Aktualności
Podróże małe i duże – Inowrocław 2022.

Nie masz czasu jechać nad Bałtyk a chętnie byś skorzystał ze zdrowych właściwości nadmorskiego powietrza? Zapraszamy Cię do Inowrocławia. Tylko 37 min od Bydgoszczy, 11 złoty za bilet kolejowy a podczas jednej godziny spędzonej przy Tężniach Solankowych im. dr Jana Oseta zyskujesz tyle dobrodziejstw dla zdrowia ile dałby Tobie trzydniowy pobyt w nadbałtyckim kurorcie.
W dodatku Park Zdrojowy to przede wszystkim rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki z pięknymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach dywany kwiatowe i ogrody zapachowe. Jakby tego było mało, to włodarze Parku chwalą się, że badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazało, iż Inowrocław jest miastem o najczystszym powietrzu w Polsce (badanie objęło 153 polskie miasta).
Jeśli zatem szukasz azylu i chcesz odsapnąć od zgiełku miasta – wybierz Inowrocław, jest pięknie! :)
Spójrzcie sami...
Zajęcia praktyczno-techniczne w Szumilesie.

Owady zapylające – najtroskliwsi i jednocześnie niezastąpieni opiekunowie każdego ogrodu. Pszczoły, trzmiele, osy, muchówki, motyle to między innymi one wykonują niezastąpioną pracę każdego dnia w ogrodach i sadach. To właśnie nim zawdzięczamy owoce i warzywa.
Niestety ze względu na zmieniającą się przestrzeń w której żyją, ocieplenie klimatu, pasożyty, zmieniającą się uprawę ziemi oraz aktualny trend w dbaniu o zieleń – wygrabianie liści, koszenie trawników, usuwanie spróchniałego drzewa owady zapylające mają mniej naturalnych siedlisk i kryjówek. Dlatego też, aby poczuły się dobrze w naszym ,,Społecznym ogrodzie pod topolą’’ postanowiliśmy zrobić dla nich hotele.
Warsztaty z budowy hoteli odbyły się w Szumilesie, a powstały przy udziale edycji 70.
Aby przyciągnąć różne gatunki połączyliśmy kilka materiałów (pędy trzciny, szyszki, cegły, słomę), które zamknęliśmy w estetycznej drewnianej ramce.
Mamy nadzieję, że zapylacze rozgoszczą się w nich na stałe!
Warsztaty odbyły się dzięki firmie CANPACK.
Dziękujemy.
Basia Dębicka
koordynator projektu
Muzeum Wojsk Lądowych 2022

Po długiej przerwie wróciliśmy do jednego z najbardziej ciekawych miejsc muzealnych w naszym mieście. Taka opinia wynika z dwóch najistotniejszych rzeczy. Po pierwsze - umiejętne przekazanie historii polskiego żołnierza przepełnione bohaterstwem, odwagą, sprytem, poświęceniem, szlachetnością, etc. Wielkie podziękowanie dla Pana Jakuba naszego przewodnika, który przez 2,5 godziny nieustannie skupiał naszą uwagę podając niesłychaną ilość faktów w niezwykle dostępny sposób. Po drugie – muzeum dysponuje bardzo bogatym zbiorem eksponatów a niektóre z nich są unikatowe w skali światowej. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, my na pewno tam jeszcze wrócimy. :)
Wiosna w ogrodzie.

Za nami kilka tygodni intensywnych prac w ogrodzie. W myśl idei ogrodu społecznego każdy z uczestników Centrum ma możliwość wkładu swojej pracy w powstający ogród. Dzięki wspólnym działaniom teren, który jeszcze w ubiegłym roku nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem tej wiosny przyciąga uwagę i zainteresowanie nie tylko naszych uczestników, ale również innych osób, którzy znajdują się w okolicy ogrodu.
Zaczęliśmy od najbardziej podstawowych działań. Przekopaliśmy cały teren, metr po metrze dzięki czemu udało nam się usunąć znaczną część chwastów (tak nam się przynajmniej wydaje) oraz inne zanieczyszczenia – resztki gruzu, szkła na które natrafiliśmy przekopując teren. Rozłożyliśmy ziemię ogrodową, posadziliśmy kwiaty m. in. lawendę, kocimietkę, hortensje, szałwię ozdobną, cisy. Ustawiliśmy inspekty, w których zasialiśmy i zasadziliśmy warzywa (pomidory rosną wspaniale!). Posialiśmy także trawę, zamontowaliśmy ławki. Krok po kroku zbliżamy się do finału naszych działań.
Z każdym tygodniem ogród nabiera kształtu i kolorów. Efekty cieszą bardzo, podobnie jak widok Uczestników (Tych z ,,duszą ogrodników’’), którzy każdego poranka zaglądają do ogrodu i przyglądają się kolejnym efektom prac w ogrodzie oraz doszukują się kolejnych kiełkujących warzyw na grządkach.
To wyjątkowe miejsce - Społeczny Ogród „Pod topolą” powstaje dzięki wsparciu firmy CANPACK – bardzo dziękujemy i... już teraz zapraszamy do naszego ogrodu!
Barbara Dębicka
koordynator projektu
Majowy spacer.

Wiosna, woda, słońce i ciekawość towarzyszyły nam, spacerując. Ktoś powie:„spacer - niby nic”, a jednak można się zachwycić i choć przez chwilę spojrzeć na świat wokół z innej perspektywy. Na początek przywitał nas Stary Port i historia „Miasta na wodzie”. Wokół nas zaroiło się od symboli miasta i wspomnień. Zdjęcie z herbem Bydgoszczy - bardzo proszę. Pałacyk Lloyda, Budynek Poczty, Trzy Gracje i Przechodzący przez rzekę, spichrze, makieta starego miasta. Dalej ciekawostki o Mistrzu Twardowskim - dlaczego pojawia się na starym rynku o takich godzinach 13:13 i 21:13. Zagadka, którego z diabłów pozostawił w mieście i dlaczego? Idziemy dalej i mijamy - ratusz, katedrę, Wyspę Młyńską, Czerwone i Białe Spichrze, wreszcie Most Zakochanych. A kogo upamiętnia Pomnik Flisaka? Dlaczego nie ma Łuczniczki i teatru na Placu Teatralnym? Następnie „Klaryski”, Hotel Pod Orłem i wreszcie wymarzone lody Primo - mniammm, ach ten przedsmak wakacji i lata! Trochę zachwytu nad Fontanną Potop i relaks. Od naszego patrzenia tak wiele zależy, a choćby to - czy potrafimy dostrzegać piękno? Dużo można powiedzieć i zobaczyć w mieście, które nazywamy domem.