Aktualności
Hostele dla owadów. Budki dla ptaków.

W ubiegłym tygodniu w naszym Społecznym ogrodzie „Pod topolą” jak to w okresie wiosenno-letnim skupiliśmy nasze działania na pomocy naturze, nie chcemy tylko od niej brać owoców naszej pracy, naszego ogrodu, ale chcemy, pragniemy wspólnie wpłynąć na jej lepsze funkcjonowanie.
Dla każdego z nas ważne jest to by mieć jakieś schronienie, które daje bezpieczeństwo, poczucie bezpieczeństwa, schronienie do odpoczynku, do zabawy, do spędzania wspólnych chwil z najbliższymi czy po prostu do tego by móc swobodnie zasnąć. W biegu dzisiejszego życia, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym kto zapewnia schronienie owadom. W miastach już nie widać słomianych domów z strzechami, które dawniej pełniły funkcję zapewniającą schronienie wszelkim owadom. Dlatego także i u nas tutaj w Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy poświęciliśmy chwilę właśnie dla owadów wywieszając dla nich hostele przygotowane przez edycję jeszcze 70-tą na warsztatach praktyczno-technicznych w Szumilesie. Mamy nadzieję, że wszystkim owadom przypadną do gustu nasze hostele i będą w nich gościć na stałe!
Zapraszamy wszystkich! Motyle, mrówki, chrząszcze, muchy, osy, trzmiele czy nasze ukochane pszczoły miodne. Wraz z hostelami na naszych drzewach pojawiły się również budki lęgowe dla ptaków, pamiętajmy o nich przez cały rok to nasi najlepsi sprzymierzeńcy w ogrodzie, ograniczają występowanie wielu szkodników co bardzo korzystnie wpływa na rozwój roślin.
Populacja wróbla domowego w Europie zmniejszyła się o połowę, na skutek spadku liczebności owadów, problemów z pokarmem, zaniku transportu konnego, koszenia trawników czy chemizacji środowiska to znak od natury, że trzeba zacząć działać!
Cieszmy się wspólną pracą dającą pozytywne skutki – razem z uśmiechem dla natury, dla najbliższego otoczenia, dla przyrody, dla ziemi! :)
Nasz ogród. Nasz społeczny ogród.

Wraz z przybyciem wiosennych ciepłych dni przyszła pora na prace ogrodowe w Społecznym Ogrodzie „Pod Topolą położonym przy budynku Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy. Zaangażowanie uczestników i pracowników zaowocowało w możliwość stworzenia miejsca do odpoczynku i podziwiania piękna natury. Posadzone zostały dalie, pelargonie, margaretki wymieniona została także tuja, ale nie zabrakło również warzyw i ziół, które w przyszłości będą gościć w przygotowywanych przez nas potrawach.. Zasialiśmy dynie, cukinie, fasolkę, rzodkiewkę, sałatę, marchew, koper i szczypior, które przyjmują się w naszych skrzyniach by w przyszłości dać wspaniałe owoce wspólnej pracy na świeżym powietrzu. Uczestnicy ciężko pracowali przygotowując ziemię pod sadzonki, kosząc i grabiąc trawę czy wypielając zakłócające naszą harmonie ogrodową chwasty. Wspólne prace ogrodowe uczą odpowiedzialności, budują poczucie sprawstwa, ale przede wszystkim uczą współpracy i wpływają na polepszenie relacji interpersonalnych. Od teraz, każdy może czerpać przyjemność z przebywania w naszym ogrodzie i podziwiania rozwijającej się wokół pięknej flory.
Koordynator
CIS-owych prac ogrodowych
- Rafał Ligierski, pedagog CIS
Dzień Flagi i Majowy Spacer po Bydgoszczy.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Niejednokrotnie w naszej historii jej wywieszenie oznaczało koniec terroru i początek nowej nadziei. Dzisiaj Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, w momentach wzruszeń i radości. Jest symbolem wolności i niepodległości.
Uroczystości majowe są dla nas okazją do poznawania historycznych wydarzeń i miejsc, również tych zawiązanych z naszym miastem, stąd pomysł na Majowy spacer po Bydgoszczy. Zaczynając od Parku Centralnego przez ul. Krakowską, Park Ludowy im. Wincentego Witosa, skwer ppor. Leszka Białego aż do symbolu naszego miasta Łuczniczki w parku Jana Kochanowskiego. Wszystkie te miejsca mają swoją wyjątkową historię, która pobudza naszą wyobraźnię dając nowe spojrzenie na otaczającą nasz rzeczywistość. Trzeba tylko wyjść z domu i czasem na chwilę zatrzymać się… w zadumie i pamięci.
Niech nam żyje biało – czerwona!
Sprzątanie świata.

W ubiegłym tygodniu w Centrum Integracji Społecznej świętowaliśmy Dzień Ziemi, który w tym roku przypadł na 22 kwietnia W związku z tym wszyscy podopieczni oraz pracownicy wspólnie wybrali się na sprzątanie okolicznych terenów. Sprzątanie świata trwało dwa dni, wspólnymi siłami, dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się nam pozbierać wiele odpadów na ulicach: Smoleńskiej, Budowlanej, Kieleckiej, Objazdowej, Szczerby oraz w części ulic: Toruńskiej i Nowotoruńskiej. W tej akcji wspomógł nas Urząd Miasta Bydgoszczy, dostarczając nam worki oraz rękawice. Dzięki wspólnym staraniom okolica Centrum Integracji Społecznej stała się czystsza, śmieci jest zdecydowanie mniej.
Dziękujemy wszystkim serdecznie za zaangażowanie, chęci i ciężką pracę włożoną we wspólne dbanie o Naszą Ziemię !Czysta Bydgoszcz znowu...czystsza! :)
Koordynator z ramienia CIS „Sprzątania Świata”
- Rafał Ligierski, pedagog Centrum
Dzień Kobiet.

Jak Dzień Kobiet to… od razu na myśl przychodzi mi ten wiersz.
„Portret kobiecy” Wisława Szymborska
Musi być do wyboru,
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
Czarne, wesołe, bez powodu pełne łez
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
Młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską.
I takie są właśnie kobiety…
Jak każdego roku i w tym roku świętowaliśmy w Centrum Dzień Kobiet.
Była kawka, herbatka, ciasteczka, słodkości. Były życzenia, były kwiatki, czekoladki… uściski.
Były… małe występy artystyczne, ze strony mężczyzn, kolegów z edycji.
Były tańce. Piosenki, aforyzmy.
Było miło.
Jeszcze raz dla wszystkich Pań Wszystkiego Dobrego, Spełnienia Marzeń życzą:
mężczyźni z Centrum
Integracji Społecznej