CIS Bydgoszcz

EKO – GRA

Korzystając z uroków i dobrodziejstw jesieni przemierzyliśmy nasze miasto ścieżką dydaktyczną "Pomniki przyrody w centrum Bydgoszczy". Podzieleni na 2 zespoły: 27 września – edycje 44 i 45, 30 września – edycje 42/43 i 43 rozpoczęliśmy między edycyjną rywalizację - kto pierwszy ten lepszy!

Doposażone w mapki drużyny znajdowały poszczególne okazy drzew objętych ochroną. Nie zawsze było to proste zadanie... determinacja i chęć wygranej była tak duża, że jedna z edycji pomyliła dęba z cypryśnikiem błotnym, innym razem pominęła okaz na trasie i musiała wracać, a jeszcze inna drużyna stojąc pod wielkim dębem szypułkowym miała trudność z odnalezieniem go... niemożliwe!

Przy każdym z pomników postój – odczytanie (w iście ekspresowym tempie) informacji i ciekawostek na temat oglądanego przedstawiciela gatunku i oczywiście zadanie! Zadania nawiązywały do środowiska i ekologii – niejednokrotnie stanowiły "zagwostkę"... gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie lub zbity gliniany dzban, czym są pneumatofory, czy to grzywacz czy gołąb, gdzie w mieście znajdował się Ogród Jagiełły?

Sukcesywnie rywalizujące ze sobą drużyny zmierzały do celu, nawet spotkały się na trasie i wtedy następowało turbodoładowanie i... co sił w nogach, do przodu!!! Tempa nadawali liderzy drużyn. Ostanie zadanie to znalezienie pór roku w ogrodzie botanicznym, posiłek regeneracyjny i wręczenie nagrody dla zwycięskiej drużyny.

Na koniec garść informacji... Bydgoszcz jest miastem o stosunkowo dużej liczbie pomnikowych drzew rodzimego i obcego pochodzenia. W mieście znajduje się 96 okazów, w tym 4 przedstawicieli przyrody nieożywionej. Niejednokrotnie zlokalizowane są w pobliżu szkół, w parkach, a także w centrum miasta stanowiąc ważny element edukacji ekologicznej wśród mieszkańców.

Obok drzew rodzimych objętych ochroną prawną w Bydgoszczy znajdują się piękne i egzotyczne drzewa, które bardzo rzadko spotykane są w Polsce. Ojczyzną niektórych z nich jest Europa, inne pochodzą z Azji czy Ameryki.

Z wieloma pomnikami łączą się rozmaite mity i legendy, innym nadano niezwykłe nazwy, takie jak dąb „Bartek”, lipa „Napoleona”, topole „Wilhelma”, dąb szypułkowy „Mocny Mikuś”, „Dąb Pomorskiego Okręgu Wojskowego”. Niewielu mieszkańców i turystów posiada świadomość, że spotykane w mieście wielkie i unikalne drzewo to nie tylko przyroda, ale także fragment naszej historii i kultury, często inspiracja dla wielkich twórców i poetów.

Eko Zdobywcy


Galeria