Aktualności
Inauguracja "54" edycji IPZS - 20.09.2018r.
Ach, co to był za dzień. 20 września odbyła się Inauguracja 54 edycji. Była muzyka, był taniec, gra aktorska, była orkiestra i niesamowite emocje. Ale… ale wszystko po kolei : )
Inaugurację tradycyjnie zapoczątkowało przemówienie Dyrektora CIS. Potem przyszedł czas na uroczyste gratulacje dla uczestników, którzy zakwalifikowali się do zasadniczej części programu. Decyzje i serdeczny uścisk dłoni każdy z uczestników otrzymał zarówno z rąk Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pana Dyrektora CIS jak i Pań kierowniczek i pracowników socjalnych. Brawa, Brawa, Brawa – ogrom pracy za Wami Drodzy Uczestnicy.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną i tu emocji nie było końca. Jako pierwsza ze swoją inscenizacją ruszyła edycja 54. Niesamowite kroki, charakterystyczne układy, mocne dźwięki i zapierające dech rytmy. Taniec, zabawa, ruch. A w tym wszystkim uczestnicy, którzy wiernie oddawali talent Króla Popu – Michaela Jacksona.
Kolejne przedstawienie to bajkowa „Rzepka” Juliana Tuwima, podana jednak w nieco niekonwencjonalny sposób. Przepiękna gra aktorska edycji 53, muzyka dobrana do każdej roli, charakteryzacja postaci, energia na scenie, taniec i dźwięki. To wszystko sprawiało, że publiczność nie tylko śmiała się żywotnie, ale też wciągnięta w fabułę bajki niechętnie wyglądała końca tej opowieści.
Ale to nie koniec emocji tego dnia. By 20.09 uznać za najbardziej radosny dzień kończącego się lata z humorem i orkiestrą pojawiła się edycja 52. Dyrygent poruszający wszystkie serca, muzycy wiernie oddający każdy dźwięk, rytmy wprawiające w zachwyt, a do tego wszystko na żywo i w oparciu o genialną kompozycję Isaaca Hayesa.
Szkoda, że takie dni dzieją się tylko raz na 2-3 miesiące. Do zobaczenia na kolejnej Inauguracji już niebawem : )
Samych pomyślności i powodzenia na praktykach zawodowych uczestnikom edycji 54, a wszystkim „starszym” stażem edycjom satysfakcjonującej...już za kilka, kilkanaście tygodni, pracy .
życzy:
Kadra Centrum
112 i...Mydło.
14 września br. połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Udaliśmy się do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Grudziądzkiej - potocznie nazywanego ,,112’’. Numer w Polsce obowiązuje od kilku lat, mimo to – jak wynika ze statystyk nie zawsze korzystamy z niego w odpowiedni sposób. Uzyskaliśmy bezcenne informacje i przypomnienia – co to jest 112, jak dzwonić, kiedy dzwonić – i kiedy nie dzwonić. Przyjrzeliśmy się również pracy operatorów.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Mydła i Historii Brudu, które na stałe wpisało się na listę wycieczkową naszego Centrum. Dużo ciekawych eksponatów, historii i anegdot płynących z ust przewodnika i wreszcie podróż w czasie od starożytnych łaźni, przez Wersal aż po proszki i mydła z czasów PRLu.
Na koniec mała, pachnąca niespodzianka w dłoni własnoręcznie wykonane mydełko.
Dobry początek weekendu.
Wizyta studyjna.
W dniach 6-7 września br. uczestniczyliśmy w wizycie studyjnej w województwie zachodniopomorskim. Podczas wyjazdu odwiedziliśmy różnorodne formy podmiotów ekonomii społecznej – Spółdzielnię Socjalną "Borowiacki Wigor" w Gostycynie, Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, Centrum Integracji Społecznej "Od Nowa" w Mielnie oraz EKO "Szkołę Życia" w Wandzinie.
Za nami ciekawe spotkana z ludźmi, rozmowy, wymiana doświadczeń. W trakcie wizyty studyjnej spotkaliśmy zaangażowanych, pełnych pasji i serca ludzi, którzy pomagają innym (wykluczonym bądź zagrożonym wykluczeniem społecznym) w odzyskaniu wpływu na własne życie, ludzi którzy motywują do dalszych pozytywnych zmian, i wreszcie ludzi, którzy aktywizują zawodowo oraz tworzą nowe miejsca pracy – tworząc przedsiębiorstwa społeczne, bądź spółdzielnie socjalne.
Jesteśmy pod wrażeniem osób biorących udział, korzystających i tworzących podmioty ekonomii społecznej, a ich determinacja, siła woli, odwaga i wiara uczą wszystkich nas jaką wartością jest człowiek. Warto pomagać. Naprawdę warto pomagać.
Pedagog i pracownik socjalny
Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia
Gdańsk. Sopot. Wycieczka.
28 sierpnia wybraliśmy się do Gdańska i Sopotu na wycieczkę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie niedawno powstałego Muzeum II Wojny Światowej.
Imponujący, modernistyczny budynek muzeum, a w środku historia tragicznego konfliktu – II wojny światowej. Wystawa poruszająca, stopniowo wprowadzająca w etapy wojny - jej rozpoczęcie, przebieg oraz konsekwencje. Eksponaty, filmy dokumentalne, wywiady z osobami które przeżyły wojnę, pamiątki, muzyka, dźwięki intensyfikowały odczucia i myśli o okrucieństwie wojny.
Następnie spacer przez Stare Miasto okraszony barwnymi historiami, faktami i komentarzami naszego przewodnika. Żuraw, ulica Mariacka, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna to kilka z licznych zabytków, które udało nam się zobaczyć i podziwiać w Gdańsku.
Kolejnym i jednocześnie ostatnim punktem wycieczki był Sopot, chwila wytchnienia i przyjemności przy kawie i lodach. Spacer ulicą Monte Casino i wejście na molo - wizytówkę kurortu.Wspaniale, że tego dnia towarzyszyła nam doskonała pogoda.
A oto fotograficzna dokumentacja naszej wycieczki:
Muzeum Mydła i Historii Brudu - 6.08.2018 r.
Jedyne takie miejsce w naszym mieście. Zapewne jedynie takie miejsce w Polsce. Muzeum Mydła i Historii Brudu. Już same witryny budzą ciekawość - przy jednej z głównych ulic Starego Miasta w Bydgoszczy rozwieszone są na sznurkach serwety, makatki, poszewki. Zaś od wejścia zapachy mydeł zapowiadają podróż w czasie od starożytności aż po czasy PRLu. Eksponaty muzealne odkrywają zaskakująca historię higieny osobistej człowieka. Momentami włos się jeży na głowie i oczy są ogromne ze zdumienia! Jak dobrze, że czas peruk i młoteczków ozdobnych noszonych na szyi mamy za sobą!
Radość z wizyty była tym większa, iż zakończyliśmy ją z własnoręcznie wykonanym mydełkiem. Na koniec jeszcze jedna przyjemność. Smakowita. Zimna. Słodka. Orzeźwiająca. Pyszna. Przynosząca choć chwilową ulgę podczas tegorocznych upałów. Lody! To była prawdziwa uczta!