CIS Bydgoszcz

Dziecko. Dzień Dziecka.


Co warto mówić do dziecka?

Myślę, że...być z dzieckiem, mieć dla dziecka czas , spędzać z nim jak najwięcej czasu, to początek prawdziwego wychowania. By dziecko stało się dorosłym, który potrafi podejmować samodzielne decyzje, z odwagą poszukiwać swojej ścieżki życia, swojego autonomicznego pomysłu na życie, ważne jest, by próbowało, by też, co jest oczywiste, popełniało błędy.

Myślę że...nie chodzi o to by dzieci postępowały „idealnie”, perfekcyjnie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wymaganiami, ale... tylko żeby...nigdy nie bały się? Nie lękały się? Nie obawiały się próbować. Same doświadczały….

Myślę też, coraz bardziej, że ...dzieciństwo, dziecko w dzieciństwie potrzebuje... zabawy. Nie...kontroli, nie nadzoru, nie wymagań, nie nadmiernych oczekiwań.

Potrzebuje...uśmiechu, radości….przestrzeni na spontaniczność, własną kreatywność, własną sprawczość….na dzikie historie….błoto, piasek...wyprawy, drzewa, wygłupianki, cuda wianki! ;))

Oprócz kolejnych lekcji angielskiego, francuskiego….gry na skrzypcach, kółka teatralnego i „małych bystrzaków” ważna jest codzienna zabawa, która również „uczy” i to jak! współpracy, negocjonowania, rozwiązywania konfliktów, zwracania się o pomoc i...też...udzielania wsparcia innym….

Więc DROGIE, KOCHANE DZIECI DOBREJ , SPONTANICZNEJ ZABAWY życzę!:))

Andrzej Jankowski
Dyrektor CIS