Aktualności
Muzeum Radości z teraźniejszości.

Autor tekstu zamieszczonego na stronie internetowej Muzeum Mydła i Historii Brudu podaje: „...to miejsce dla osób w każdym wieku”. Potwierdzamy ten fakt całym sercem, o czym świadczy nasza cykliczność, z jaką odwiedzamy to jedyne w swoim rodzaju Muzeum. Obojętnie czy to dziecko, czy dorosły, nikt nie będzie się nudził, to prawda! :))
Na początku wizyty każdy wykonuje swoje własne mydełko, które mogliśmy zabrać do domu. Przy okazji poznaliśmy proces robienia mydła, do którego można było wybrać kolor, aromat oraz dodatki (ziarna kawy, muszelki, lawendę).
Kiedy nasze mydło stygło w lodówce udaliśmy się na zwiedzanie. Podczas oprowadzenia otrzymaliśmy masę różnych ciekawostek i zaskakujących historii opisujących zmieniające się losy higieny człowieka. Pewnie w głowach nie jednego zwiedzającego pojawiła się myśl: „dobrze, że żyję w dzisiejszych czasach” :))
Pewne aspekty naszej codzienności wydają się nam czymś „oczywistym”, „normalnym” czy wręcz „koniecznym” a to miejsce przypomina, że nie zawsze tak było. Woda w kranie, mydło, proszek do prania, płyn do kąpieli, prysznic albo pralka automatyczna – to dary teraźniejszości. Warto o tym pamiętać i...z nich korzystać!;))
Wigilia w Centrum, 13.12.2019r.

13 grudnia br. zebraliśmy się przy świątecznym stole. Uroczystość wigilii rozpoczęliśmy od życzeń i przełamania się opłatkiem. Mieszanina emocji, odświętny wystrój, kolędy, świąteczne aromaty wszystko to tworzyło jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Wyjątkową i wzruszającą.
Dopełnieniem świątecznej atmosfery była wizyta Świętego Mikołaja, który przybył ze wspaniałymi prezentami. Obdarował absolutnie wszystkich uczestników, natomiast uczestnikom bardziej przekonanym o swoim istnieniu przyniósł prezenty ,,extra’’ i odpowiedzi na listy. Odwiedziny Świętego są zawsze emocjonujące, tak też było i tym razem! Dało się zaobserwować - przyglądając i przysłuchując się bliższym spotkaniom naszego wyjątkowego Gościa z uczestnikami – tremę, zawstydzenie, była także radość i zaskoczenie. Nie byłby sobą, gdyby nie zapytał o zdrowie, samopoczucie, czy byli grzeczni, czy dom posprzątany, czy już wcześniej się gdzieś nie widzieliśmy? Na koniec selfie, bezcenna pamiątka ze spotkania ze Świętym Mikołajem.
I choć do świąt zostało jeszcze kilka dni, nam towarzyszy już atmosfera Świąt Bożego Narodzenia...
Uroczysta Inauguracja Edycji 60 – 10.12.2019r.

Dzień Uroczystej Inauguracji zawsze jest okazją do miłych spotkań, ale i refleksji. Kiedy wręczane są decyzje o zakwalifikowaniu do zasadniczej części Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego wszyscy czujemy, że coś się zmienia. Chyba przede wszystkim to poczucie, że dzieje się coś dobrego sprawia, iż tak wielu zaproszonych gości przybywa na nasze spotkania. Cieszymy się bardzo, że z tak licznym gronem możemy dzielić się tym, co jest dla nas ważne.
Osobnym rozdziałem tego dnia są przedstawienia artystyczne. Przygotowywane z wielką pieczołowitością wyrażają samych Uczestników i to co dla nich samych jest cenne, godne opowiedzenia. Edycja 60 wystąpiła w sztuce pt.: „Jak pies z kotem” i bynajmniej nie chodzi o odwieczny konflikt między zwierzętami, ale o relację między ludźmi, które oględnie mówiąc, nie wyglądają za dobrze. „To od nas zależny otwartość na drugiego człowieka, wrażliwość, poszukiwanie kontaktu, wspólne realizowanie celów czy rozwiązywanie problemów” - puentuje na zakończenie jeden z bohaterów.
Zapewne z drugim człowiekiem czyli wspólnie jest łatwiej uporać się z zagwozdkami, które pojawiają się w życiu każdego. Jedne bywają błahostkami inne wielkimi problemami, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Bo życie to nie raj ale... jednak jest czymś najwspanialszym co nam się przytrafiło. Żyjemy na huśtawce. Raz jest wspaniale i cudownie a raz strasznie i boleśnie. Nie sposób ocenić, która strona góruje. Najważniejsze to pamiętać, o tych cudownych, wspaniałych chwilach i to właśnie do nich wracają Uczestnicy edycji 59 w przedstawieniu pt.: „Huśtawki”. Jak napisał sam Jacek Kleyff – polski bard, poeta i kompozytor:
Pachnie tak mocno siano,
kwiaty się gną od motyli,
jeździ słońce po niebie,
światło ucieka, ślad myli,
miasteczko czeka na ciebie.Jeden jest rytm, jeden rytm,
ważny jest wydech i wdech.
Nasyć się równym oddechem,
nasyć się dzisiaj za trzech.
Raz tylko dany ci czas:
ani on twój ani czyj.
Z czasem się wszystko ustoi
Żyj na huśtawce, żyj.
Andrzejki w Centrum – 29.11.2019r.

