CIS Bydgoszcz

Warszawa

1 sierpień 1944r.
1 sierpień 2013r.
69.
69 rocznica Powstania Warszawskiego.
69 lat temu rozpoczęło się….
Godzina 17sta.
Godzina W.
Czyli… godzina Wolności. Myślę…
Wzruszam się. Za każdym razem wzruszam się jak o 17 zawyją syreny i…caaała Warszawa staje, staje na baczność…nie idzie, przystaje, przystaje…oddając hołd i cześć Bohaterom. Bohaterom Wolnej Polski. Bohaterom Walki o Wolną, Niepodległą Polskę. O godz. 17stej każdego kolejnego roku….

Pułkownik Kazimierz Iranek – Osmecki (szef wywiadu Armii Krajowej) powiedział tak:

Trzeba było przeżyć pięć lat okupacji w Warszawie w cieniu Pawiaka, trzeba było słyszeć codziennie odgłosy salw, tak, że przestawało się je słyszeć, trzeba było asystować na rogu ulicy przy egzekucji dziesięciu, dwudziestu, pięćdziesięciu przyjaciół, braci lub nieznajomych z ustami zaklejonymi gipsem i oczami wyrażającymi rozpacz bądź dumę. Trzeba było to przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić.”

A Jerzy Braun (ostatni delegat rządu londyńskiego na kraj, „Tygodnik Warszawski”, 1948r.) dodaje:

„To nic, że domy płoną, że szeregi ludzi z tobołami na plecach i w łachmanach uciekają z Woli, Czerniakowa, Górnego Mokotowa, Powiśla. Wielkie, zapamiętałe odprężenie prostuje grzbiety. Można znieść wszystko, byle strącić z karków nieznośny ciężar, byle nareszcie być sobą. Tego szczęścia nie pojmie nikt, kto go nie doznawał. Na skrawku ziemi – ta wciąż płonąca świadomość: jesteśmy wolni!”

Moim zdaniem - tak jestem idealistą, wierzę w To, baaardzo, mocno, nigdy nie przestanę – nic nie jest w stanie obalić legendy Powstania Warszawskiego. Żadna najgorsza książka. Żaden historyk. Żaden publicysta. Boo legenda Powstania Warszawskiego dla nas Polaków jest… nieśmiertelna, niezwyciężona. Tę legendę tworzą ludzie, młodzi ludzie…. nastolatkowie, dwudziestolatkowie, którzy… nie zastanawiając się…. z dnia na dzień, z godziny na godzinę wzięli bagnet na broń i… walczyli o Polskę!

To żołnierze Armii Krajowej. Nieważne pod jakim szyldem. Dla nich…mianownikiem była Wolna Polska. Polska Niepodległa. Jestem głęboko przekonany, że Rzeczpospolita nigdy nie miała taaaak wspaniałego wojska jak Powstańcy Warszawscy!

Ci młodzi chłopcy to najwięksi bohaterowie naszej, współczesnej historii. Zginęło 200tys. Dwieście tysięcy w sumie Warszawiaków. Kilka tysięcy słabo uzbrojonych młodych ludzi, dla których była to pierwsza, prawdziwa akcja bojowa ruszyło na 50tys. wspaniale uzbrojonych, przeszkolonych, niemieckich zawodowych żołnierzy.

Walczyli jak….lwy. Walczyli jak…nie można sobie wyobrazić nawet, że…tak można walczyć!

W imię umiłowania Wolności i Wolnej Polski złożyli najwyższą ofiarę!

Walczyli…całe 63 dni.

Walczyli od 1 sierpnia do 3 października 1944r.

Wykazali się nieprawdopodobnym hartem ducha i Odwagą, idąc nierzadko z gołymi rękoma na pancerne, niemieckie czołgi.

Z badań przeprowadzonych w lipcu br. przez Homo Homini wynika, że 34 % polskiego społeczeństwa jest przekonana, że NIE MA ISTOTNIEJSZEGO POWSTANIA W NASZYCH NARODOWYCH DZIEJACH niż to, które wybuchło w okupowanej przez Niemców Warszawie, 1 sierpnia 1944r.

Należę do tych procent.

Dumny jestem i składam…. zawsze jak jestem w Warszawie… .hołd, hołd Powstańcom.

Powstanie Warszawskie było…moim skromnym zdaniem…największym buntem o Wolność, Niepodległość naszej Ojczyzny.

Cześć i Chwała Bohaterom, wszystkim Powstańcom, ale też zwykłym, cywilnym mieszkańcom stolicy.

Ginęli, mordowani… paleni żywcem , by… Polska Wolna była, Niepodległa, Suwerenna!

