Aktualności
ŁapieMY.
Deszcz to dar natury, dlatego też postanowiliśmy wykorzystać maksymalnie to co bezcenne!
Dopełnieniem naszych działań przy ogrodzie był zakup i montaż zbiornika na deszczówkę tak byśmy mogli wykorzystać ulewne deszcze, które pojawiają się po długich okresach suszy. Uznaliśmy to za dobre rozwiązanie wobec zmian klimatycznych, które obserwujemy.
Zbiornik ma pojemność 1000 litrów!
Deszczówka ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do nawadniania ogrodów, a rośliny ją uwielbiają.
Społeczny ogród pod topolą powstaje w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu dzięki firmie CANPACK.
Dziękujemy.
Bydgoszcz moje miasto. „Stary rynek i okolice” oraz spacer „Zielonym Szlakiem”.
Nie wszystko można zamknąć w muzeach. Kamienice, kościoły, mosty, rzeźby, pomniki, ulice i place dają historyczną perspektywę. Może powietrze jest inne, może słońce pali nieco mocniej, ale przecież... tędy przechodził Józef Piłsudski, a tam... mieszkała Pola Negri. Wystarczy trochę wyobraźni, aby usłyszeć tramwaj przejeżdżający przez płytę Starego rynku, albo stanąć przed frontem pięknego Teatru Miejskiego. Stary rynek i okolice potrafią zadziwiać zwłaszcza, kiedy zmienimy optykę na nieco szerszą niż teraźniejszość.
Serce Bydgoszczy jest wspaniałe i piękne ale nie mogłoby się rozwijać bez płuc jakimi stały się parki. Tereny zielone wciąż zajmują połowę powierzchni naszego miasta. Znakomite miejsce na spacer, zabawę z dziećmi i odpoczynek. Przestrzeń na poczytanie książki czy biwakowanie na zielonej trawie. Wszystko to w naszym zasięgu, w naszym mieście.
Co wybierzesz na najbliższy dzień, wieczór, weekend?
Z CIS-owej kuchni…
Po długiej przewie w CIS-owej kuchni zrobiło się aromatycznie, a to za sprawą Pań z Ukrainy które są uczestniczkami najmłodszej edycji.
Panie z entuzjazmem przyjęły propozycję przygotowania dania wg ukraińskiej receptury zdecydowały się na ,,syrniki’’ - placuszki robione na bazie twarogu.
Dziękujemy, za tę podróż kulinarną!
Było smacznie! :)
Podróże małe i duże – Inowrocław 2022.
Nie masz czasu jechać nad Bałtyk a chętnie byś skorzystał ze zdrowych właściwości nadmorskiego powietrza? Zapraszamy Cię do Inowrocławia. Tylko 37 min od Bydgoszczy, 11 złoty za bilet kolejowy a podczas jednej godziny spędzonej przy Tężniach Solankowych im. dr Jana Oseta zyskujesz tyle dobrodziejstw dla zdrowia ile dałby Tobie trzydniowy pobyt w nadbałtyckim kurorcie.
W dodatku Park Zdrojowy to przede wszystkim rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki z pięknymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach dywany kwiatowe i ogrody zapachowe. Jakby tego było mało, to włodarze Parku chwalą się, że badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazało, iż Inowrocław jest miastem o najczystszym powietrzu w Polsce (badanie objęło 153 polskie miasta).
Jeśli zatem szukasz azylu i chcesz odsapnąć od zgiełku miasta – wybierz Inowrocław, jest pięknie! :)
Spójrzcie sami...
Zajęcia praktyczno-techniczne w Szumilesie.
Owady zapylające – najtroskliwsi i jednocześnie niezastąpieni opiekunowie każdego ogrodu. Pszczoły, trzmiele, osy, muchówki, motyle to między innymi one wykonują niezastąpioną pracę każdego dnia w ogrodach i sadach. To właśnie nim zawdzięczamy owoce i warzywa.
Niestety ze względu na zmieniającą się przestrzeń w której żyją, ocieplenie klimatu, pasożyty, zmieniającą się uprawę ziemi oraz aktualny trend w dbaniu o zieleń – wygrabianie liści, koszenie trawników, usuwanie spróchniałego drzewa owady zapylające mają mniej naturalnych siedlisk i kryjówek. Dlatego też, aby poczuły się dobrze w naszym ,,Społecznym ogrodzie pod topolą’’ postanowiliśmy zrobić dla nich hotele.
Warsztaty z budowy hoteli odbyły się w Szumilesie, a powstały przy udziale edycji 70.
Aby przyciągnąć różne gatunki połączyliśmy kilka materiałów (pędy trzciny, szyszki, cegły, słomę), które zamknęliśmy w estetycznej drewnianej ramce.
Mamy nadzieję, że zapylacze rozgoszczą się w nich na stałe!
Warsztaty odbyły się dzięki firmie CANPACK.
Dziękujemy.
Basia Dębicka
koordynator projektu