CIS Bydgoszcz

Aktywność fizyczna. Zdrowie. Cel.

Próbujemy. Ciągle próbujemy. Ciągle staramy się – mimo wszystko, mimo...zwykle: dużego oporu – promować wśród naszych Uczestników aktywność fizyczną, sport, ruch...

Aktywność jest dobra na wszystko.

Wpływa zbawiennie i na zdrowie fizyczne, i na formę psychiczną. Uprawiając sport...myślę... dziś, zapobiegasz wielu schorzeniom w przyszłości.

Taka prosta zasada. Prosta reguła.

Aktywność fizyczna – co jest ogólną wiedzą - niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Pozwala utrzymać nie tylko dobrą formę fizyczną, lecz także psychiczną. Redukuje stres, rozładuje napięcie, oczyszcza umysł, mi np. pozwala...przy bieganiu... poukładać, uporządkować różne sprawy, w głowie.

Poza tym regularny ruch zmniejsza ryzyko wielu chorób. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zarówno w życiu młodych osób, jak i starszych osób, których w naszym programie jest zdecydowanie więcej.

Dlatego w każdym wieku należy się ruszać , oczywiście też w miarę swoich fizycznych możliwości. Bo o kontuzję...wiemy coś o tym ;))...wcale niełatwo.

Tak mamy, zawsze tak mieliśmy w Centrum Integracji Społecznej w Bydgoszczy. Lubimy ruch, aktywność, lubimy coś robić razem, lubimy wspólne zaangażowanie w coś dobrego. Nie wystarcza nam teoria. Nie wystarcza nam sam przedmiot – prowadzony przez pedagoga CIS – Zdrowy Styl Życia, ale jeszcze dodatkowo zawsze, szczególnie latem, przy pięknej pogodzie...promujemy zdrowy styl życia, aktywność fizyczną. Gramy w dwa ognie, robimy – kiedy jeszcze nie było pandemii – sportową olimpiadę, z różnymi konkursami, dyscyplinami sportowymi...z „małą” sportową rywalizacją.

Od zeszłego roku jeździmy również na wycieczki rowerowe….

Czym jest jazda na rowerze? Co daje wycieczka rowerowa? Kilka, kilkanaście kilometrów...choć?

Jazda na rowerze, między innymi:

Bieganie. Ruch. Kijki. Spacery….

Chodzenie, Spacery….Bieganie, jak każda aktywność fizyczna, poprawia naszą kondycję, zdrowie i samopoczucie.

Na dodatek to aktywność, która nie wymaga od nas drogiego sprzętu i można uprawiać ją dosłownie wszędzie.

Regularne bieganie:

Jakakolwiek aktywność fizyczna pozwoli nam:

Regularna aktywność fizyczna pozwala także zapobiec chorobom cywilizacyjnym, m.in. chorobom serca. Zwłaszcza jeśli jest połączona z racjonalnym odżywianiem i unikaniem używek (np. papierosów, alkoholu). Ruch bowiem:

Warto pamiętać również, że osoba szczupła, sprawna fizycznie, w dobrej kondycji, formie fizycznej, szybciej i łagodniej przechodzi choroby niż osoba otyła i bez kondycji.

Dlatego jeszcze raz: WARTO.

Sport uczy również...wytrwałości, niepoddawania się….próbowania – mimo trudności, mimo porażek – jeszcze raz. Dam radę! Do przodu! Nie poddam się...jeszcze zwyciężę, walczę...ciągle walczę!

Dodaje pewności siebie i zwiększa samoocenę.

I nic nie jest już wtedy….NIEMOŻLIWE. Wprost przeciwnie: wszystko jest MOŻLIWE. Wszystko zależy od Ciebie!

Więc…..RUCH, AKTYWNOŚĆ, SPORT...najlepiej każdego dnia! :))

Na koniec… w niedzielę, 23 sierpnia br odbył się finał LM, Bayern Monachium – PSG, zwyciężył Bayern, po bardzo dobrym, wyrównanym meczu. Robert Lewandowski pierwszy raz, w wieku 32 lat zdobył Puchar Ligi Mistrzów, w nocy z niedzieli na poniedziałek na swoich social mediach umieścił taki wpis:

Never stop dreaming. Never give up when you fail. Work hard to achieve your goa.

"Nigdy nie przestawaj marzyć. Nigdy się nie poddawaj, gdy przegrywasz. Pracuj ciężko, aby osiągnąć swój cel"

Piękne, mądre przesłanie!

Dla każdego...nie przestawaj marzyć. Nie poddawaj się, gdy przegrywasz, gdy nie idzie. Pracuj ciężko, aby...wreszcie osiągnąć cel i zwyciężyć!

Andrzej Jankowski
Dyrektor CIS