CIS Bydgoszcz

ZION. NO EXCUSES.

Zion, Jego imię pochodzi od nazwy góry Syjon. Znaczy: Silny. Potężny.

Urodził się bez nóg. Zdiagnozowano u Niego zespół regresji kaudalnej. Jak sam mówi: „Taki się urodziłem. Nie znam innego życia. To moja codzienność”. Matka, której nigdy nie poznał i nie chce – co mocno podkreśla - poznać oddała go do adopcji. Był w 7,8 rodzinach zastępczych.

Był bity, głodzony.

Miał trudne dzieciństwo i niewłaściwy stosunek do...”wielu rzeczy”.

W 2015 roku Zion został adoptowany przez Kimberli Hawkins, matkę dwójki dzieci, opiekunkę społeczną, która nawiązała z nim wreszcie dobry kontakt i zapewniła: akceptację, miłość, stabilizację.

Musiał nosić protezy. Był „zmuszany do bycia jak wszyscy inni”. A on chciał być sobą!

Wkurzało go, że ludzie zakładali, że nie da rady czegoś zrobić!

Zaczął trenować zapasy. Zapasy to w USA niezwykle popularna dyscyplina sportowa, zwłaszcza na szczeblu liceum i uniwersytetów.

Trener, który był dla Niego jak ojciec (8 lat intensywnych treningów) zawsze mu powtarzał: „Masz tylko ręce! Musisz nimi walczyć i na nich chodzić...Zion do roboty, przed nami kolejne zawody!”

Zion ciężko trenował. Poprowadził swoją szkołę do najlepszego w historii bilansu: 33 zwycięstw i 15 porażek.

Nie chciał czuć się słaby. Wraz z sukcesami sportowymi przyszła społeczna akceptacja. Sukcesy dały mu dużo pewności siebie.

Zapasy były dla Niego wszystkim. Nauczyły Go dyscypliny. Woli walki. Nie poddawania się.

Miał upór. Miał siłę.

W jednym z wielu wywiadów dla Times Reporter Zion powiedział:

„Nie wierzę w wymówki - nie ma usprawiedliwienia, aby zrobić coś dobrego lub złego. Wierzę, że robimy to, co chcemy i zamiast usprawiedliwiać się, skupiam się na poprawianiu złych decyzji i budowaniu dobrych.”

Na swoich plecach Zion ma tatuaż: „No excuses", czyli: żadnych wymówek.

Jego mama codziennie odmawia modlitwę: „Ojcze w niebiosach, proszę przypominaj mu o byciu wdzięcznym za dar życia, pomimo ułomności, uciszaj głosy, które będą próbowały go zgnębić. Niech będzie światłem w ciemności. Panie Ty jeden wiesz czego brakuje temu domowi i wiesz jak zapewnić mu przyszłość. Niech się dzieje wola Twoja cokolwiek przyniesie Zionowi w imię Chrystusa Pana Naszego, Amen”.

No excuses. Zion. Zion Clark. Silny, Potężny.

Film o Zonie miał premierę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Sundance.

Trwa 10 minut. Dostępny jest na platformie streamingowej Netflix.

A więc... no excoses?

Andrzej Jankowski
Dyrektor CIS