CIS Bydgoszcz

Muzeum Kanału Bydgoskiego .

Kanał Bydgoski odegrał i nadal odgrywa znaczącą rolę dla naszego miasta. W celu pogłębienia wiedzy na temat naszej lokalnej ojczyzny warto wybrać się do Muzeum Kanału Bydgoskiego. Obiekt znajduję się przy ulicy Staroszkolnej w budynku z czerwonej cegły. To niewielkie miejsce z bogatą historią dzisiaj skrywa dla nas skarby wiedzy dotyczące Kanału i jego wpływu na życie bydgoszczan.

Choć okoliczności powstania tego nowego szlaku wodnego są dramatyczne to sam pomysł przysporzył Bydgoszczy wiele dobrego. Powstają nowe zakłady, firmy, budowane są kolejne spichlerze. W II Rzeczypospolitej oprócz niepodważalnych korzyści ekonomicznych wokół Bydgoskiego Węzła Wodnego toczyło się życie kulturalne i rekreacyjne. Świadczą o tym liczne zdjęcia, na których widać bydgoszczan odpoczywających w kawiarniach i restauracjach ulokowanych przy kanale, pływających łódkami i spacerujących po parku. Mieszkańcy chętnie korzystają również z rozwijającej się żeglugi, cześć z nich powstaje także w naszej, bydgoskiej stoczni.

Niestety w okresie Polski Ludowej odchodzi się od transportu rzecznego na rzecz rozwoju dróg i kolei. Kanał Bydgoski przestaje być modernizowany i traci na znaczeniu. Powrót do lat świetności jest mało prawdopodobny i chyba już nikt...niestety w to nie wierzy. Pozostała nam bogata i piękna historia, którą warto poznać.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Muzeum Kanału Bydgoskiego.


Galeria