CIS Bydgoszcz

Czysta Bydgoszcz 2019. Ratujmy nasz dom przed odpadami.

W głowie się nie mieści….

To są takie emocje i takie myśli, że aż trudno je ująć w dyplomatycznych słowach!

W akcji sprzątania ziemi "Czysta Bydgoszcz" bierzemy udział już od kilku lat. I niestety z ogromną przykrością mogę stwierdzić, że mamy za sobą niechlubny rekord -160 worków! Plus to co czego nie udało się włożyć do nich – czyli na przykład elementy łóżek czy też samochodów w tym opony czy zderzaki. Wszystko to podczas niespełna 5-6 godzin sprzątania w dwóch terminach 26 i 30 kwietnia br.

I o ile jestem w stanie zrozumieć, że gdzieś pojawia się porzucona butelka lub puszka, bądź też tzw. "foliówka" - może wiatr porwał z kosza lub śmietnika ? Może komuś wypadło "coś" z kieszeni lub torebki w trakcie przemieszczania się ? O tyle trudno mi zrozumieć jak to się dzieje, że w samym centrum Europy, ludzie wywożą śmieci na peryferie miasta. Całe worki odpadów komunalnych! Nie jest to wytłumaczalne w żaden sposób. Zastane przez nas widoki w okolicach naszego Centrum w wielu z nas spowodowały lawinę różnych emocji – zaskoczenia i złości, smutku i bezsilności, niechęci i gniewu. I zapewne większość z nas postawiła sobie pytanie retoryczne zapewne – jak to jest możliwe i dlaczego tak się dzieje?

Zrobiliśmy co było w zasięgu naszych możliwości, maszerując ulicami: Smoleńską, Toruńską, Objazdową, Nowotoruńską, Kielecką, Budowlaną, wchodząc w krzaki, zarośla, rowy chwytaliśmy każdy napotkany odpad i wrzucaliśmy do worków "Czysta Bydgoszcz". Teraz trafią tam gdzie ich miejsce!

Serdecznie dziękuje wszystkim Uczestnikom i całej Kadrze biorącej udział w naszej akcji. Akcja ta, wymaga wiele wysiłku. Marsz, wchodzenie w chaszcze i trawy z workiem w dłoni, który z każdą minutą staje się coraz bardziej ciężki pochłania dużo energii, dodatkowo zapachy też nie zawsze są "miłe" i potęgują wkładany trud.

Dziękuję. ŚWIETNA ROBOTA, bravo CIS!!!

Koordynator akcji w CIS
Barbara Dębicka, Pedagog Centrum.


Galeria