„Na miły Bóg, przestańmy mówić o winie! Wszak Powstanie było nie tylko dziejową koniecznością miedzy dwiema niewolami, ale bodaj najwspanialszym czynem w ciągu ostatnich lat kilkudziesięciu, płonącą pochodnią zapaloną przez naród na długie lata niewoli.”
Jan Bielatowicz, żołnierz II korpusu, Londyn, 1954r.

I na koniec…

Józef „Ziutek” Szczepański

Dziś idę walczyć - Mamo!

Dziś idę walczyć - Mamo!
Może nie wrócę więcej,
Może mi przyjdzie polec tak samo
Jak, tyle, tyle tysięcy

Poległo polskich żołnierzy
Za Wolność naszą i sprawę,
Ja w Polskę, Mamo, tak strasznie wierzę
I w świętość naszej sprawy

Dziś idę walczyć - Mamo kochana,
Nie płacz, nie trzeba, ciesz się, jak ja,
Serce mam w piersi rozkołatane,
Serce mi dziś tak cudnie gra.

To jest tak strasznie dobrze mieć Stena w ręku
I śmiać się śmierci prosto w twarz,
A potem zmierzyć - i prać - bez lęku
Za kraj! Za honor nasz!

Dziś idę walczyć - Mamo!

Muzeum Powstania Warszawskiego. Byliśmy. Byliśmy 27 lipca 2013r., piątek, drugi dzień naszej wycieczki do Warszawy.

I znowu mieliśmy szczęście, wieeelkie szczęście do… Przewodnika! Do… pasji, szczerości, Prawdy!

Już drugi raz, drugi raz tak się dzieje…. jednym z kryteriów przyjęcia do pracy w Muzeum myślę, że jest pasja historyczna i... żarliwość, podoba mi się to, to musi być dobry dyrektor ten Pan Jan Ołdakowski.:))

Jak wyszliśmy trwały przygotowania do sobotniego koncertu z piosenkami powstańczymi w wykonaniu Lao Che. Posłuchajcie.TVN24 na żywo… pewnie zaraz będzie na stronie. Jest żar, jest prawda... są emocje!

Posłuchajcie też …. Warszawo ma, w wykonaniu: Karoliny Cicha i Jorgosa Skoliasa

Pojechaliśmy tym razem do Warszawy. Bo… Powstanie. Bo… Muzeum. Bo… Jacek Kuroń. Nasz Patron. Jeszcze… jak zostałem dyrektorem CIS w Bydgoszczy nie pokłoniliśmy się… to już przecież prawie 7 lat… nie byliśmy, nie pomodliliśmy się… by oddać cześć, hołd Jackowi Kuroniowi.
Bo… pomagał, bo…z awsze, bo… nie oceniał, bo… wierzył, że…
Wreszcie. Teraz. Piątek. 26 lipiec. Przedpołudniem. Bydgoszcz. CIS. Jesteśmy.

Słoneczniki. Tekst naszego absolwenta VI edycji IPZS, Pana Piotra K. Nasze podpisy. Wszystkich Uczestników naszych – bieżących – 4 edycji Programu i wszystkich pracowników Centrum.

Było Muzeum. Grób Jacka Kuronia. Powązki. Groby wieeeelkich Polaków. Pomnik m.in. ofiar katastrofy smoleńskiej. Kuleja. Ciechowskiego. Kołakowskiego. Hanuszkiewicza, Religi. Skolimowskiej. Komara. Ślusarskiego. Deyny. Kazimierza Górskiego. Łomnickiego Tadeusza i przede wszystkim: Powstańców Warszawskich, Styczniowych, bohaterów wojny polsko - bolszewickiej….

Byliśmy w… na zamku Królewskim, Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie…. Praga, Pawiak, Mokotów, warszawskie getto… Muzeum Żydowskie, Pałac Kultury i Nauki, XXX piętro…. co zdążyliśmy zobaczyć zobaczyliśmy.

To była ciekawa….mądra, wyjątkowa wycieczka,

Wszyscy Uczestnicy IZPS otrzymali m.in. t-shirty z Polską Walczącą z Muzeum Powstania Warszawskiego, aaa….. w czwartek, 1 sierpnia 2013r. caaała edycja XXVIII przyszła na zajęcia do CIS w koszulkach z Polską Walczącą!

Szacunek.

Pamiętaliście! Walczcie. Zawsze. Nigdy …nie poddawajcie się!

Gloria Victis.

Chwała Zwyciężonym.

Chciałbym, by… zwyciężeni (można rzec też w jakimś sensie: nasi Uczestnicy, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym) NIGDY, NIGDY SIĘ…. NIE PODDAWALI, ZAWSZE WALCZYLI, by… ZWYCIĘŻYĆ!

Chciałbym. Baaardzo.

Wierzę w To. Walczcie, a… ZWYCIĘŻYCIE!

Andrzej Jankowski
Dyrektor Centrum Integracji Społecznej
im. Jacka Kuronia
w Bydgoszczy