CIS Bydgoszcz

Tak jak co roku działamy! Sprzątanie świata.

Trzeci weekend września na całym świecie to idealna okazja by oddać zasłużony hołd naszej planecie - Ziemi.

Obchody Dnia Sprzątania Świata to już tradycja w Centrum Integracji Społecznej.

W związku z tym z ogromną chęcią włączyliśmy się do akcji ! Czysta Bydgoszcz wyposażyła nas w rękawice i worki, które poszły w ruch. Uczestnicy dzielnie i z zaangażowaniem posprzątali okolice ulic: Smoleńskiej, Budowlanej, pieszą ścieżkę do ulicy Toruńskiej, odcinek ulicy Toruńskiej do Powiatowego Urzędu Pracy, Kieleckiej, Chęcińskiej, Miechowskiej jak i Pińczowskiej na tym terenie działania zostały przeprowadzone 15 września.

Akcja trwała jednak dwa dni, dlatego też 19 września ruszyliśmy w głąb dzielnicy Zimne Wody dalej w stronę ulicy Smoleńskiej jednak już za torami w stronę ogródków działkowych tam wysprzątaliśmy graniczące z ulicą tereny zielone następnie ulicę Sadową, tereny nieopodal rodzinnych ogródków działkowych „Na Skarpie” i „Nadzieja”, wracając do Centrum sumiennie przeczesywaliśmy najbliższe nam ulice by najbliższa okolica CIS była..po prostu czystsza, by nie walały się wszędzie śmieci. Współpraca zaowocowała nie tylko w Dobry Czyn dla naszej planety, ale również w zaciśnięcie relacji między uczestnikami. Był uśmiech, była życzliwość, była współpraca...”ty trzymaj ja ładuje do worka.!” :)

Podczas zbierania pozostawionych śmieci udało się nam także odnaleźć telefon komórkowy i zrobić dobry uczynek dla jego właściciela. Takim postępowaniem pokazujemy innym, że pomagać zawsze warto – nie dla nagrody lecz dla uśmiechu drugiej osoby.

Pamiętajmy również, że pomagać naturze możemy zawsze, a nie tyko od święta. Wszelkie starania jakie wkładamy by oczyścić tereny z odpadów robimy tak naprawdę dla nas samych. Człowiek każdego dnia przyczynia się do powstawania toksycznych odpadów, zanieczyszczania powietrza. zmian klimatycznych dlatego warto co jakiś czas poświęcić choć chwilę naturze, przyrodzie, najbliższemu otoczeniu. Zbierając śmieci dajemy przykład innym osobom przyglądającym się naszym działaniom jak i sami pogłębiamy naszą świadomość jak wielki problem dla społeczeństwa stanowi poprawna segregacja jak i utylizacja odpadów, śmieci. W końcu wszyscy chcemy cieszyć się pięknem natury, a dzięki zaangażowaniu naszych uczestników i pracowników Centrum od dzisiaj już możemy swobodnie spacerować w okolicach CIS i cieszyć się czystą przyrodą, czystą okolicą.

Do zobaczenia na następnej akcji !

Z pozdrowieniami dla wszystkich Sprzątaczy Świata
CISowy Ekolog – Rafał Ligierski


Galeria