CIS Bydgoszcz

Bądź życzliwy.

Każdy, kogo spotykasz, toczy walkę, o której nie masz pojęcia. Bądź życzliwy. Zawsze.
Robin Williams

Też tak mamy. Też tak próbujemy. Staramy się pomagać różnym grupom. Bezrobotnym. Ze szczególnym uwzględnieniem długotrwałego bezrobocia. Osobom niepełnosprawnym. Zaburzonym. Chorym. Osobom młodym, najczęściej bez stażu pracy. Osobom 60 plus (mężczyźni). Kobietom 55 plus. Bo … im trudniej na rynku pracy. Osobom po terapii uzależnień. Też tym, którzy nie identyfikują się ze swoim uzależnieniem. Osobom po pobycie w ZK. Zwłaszcza - tych wśród uczestników najwięcej – korzystającym z pomocy społecznej, w trudnej sytuacji materialnej, bez stałych środków do życia. Pomagamy osobom – ogólnie mówiąc – niesamodzielnym na rynku pracy.

Ostatnio – w ramach CSR (tj. działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) – staramy się pomóc? … Coś pokazać? … Przekazać? osobom w kryzysie bezdomności. Osobom bezdomnym. Ubogim. Bez dachu nad głową.

„A bezdomność jest nie tylko brakiem własnego kąta , ale w jeszcze większej mierze pozbawieniem oparcia w drugim człowieku, beznadziejnością i bezradnością”. Ryszard Marian Mrozek

Z pomocą darczyńcy (Spółka Akcyjna CANPACK) i we współpracy z Siostrami Albertynkami zorganizowaliśmy projekt „Podaj dalej”.

Pamiętacie na pewno ten film …. Haley Joel Osment, Kevin Spacey i Helen Hunt.

Mały Trevor jest uczniem 7 klasy w szkole gdzieś w Las Vegas i mieszka z matką, Arlene (ojciec ich opuścił). Matka w ciągu dnia pracuje przy automatach do gry, a wieczorami dorabia w nocnym klubie. Ma poważne problemy z alkoholem. Pewnego dnia nowy nauczyciel zadaje uczniom zadanie w ramach amerykańskiego WOS (w CIS-ie też jest WOS :) - „Pomyśl, co mógłbyś zrobić, aby świat stał się lepszy i wprowadź to w życie”. Trevor to zadanie traktuje bardzo poważnie i wymyśla następujące działanie: „Znajdź trzy osoby, którym możesz pomóc w zrobieniu czegoś, czego sami nie mogliby zrobić. W zamian niech oni pomogą trzem następnym osobom, które pomogą kolejnym trzem … – powstanie wówczas piramida dobra …”.

Dobro będzie pączkować, będzie się pomnażać. Tak powstaje właśnie ruch „Podaj dalej”.

I my … Uczestnicy, pracownicy Centrum też poszliśmy w tą stronę. Spróbujmy pomóc jednej osobie, dwóm … trzem, niech każdy pomoże choć jednej. A ta jedna może pomoże … kolejnej, kolejnym?

Zaczęliśmy od osób w kryzysie bezdomności, mocno wierzę, że bezdomność nie jest na zawsze, nie jest do końca, wierzę, że kryzys bezdomności ma początek i koniec, zaczyna się z własnej woli, nie w pełni świadomie być może, od … utraty panowania nad własnym życiem (ma związek z chorobą, uzależnieniem, utratą pracy, eksmisją itp.). Kryzys może być krótki albo i długi, ale może się skończyć i to przede wszystkim zależy od woli, siły, wytrwałości, motywacji człowieka. Danego, konkretnego człowieka.

Wierzę (i mam na to przykłady w CIS), że można „wyjść” z kryzysu bezdomności.

A wszystko zaczyna się od … uśmiechu? Dobrego słowa. Od Spotkania. Rozmowy. Od tego, że ktoś okaże drugiemu człowiekowi zainteresowanie, zapyta: czy mogę tobie w czymś pomóc?

Może przyjdziesz do CIS-u? Może razem spróbujemy poszukać … pomocy a propos twojego problemu z alkoholem? Może – jak już będziesz gotowy – z naszym wsparciem poprzez staż zawodowy zdobędziesz pracę?

Przyjdź. Przyjedź. Smoleńska 43. CIS. Polska. Bydgoszcz. Jacek Kuroń. :))

Wystarczy nieraz ... żeby spróbować odnaleźć w człowieku człowieka. Żeby dostrzec w nim człowieka, żeby nie patrzeć stereotypowo … bo zaniedbany, bo …?

Próbujmy.

Podaj dalej.

Bądźmy życzliwi.

Tak po prostu.

Bo ... „TO zawsze wydaje się niemożliwe, dopóty nie zostanie zrobione”.
Nelson Mandela

Bezdomność jest w głowie.

Andrzej Jankowski
Dyrektor CIS