Zielonym szlakiem Bydgoszczy

Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce. Pod względem powierzchni parków ustępuje jedynie Warszawie, zaś uwzględniając parki w gestii samorządu miejskiego, znajduje się na pierwszej pozycji w Polsce.
Taki wynik Bydgoszcz zawdzięcza obecności największego parku miejskiego w Polsce, jakim jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Poza nim jednak w mieście znajduje się jeszcze 30 parków, kilkadziesiąt skwerów, terenów zieleni osiedlowej i lasów gminnych (157 ha) i państwowych.
Podczas naszego spaceru poznaliśmy jedynie małą cześć zielonego szlaku Bydgoszczy:
- Park Centralny na terenie którego znajduje się hala widowiskowo-sportowa Łuczniczka i lodowisko Torbyd;
- Park Ludowy im. Wincentego Witosa założony w latach 50. XX w. na miejscu ewangelickiej nekropolii (cmentarz upamiętnia obelisk z 2007 r.);
- Skwer Podporucznika Leszka Białego, z ruinami pomnika minionej epoki;
- Krajobrazowy park im. Jana Kochanowskiego założony w 1901 roku, ze słynną rzeźbą Ferdynanda Lepckego „Łuczniczką”;
- Ogród botaniczny UKW - podzielony na cztery działy: systematyczny, biologiczny, dział roślin użytkowych i dział roślin ozdobnych. Ten ostatni z ustawionym na podwyższeniu zegarem słonecznym (działa – sprawdziliśmy).
Trzeba przyznać, że ruch na świeżym powietrzu w takiej ilości (ok. 5km ), był dla wielu z nas prawdziwym wyzwaniem. Dodatkowo naszemu pieszemu rajdowi towarzyszyło palące słońce, dlatego też lody z cukierni Staropolska na koniec naszej trasy były słodką nagrodą za nasz (niestety) niecodzienny, ale jakże zdrowy trud.
Udało nam się, połączyliśmy zdrowy styl życia z historią naszego miasta.
Może taka mieszanka wyciągnie z domu na spacer kogoś z was?
Zachęcamy! Ruch to zdrowie!:))