Podróże małe i duże – Stary Fordon.
W dniach 27 września oraz 01 października wyruszyliśmy z Edycjami 79,80 oraz 81 aby, tym razem pozwiedzać pięknie rozwijający się w ostatnim czasie Stary Fordon.
Dziś to jedna z dzielnic miasta, ale Stary Fordon jest miasteczkiem o ponad 600-letniej historii. W chwili przyłączenia do Bydgoszczy w 1973 r. liczyło ok. 8,5 tys. mieszkańców i do dziś zachowało swój niepowtarzalny klimat.
Do najważniejszych zabytków Starego Fordonu zaliczamy klasycystyczny budynek dawnej synagogi z końca XVIII w., neogotycki kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z lat 1878-1879 oraz neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja z lat 1927-1928 (projekt Stefan Cybichowski). Do dziś nosi ślady miasta trzech kultur, tu znajdują się najważniejsze relikty żydowskie w Bydgoszczy.
W latach 2021-2023 Stary Fordon uległ przemianie: zrewitalizowane zostały kamienice i Rynek, na którym pojawiła się fontanna multimedialna oraz historyczne murale na budynkach więzienia. Na brzegu Wisły powstała przystań rzeczna, nabrzeże zyskało tereny rekreacyjne, place zabaw i sportowe oraz kilkusetmetrowy bulwar i nabrzeżną trasę przyrodniczą.
Stary Fordon to na bydgoskiej mapie turystycznej miejsce nieoczywiste, ale też niepowtarzalne, wyrastające z roku na rok na coraz większą atrakcję.
To tu w weekendy odpływają łodzie w rejsy turystyczne, a nowe nabrzeże i bulwary są miejscem imprez plenerowych, często nawiązujących do tradycji rzeki i miasta. Na rynku odbywają się pokazy fontanny multimedialnej, letnie koncerty i projekcje filmowe, a synagoga powraca do życia z licznymi wydarzeniami jako dom kultury.
Warto również pospacerować po Rynku i poprzyglądać się historycznym kamienicom, bo nawet na tych pozbawionych historycznej fasady odnaleźć można frapujące detale.
Kompleks więziennych budynków z kilku stron pokrywają przepiękne murale.
Trójwymiarowe murale od strony rynku (autorstwa Artura Steca) powstały w ramach projektu „Nie poddać się, a zwyciężyć”. Kolejne, boczne murale - od strony ulic Zakładowej i przy ulicy Sikorskiego - wplatają w historię Fordonu, losy osadzonych tu więźniarek politycznych z czasów stalinowskich.
Z kolei nadwiślańskich bulwarów i przystani rozpościera się piękny widok na obydwa zielone brzegi rzeki, ale także na inny charakterystyczny element panoramy i jeden z symboli Fordonu: Most im. Rudolfa Modrzejewskiego powstał w miejscu pradawnej przeprawy przez Wisłę, obecna konstrukcja drogowo-kolejowa o konstrukcji kratownicowej została oddana do użytku w 1956 roku. Ma długość 1005 m, a szerokość 16,8 m. Przez most można też przejść pieszo w kierunku Ostromecka i jego pałaców. Ale to już zupełnie inna wycieczka.
W całym Starym Fordonie warto się uważnie rozglądać.
Tuż za synagogą można sobie odsapnąć przy mini-tężni, gdzie zanurzamy się w atmosferze małego miasteczka. Mijani ludzie się uśmiechają, czasem przystają i nawiązują rozmowę. Są dumni z Fordonu, pewnie także i z tego, że coraz częściej odwiedzają go liczni turyści.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do odbycia podobnej, niezwykłej podróży po Starym Fordonie.
Warto. Naprawdę warto...