CIS Bydgoszcz

Praktyka filozoficzna?

Kilkudziesięciu filozofów doradza już Niemcom, jak żyć. Filozofowie towarzyszą w sytuacjach kryzysowych; pomagają organizować myśli, słuchają i pytają.

Określenie „praktyka filozoficzna” po raz pierwszy użył niemiecki filozof Gerd Achenbach w 1981r., a rok później założył Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Praktyki Filozoficznej. Dziś liczy ona ponad 50 osób, przeważnie z krajów niemieckojęzycznych.

Profesor Jarg Bergold z Freie Univeritat w Berlinie, psychoterapeuta i psycholog kliniczny: - „To dobrze, że ludzie mają większy wybór usług. Praktyka filozoficzna może się sprawdzić, gdy przychodzą z problemami światopoglądowymi. W przypadku schorzeń psychicznych i ciężkich przeżyć emocjonalnych konieczny jest psycholog lub psychiatra.”

Jednym z filozofów prowadzących praktykę jest Michael Gutman. Spotyka się z klientami zwykle w kawiarni Charlycheese w Berlinie.

Oto w skrócie Jego dialog ze studentką, która zgłosiła się do Niego po poradę:

Ciekawe, prawda?

Chce cis.praktyki, cis.myśli. Chciałbym by na naszej stronie zaistniało forum, forum…przemyśleń, rozważań, wymiany spojrzeń, doświadczeń.Praktyki…właśnie. Ty. Ja. Pracując. Pomagając. Napisz. Spróbuj. Spróbuj podzielić się swoim…spojrzeniem, swoimi przemyśleniami, myślami. Nasz nowy link na stronie to: cis.myśli. Zapraszam.

Andrzej Jankowski
Dyrektor CIS