naszą ciekawość wzbudziła jednak sama Enigma. Biorący udział w projekcie biblioteki mogą sami zobaczyć, w skrótowy sposób jak szyfrowano i jak rozszyfrowywano wiadomości w czasach II wojny światowej. Aplikacja z Enigmą wzbudziła największe emocje, największe zaciekawienie wśród naszych uczestników i każdy z nich z wielką chęcią zabierał się do samodzielnego rozwiązywania zagadki !

To była ciekawa i ważna wycieczka edukacyjna, dużo się dowiedzieliśmy,zgłębiliśmy naszą wiedzę o jednym z największych (znanym na całym świecie) bydgoszczan.

Pewnie jeszcze nieraz odwiedzimy bydgoską Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną.


więcej »

Andrzejki 2023

Zabawa Andrzejkowa w Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy to już tradycja.

W tym roku 1 grudnia wszyscy uczestnicy IPZS mogli odczytać przyszłość z wolsku lanego przez klucz albo dowiedzieć się czyj but pierwszy stanie na progu drzwi (interpretacja dowolna).

Integracja tego wyjątkowego dnia to również liczne konkursy, w których poszczególne edycje rywalizowały ze sobą. Najwięcej punktów zebrała najstarsza edycja, która wykazała się największa wiedzą muzyczną, sprawnością i detektywistycznym sprytem.

Gratulujemy edycji 76, choć zwycięzcami byli wszyscy, którzy dali się porwać dobrej zabawie!

A tej nie było końca, ponieważ po części współzawodnictwa, po karaoke, po – na rozgrzewkę – konkursach tanecznych, rozpoczęła się prawdziwa szalona dyskoteka. Płynność w ruchach i brawurowa ekspresja wyrażana na cisowym parkiecie mogłyby nie mieć końca i trwały tak długo jak można było, do samej prawie 15stej.

Zapamiętamy ten dzień na dłuuugo. Super było! :))


więcej »

11 listopada

11 listopada
- Ludwik Wiszniewski

Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cała Polska składa
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność, mowę polską w szkole
To, że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony
W mieście flagi rozwinięto
I me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

Jak co roku Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzimy w Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia. Skorzystaliśmy z okazji i wróciliśmy pamięcią do historycznych wydarzeń i ważnych postaci dla Polski, by uświadomić sobie jak cenną rzeczą jest nasza niepodległość. Ozdobieni we własnoręcznie wykonane kotyliony wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski oraz kilka pieśni żołnierskich, patriotycznych. Ostatecznie atmosfera zadumy i refleksji przemieniła się w radość, dlatego tradycyjny słodki rogal Św. Marcina był doskonałym zwieńczeniem naszego wspólnego świętowania.

Niech żyje Polska! Vivat Niepodległa!


więcej »

Wszystkich świętych – 1 listopada 2023 roku

Duch mnie z Tobą stale łączy
Niechaj wiara ta Cię wspiera.
Nieskończone się nie kończy,
Nieśmiertelne nie umiera!

Ten ukazujący ideę listopadowych dni czterowiersz (parafraza wiersza miłosnego Zygmunta Krasińskiego) znajdziemy na nagrobku Marty Karaśkiewiczowej (27.04.1899–9.01.1924) na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Wiara w nieśmiertelne, pamięć o zmarłych, hołd dla zasłużonych jest właśnie tym, co prowadzi nas na cmentarze. W tym roku udaliśmy się na dwie bardzo ważne dla każdego bydgoszczanina nekropolie. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, na którym spoczywa 1169 mieszkańców naszego miasta zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej oraz cmentarz Starofarny – najstarszy cmentarz w Bydgoszczy. Znajdują się tu groby społeczników, bojowników o polskość, polityków, organizatorów życia kulturalnego, pracowników administracji miejskiej, przemysłowców, rzemieślników, zasłużonych działaczy społecznych, nauczycieli, między innymi: Teofil Magdziński, dr Emil Warmiński, Edmund Bigoński, Julian Prejs, Maksymilian Piotrowski, Wanda Rolbieska, Sebastian Malinowski czy Władysław Paciorkiewicz, którego nagrobek skrywa epitafium:

Tu leży mój mąż najdroższy
Co dla Polski wiernie żył
Chciał ją dźwignąć, uszczęśliwić,
Lecz go grób przedwcześnie skrył
Niechaj każdy przechodzień
Który grób ten mija
Westchnie za jego duszę
Zdrowaś bądź Maryja!

Wyraźnie możemy zauważyć jak mocno „wiara w nieśmiertelność” łączy się w naszym kraju z tradycją patriotyczną. Od zawsze odwiedzanie grobów było jednocześnie jednym z nielicznych sposobów kultywowania swojej tożsamości narodowej i historii. Dlatego Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy ale i również cmentarz Starofarny to pomniki wolnej ojczyzny zdobytej ceną całego życia.

Poświęcając swój czas na odwiedzenie tych miejsc i wspominając leżących tam zmarłych w zamian otrzymujemy coś naprawdę cennego – wielką lekcję miłości i ofiary.


więcej »

Uczestnicy CIS na VIII edycji Bydgoskich Targów Pracy w BCTW

10 października 2023r. w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187 odbyła się VIII edycja Targów Pracy. Wraz z uczestnikami edycji 76 i 78 odwiedziliśmy targi, aby poznać pracodawców z regionu otwartych na zatrudnienie nowych pracowników. Nasza wizyta była okazją do zdobycia wiedzy na temat rynku pracy. Poznaliśmy potrzeby pracodawców: stanowiska na jakie rekrutują, oczekiwania względem kandydatów, poszukiwane kompetencje i umiejętności. Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej poprzez program reintegracji społeczno-zawodowej przede wszystkim uzyskują wsparcie w zdobyciu pracy poprzez staż zawodowy w zakładzie adaptacyjno - szkoleniowym, który – przy prawidłowej praktyce - zwykle kończy się zdobyciem pracy. Najważniejsze jednak jest również pozyskanie nowej wiedzy, kompetencji i umiejętności, w tym między innymi umiejętności samodzielnego poruszania się na otwartym rynku pracy. Targi pracy były do tego doskonałą okazją.

Anna Drzewiecka
Doradca zawodowy CIS


więcej »