29 listopada br. odbyły się w Centrum Andrzejki. Jak przystało na taką okoliczność, tego dnia nie było ,,typowych zajęć’’. Dzień wypełniliśmy energią, uśmiechem, odrobiną rywalizacji, kreatywnością, współpracą i zabawą, po prostu zabawą!:)) Wszytko to za sprawą - zarówno sprawdzonych już konkurencji – poznaj Andrzeja?, jaka to melodia?, skojarzenia, kalambury, familiada, karaoke, tańce w parach oraz tych które są jeszcze nowością i zaskoczeniem. Oczywiście był też akcent Andrzejkowy - buty oraz lanie wosku, dzięki której Uczestnicy próbowali dociec co się kryje w ich woskowym kształcie i co ich czeka w niedalekiej przyszłości?
Czyżby nowa miłość? Czyżby nowa praca? ;))
W przerwach między konkurencjami, coś na podniesienie energii. Ciasto przygotowane dzień wcześniej przez Uczestników 59 edycji oraz smakowite gołąbki z chrupiącą bułką.
Rywalizacja między edycjami zakończyła się dopiero przed godziną 13 i trwała do samego końca. Najmłodsza edycja sukcesywnie odrabiała stracone punkty, zaś edycja 59 (wraz z 4 osobami z edycji 58) zdobywała kolejne punkty i utrzymywała przewagę, która ostatecznie dała jej zwycięstwo! Bravo Wy!:))
W Andrzejki pożegnaliśmy jednego z naszych Uczestników. Pracę od 2 grudnia br. rozpoczął Pan Adam. Świetna robota Panie Adamie!:)) Zaledwie 4 miesiące Programu i umowa o pracę. Produkcja. Monter. Gratulacje i trzymamy kciuki!
Narodowe Święto Niepodległości w CIS.

Świętujemy 101 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszym Centrum odbyły się lekcje historii przypominające najważniejsze fakty i postacie z okresu powstawania II Rzeczypospolitej. Zorganizowaliśmy również konkurs wiedzy o naszej Ojczyźnie.
Pytania dotyczyły wiedzy ogólnej o Polsce tj. znane Polki i Polacy, geografia, miasta w Polsce, ważne daty i wydarzenia oraz polskie tańce narodowe. Nieoczekiwanie najlepszą wiedzą o naszym kraju wykazał się najmłodszy uczestnik programu Centrum - Pan Tomasz z edycji 60. Tuż za zwycięzcą uplasowali się Pan Michał i Pan Marek. Pan Andrzej miał najlepszy wynik w edycji 58 a po piętach deptali mu Pan Arkadiusz i Pan Dariusz. Gratulujemy!:))
Po wielkich konkursowych emocjach nie mogło zabraknąć wspólnie odśpiewanego hymnu, rogala świętomarcińskiego oraz polskich pieśni patriotycznych chętnie śpiewanych przez uczestników.
Wszyscy czujemy wdzięczność i szacunek dla tych, którzy poświecili życie dla Wolnej, Niepodległej Polski, a później także w Jej obronie.
Chwała bohaterom!