Dwudniowe ŚWIĘTO EKONOMII SPOŁECZNEJ.
W dniach 10 i 11 września 2017 roku Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy wzięło udział w Regionalnych Targach Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet GINEKA.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w oparciu o projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pn. „Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim” w ramach części Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pierwszego dnia Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej odbywały się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "MYŚLĘCINEK". W niedzielę 10 września br. w godzinach 12.00 – 18.00 podczas Jarmarku Kujawko-Pomorskiego w specjalnie wydzielonej strefie EKONOMII SPOŁECZNEJ na poszczególnych stoiskach mogły zaprezentować się w formie warsztatów lub prezentacji swojej działalności poszczególne podmioty ekonomii społecznej, m.in. nasz CIS im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy. Do udziału w targach zaproszone zostały wszystkie organizacje oferujące innym jakieś dobro w formie odpłatnej lub nieodpłatnej działalności statutowej. Były to między innymi: stowarzyszenia (Bydgoska Pomoc Społeczna, Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej, Kujawsko Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty, Miłośników Ziem Krajeńskiej w Samsiecznie), fundacje (Bez Nazwy, PRO OMIS, Dla Ciebie), KIS, spółdzielnie socjalne (BLACK DWARF PRODUCTION), WTZ (Bydgoszcz ul. Stawowa, przy Fundacji Wiatrak), ZAZ (OSIR BIAŁE BŁOTA), przedsiębiorstwa społeczne (Górnicza Wioska) i inne podmioty działające w sferze ekonomii społecznej (LGD DWIE RZEKI).
Drugiego dnia, tj. 11.09. br., w ramach Targów Ekonomii odbyło się seminarium - konferencja tematyczna pt. ”Ekonomia Społeczna - przestrzeń innowacji” w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W trakcie seminarium mówiono m.in. o:
- ciekawych rozwiązaniach w projektowaniu strategicznym;
- innowacyjnych rozwiązaniach w obszarze świadczenia usług użyteczności publicznej w szczególności w pracy z osobami niepełnosprawnymi - głównie w obszarze świadczenia przez podmioty ES usług użyteczności publicznej;
- ciekawych rozwiązaniach zza granicy - wizyty studyjne, działania włoskie, niemieckie na rzecz społeczności lokalnych, w tym usług użyteczności publicznej.
Miłym akcentem seminarium był również stół zastawiony produktami regionalnymi reprezentowanymi m.in. przez półgęsek, powidła strzeleckie i kupałki z wróżbą.
Dwudniowe wydarzenie służyło, nie tylko prezentacji przedsiębiorstw społecznych, ale również szeroko rozwiniętej dyskusji dotyczącej innowacji w sektorze ekonomii społecznej.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
http://kpowes.org.pl/works/targi-ekonomii-spolecznej-2017/